Rakousko-KitzbuhelSlavné malé městečko pod Hahnenkammem je jako mucholapka. Láká mladé i staré, bohaté i méně bohaté, lyžaře, turisty, cyklisty, golfisty i mnoho dalších. My se budeme nejvíc držet golfu.

Jakmile je řeč o Kitzbühelu, člověku v hlavě zazvoní klasické klišé: bohatí a krásní, luxusní auta, honosné hotely, párty vyvolených, drahé obchůdky ve vnitřním městě, čtyři golfová hřiště na osm tisíc obyvatel a legendární sjezdovka Streif na Hahnenkammu. Ale Kitzbühel je mnohem víc. A to pro každého, 365 dní v roce, občas i 366. Pohled za kulisy se vyplatí.

Vše o Kitzbühelu ZDE

Jednou za rok upírá na město pozornost celý svět, přinejmenším ten sportovní. Slavné osobnosti se slétnou ze všech koutů zeměkoule a společně obdivují nejodvážnější sjezdaře planety. Ale „kamzičí město" stojí za hřích i jindy. Nádherná krajina plná vysokých hor, vysoko v nich i dole v údolí místní horalé vyznačili a udržují neuvěřitelných 33 tisíc kilometrů tras pro cyklisty a ještě o pár tisíc kilometrů víc cest pro turisty.
Zuby nehty se brání pověsti drahého střediska. Ano, jsou zde ve značné koncentraci zastoupeny butiky světových značek, hustota gurmánskými oceněními ozdobených restaurací je vysoká, ale Kitzbühel se otevírá všem návštěvníkům, vítán je každý. Město žije turistikou i z ní, snaha nabídnout každému návštěvníkovi co nejvíc je díky tomu enormní.

Akce střídá akci
Kitzbühel se honosí pověstí nejsportovnějšího města Alp. Zdaleka to není jen Hahnenkamm se svým sjezdem, nejsou to jen kilometry sjezdovek, které se hemží lidmi po celou zimu. Nabídka sahá od aktivit pro každého až po špičkové sportovní akce světového formátu, a často bývá akce vrcholová spojena s mnohem větší akcí obdobné náplně pro hobby sportovce.
Cyklisté jedoucí závod Okolo Rakouska tady mají královskou etapu s výjezdem na Kitzbüheler Horn, Kitzbühelský roh, trčící nad městem do dvoukilometrové výšky. Následuje akce hobby bikerů do stejné výšky s tisícem účastníků. Triatlonisté zde absolvují jeden ze závodů mistrovství světa. Následuje lidový triatlon. Špičkoví tenisté bojují na největším antukovém turnaji Rakouska, ale kurty jsou plné po celou sezonu. Už podvacáté se letos konal festival milovníků mountainbikových zážitků – vrcholem byl závod s téměř čtyřkilometrovým převýšením pro profesionály, město zaplnily mraky cyklistů.
A různá setkání, festivaly a eventy se zdaleka netýkají jen sportu: Kitzbühel je i společenský, kulturní, nezapomíná se zde na folklór, jindy si na své přijdou gurmáni, v půli července se město promění v parkoviště mnoha set motocyklů Harley-Davidson a na ně se v houfech přijedou podívat další motocyklisté: další úžasná podívaná. Srpen je ve znamení hudebního festivalu a filmfestivalu: nejrůznější akce probíhají průběžně po celý rok, všechno zdaleka nejde vyjmenovat.

Kitzbühel a golf
Pro golfisty má Kitzbühel exkluzivní nabídku. Po celou sezonu, která zde trvá do konce října, si na čtyřech místních hřištích – dvě osmnáctky a dvě pozoruhodné devítky – užívají nejen místní, ale i spousty návštěvníků. Kitzbühel je díky kvalitě hřišť, pohlednicové kulise hor a kouzlu centra městečka Mekkou golfistů z blízka i dáli. Samozřejmou převahu mají Rakušané a sousední Němci, ale mezi hemžením dalších národností hrají dost významnou roli i Češi.
Aby byla nabídka co nejpreciznější, založilo šestnáct golfových subjektů – čtyři hřiště a golfové hotely – organizaci, v níž se „peče" všechno, co v Kitzbühelu s golfem souvisí, včetně společné propagace města jako golfové destinace. Místní tourist office, ve městě turistiky a sportu velmi významná instituce, podporuje golf jako přínosný program pro léto, kdy je město přece jen méně nabité než v zimních měsících, kdy přetéká tisíci lyžařů.
První golfisté se v Kitzbühelu objevili v roce 1955. Devítka Golfclub Kitzbühel byla dlouho jedinou možností, kde hrát. Pak, v roce 1988, otevřeli Schwarzsee, o deset let později Eichenheim, jedno z nejoceňovanějších a nejzajímavějších rakouských hřišť. V roce 2002 zkompletovalo nabídku devítijamkové hřiště Rasmushof.

