V Rakousku se golfová hřiště regionálně sdružují jedno za druhým, vznikají silné celky se společnou propagací, nabízející často výhodné golfové balíčky. Cíl je jednoznačný – udržet golfujícího návštěvníka ve svém regionu co nejdéle. Jedním z nových a silných sdružení je Golf & Seen, Golf a jezera. Tento název si zvolila hřiště kolem největších jezer Salzburska, jichž v regionu napočítáme 76, většina z nich s pitnou vodou, všechna jsou krásná. Názvy Mondsee, Attersee, Traunsee nebo Fuschlsee jsou známy každému, kdo občas do Rakouska zabloudí, ale málokdo se u nich zastaví.
Je to škoda, kousek od dálnice čeká nádherná krajina, Rakousko plné hor si neodpustilo vyšperkovat okolí jezer atraktivními horskými masivy nebo rovnou celými pohořími. Některá údolí jsou tak úzká, že se do nich jezero sotva vejde, jinde se najde i místečko na nějakou tu vesnici, pole – a golf.
Ten tu zdomácněl víc než jinde. První hřiště zde vyrostlo už před sto lety, většina jich však přibyla až na přelomu tisíciletí, v době největšího budovatelského boomu, který v Rakousku kulminoval pár let před tím naším. Pracovali zde i tak slovutní borci jako Jack Nicklaus!
Oblast zahrnující čtyři turistické regiony, Atetrgau, Attersee, Mondseeland a Fuschelseeregion, se dnes pyšní celkem 13 hřišti. Dlouhou dobu kluby fungovaly každý na vlastním písečku, ale boj o hráče se přiostřoval, kluby si konkurovaly, až nedávno zjistily, že cenové závodění s konkurencí k ničemu nevede, a tak se v roce 2016 sdružily do silné formace pod názvem Golf & Seen, kde lze vztahy snáze vyladit.
Ke golfu nerozlučně patří hotely. Některé (zakladatelské) spoluúčinkovaly už při budování hřišť, další se přidaly později. Salzbursko má golfově orientovaných hotelů spoustu, 20 z nich se loni připojilo v organizaci Golf & Seen, jednadvacátý přibyl letos. Kategorie – od špičkových se čtyř a půl hvězdičkami až po penziony, velmi pestrý a dobrý výběr.
Regiony
Attergau leží severozápadně od největšího rakouského jezera Attersee (přesněji, od největšího jezera, které leží celé v Rakousku). Jezero je velice hluboké (až 160 metrů), se strmě spadajícími břehy, obsahuje neuvěřitelné množství cca 4 miliardy kubíků vody.
Attersee zahrnuje část oblasti mezi Attersee a Mondsee. Mondsee znáte z dálnice, vypadá veliké, ale proti Attersee jde o dosti podvyživeného mladšího bratra.
Mondseeland s centrem v městě Mondsee je největším turistickým regionem Salzburska, zasahuje k jezerům Mondsee, Attersee a Irrsee. Regiony se o jezera dělí, jejich členění souvisí s územními celky, s obcemi.
Fuschelseeland s centrem Fuschl am See je západně od ostatních tří, blíž k Salcburku. Jezero je menší, ale má asi nejhezčí barvu ze všech větších jezer oblasti.
Hřiště
Jedno mají společné – všechna leží na dohled nebo aspoň na dostřel od všech krásných jezer.
Asi nejznámější je Golfclub am Mondsee. Hřiště vděčí za svůj vznik černobylské atomové katastrofě. Tehdy, v roce 1986, choval na zdejších pozemcích hrabě Peter z Almeidy stádo asi 270 býků. Po výbuchu elektrárny a rozšíření oblasti radioaktivního spadu poklesla dramaticky cena masa, stádo bylo okamžitě odprodáno a hrabě Peter se poohlédl po jiné možnosti, jak pozemky využít.
Tak přišel na golf, s nímž už měl určité zkušenosti z dřívějška. Začalo se stavět, slovutného architekta Dona Harradina, s jehož návrhem pan hrabě nebyl spokojen, nahradil jiný hrabě – ve své době nejlepší rakouský hráč, hrabě Lambert z Gasteinu. O tři roky později už se hrálo.
Dnes je hřiště jedním z nejkrásnějších v Alpách. Mondsee z něj téměř neuvidíte, ale je blizoučko, v některých místech jen za pár stromy. Několik jamek se ale obtáčí kolem menšího jezera, jež leží mezi klubovnou a vlastním Mondsee. Ze všech jamek je vidět okolní hory, pohledu dominuje 600 metrů vysoká kolmá skalní stěna Drachenwand – Dračí stěna. Hřiště je velice ploché, nezáludné, ale lehké není. Hrávají se zde i mezinárodní turnaje, nicméně zaměřují se hlavně na vlastní členy.