Golffestival – týden plný turnajů
Nejslavnější týden zdejšího golfového dění připadá na konec června, kdy na všech čtyřech hřištích probíhá Golffestival, týden plný turnajů. Letos se konal již po třinácté. Ten týden se skutečně, jak pověsti praví, zvýší frekvence krásných vozů, za nimiž se každý otočí, parkoviště u turnajů jsou lahůdkou pro milovníky aut. Ale hřiště smývá sociální rozdíly, tam se nepozná, kdo v čem přijel, a také to nikoho nezajímá.
Festivalové turnaje vždy končí slavnostním galavečerem v některém z hotelů podílejících se na organizaci. Golf se rázem staví mezi sport a společenskou událost – večer se všichni převléknou do slavnostního a několik hodin si užívají při dobrém jídle a vínu.

Letos se vytáhli, každý festivalový den nabídl večerní menu pod patronací špičkových rakouských kuchařů, ke kterým se vždy přidal jeden z majitelů větších rakouských a německých vinařství. Výsledkem byly sedmi- až osmichodové večeře, vyhlášení vítězů bylo jen třešinou na dortu večera.
Čtvrtek je v rámci festivalu výjimečný. Patnáct flightů, tedy šedesát vyvolených, hraje extrémní golf dolů proslulou sjezdovkou Streif. 860 výškových metrů, devět drah a jamky mající v průměru půl metru. Ale nezapatujete si do nich – tráva na „greenech" vysekaných do vysoké horské trávy sahá až po kotníky, a proto se pouze čipuje.
Formát hry Texas vždy přiláká řadu osobností rakouského lyžování, několik flightů je pozvaných, jiní platí vysoké startovné, ale zájem převyšuje kapacitu, vždycky je vyprodáno dlouho dopředu. Zážitek stojí za to. Letos byl mezi pozvanými i náš sjezdař Ondřej Bank s bratrem Tomášem a tatínkem.

Od loňska nabízí Kitzbühel i svou golfovou kartu, Kitzbühel Golf Card. S ní může host hrát výhodněji nejen všechna čtyři místní hřiště, osmnáctky Eichenheim a Schwarzsee a devítky Rasmushof a Golfclub-Kitzbühel, ale také dalších třicet hřišť v Tyrolsku a Salzbursku, která leží v okruhu maximálně sto kilometrů od města.

Devítky
O obou osmnáctijamkových hřištích bude řeč dále, podívejme se krátce na hřiště devítijamková. Golfklub Rasmushof rozložil své jamky přímo na dojezdové louce Hahnenkammu, kde stojí stejnojmenný hotel. Kromě posledního čtyřparu samé tříparové jamky, ale dají zabrat, hřiště je technické a jedná se o první soukromou rakouskou devítku.
Malebná devítka Golfclub Kitzbühel byla přebudována v roce 2005 podle návrhu hraběte Maxe Lamberta, který bydlí v rodinném zámečku Kaps hned vedle hřiště a kdysi reprezentoval Rakousko v golfu. Je udržována ve skvělém stavu, rafy jsou sekány velmi nízko, prvotřídní kvalita. Několikrát po sobě bylo hřiště zvoleno nejlepší rakouskou devítkou. Nabízí jeden ostrovní a jeden poloostrovní green – dokonce se tu říká, že jde o dva ostrovní greeny.

Zimní Kitzbühel
O slavném sjezdu Hahnenkamm už byla řeč. Ale to je jen sláva jednoho týdne, spíš jediného dne. Od prosince do půli března ovšem město praská ve švech, plno je na sjezdovkách i v poeticky zasněženém vnitřním městě, ať sněží nebo je krásně. Praví milovníci zimních radovánek si však počkají, až nápor opadne – lyžování od půli března do půlky až do konce dubna je spojeno s jarním sluníčkem, firnovými svahy a opalováním u hospůdek na svazích, na kterých je tou dobou podstatně volněji než v hlavní sezoně.

Kitzbühelský rok a jeho akce
• Koňské závody na sněhu – tzv. sulky
• Velký turnaj v pólu, také na sněhu
• Koncem ledna lyžařský Hahnenkamm
• Cordial Cup za účasti 160 nejlepších juniorských fotbalových týmů Evropy
• Alpenrallye pro veterány a oldtimery
• MS v triatlonu
• Golffestival
• Open Air koncert „Klassik in den Alpen" s pěvkyní Elinou Garanca
• Kitzbühelský hudební festival
• Sraz Harley-Davidsonů
• Tenisový turnaj ATP

Přvzato z časopisu GOLF 8/2015
Připravil: Ivo Doušek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...