Pokud sem pojedete, určitě si rezervujte hrací čas dopředu, bývá plno. A nejlépe si užijete odpoledne, kdy se slunko sklání nad Dračí stěnu. Za fíčko zaplatíte mezi 70 a 90 eury, podle dne v týdnu a roční doby. Mnozí možná poznáte manažera klubu pana Geringera, který sem přišel z Zell am See.
Golfclub Attersee má jako motto větičku Das beste grün über dem schönsten blau - Nejlepší zeleň (nebo nejlepší green?) nad nejkrásnější modří. Jezero je vidět ze šestnácti z osmnácti jamek, za ním mocná hradba vysokých a strmých hor. Za pěkného dne nezapomenutelné.
Jamky vedou mezi kvetoucími loukami a kolem lesíků, některé situace vás překvapí a vyžadují nestandardní řešení – nečekejte všude široké ferveje táhnoucí se do dáli. První jamky jsou lehčí, na rozehrání. Manažer klubu Andreas Hagara říká, že by člověk měl nahrát co nejvíc na prvních sedmi jamkách, dál už je to složitější.
Klubovna působí prostě, neokázale, zacházejí s vámi velice přátelsky, máte pocit, že se vydáváte na nějaké venkovské hřiště, ale není tomu tak, i když cenová hladina je velice slušná, platí se 56 euro a odpoledne ještě o fous míň.
Golfclub Gut Altentann je ze všech 13 hřišť asi nejnaleštěnější, nejvýznamnější, i když se to těžko měří. Každopádně spadá do třináctky rakouských klubů patřících k Leading Golf Courses Austria i neméně prestižního Finest Golf Courses of the World. Třikrát se zde hrála European Tour, Langer, Singh, Nicklaus...
I Gut Altentann má trošku kuriózní začátky, podobně jako na Mondsee jsou spojeny s rakouskou šlechtou. V roce 1956 zavolali významné místní postavě – baronu Friedrichovi Mayr-Melnhof ze zemské vlády se slovy: Hrajete golf? Můžeme vám předat hřiště? Američané opustili Rakousko a v Klessheimu po nich zůstalo golfové hřiště. O golfu neměl ani páru, ale to samozřejmě neřekl. Kdo by nechtěl hřiště? I manželka byla pro. A tak odpověděl, že golfu rozumí.
O řadu let později zapojil do přestavby hřiště i samotného Jacka Nicklause, který jen žasl nad více než tisíc let starým zámkem, kde později několikrát přebýval. I díky tomu jinak velmi drahý Nicklausův design vyšel na přátelskou cenu.
Hra je tu náročná, hodně vodních překážek, občas kopce, dlouhé jamky s doglegy, ale nádherné zážitky, které umocní velmi dobré jídlo proslulého srbského kuchaře. Parádní je i klubovna. Vznikla z velké stáje původního statku a má nádherně klenuté stropy, podepřené řadami sloupů. Hřiště je hodně rozlehlé, takže si na něm připadáte sami, okolní flighty vás neruší. Vede sem jen maličká silnička – boží klid, který přispívá hře. Green fee je ve všední dny 75, o víkendu a svátcích 100 euro.
GC Salzburg Eugendorf je ze všech hřišť nejtěžší, alespoň podle CR 73,1 a SR 137 z bílých odpališť. Patří k nejmladším hřištím. Není kopcovité, jeho obtížnost vytváří soustava jezírek, bankrů a dalších překážek, které vám nedovolí vydechnout – ledaže byste zastavili a kochali se výhledy na blízké kopce.
Šestisetmetrová šestnáctka není nejtěžší jamkou, tou je jiný pětipar – desítka, což značí, že tu mají složité jamky. Nový Golf&Cart systém poskytuje vynikající servis. Jedná se o novinku, kterou uvidíte jen v několika nejlepších klubech v USA.
V klubovně najdete zajímavé golfové muzeum, ale i Gentlemen´s club ve starém anglickém stylu. Whisky & Cigar mají v podtitulu. Suď bůh, kolik hráčů zde v dnešní uspěchané době vysedává, ale mají ho zde. Green fee činí 75 euro.
Golfclub Römergolf v krajině Solné komory, jež je poseta zbytky po římském osídlení, takže název klubu není tak úplně mimo. Osmnáctka Panoramakurs má ještě menší devítijamkovou sestřičku. Hřiště citlivě zasadili do krajiny alpského podhůří, jen čtvrthodinku autem od centra Mozartova města.
Kdo se zde chce rozhlédnout do krajiny, musí si to zasloužit. Kopce! Ale ty nejsou jedinou překážkou, hřiště je pěkně vyvážené. Je jen 12 let staré, čemuž odpovídá moderní design. Za osmnáct jamek dáte 72 euro.
GCC Salzburg Klessheim utekl od jezer až na německou hranici, severně od Salcburku. Založen byl americkými vojáky v roce 1955, kteří však po sobě zanechali jen skromnou chatku a pár jamek. Během let se z Klessheimu stal jeden z nejkrásnějších klubů Salcburska, vysoké stromy z něj učinily typické parkové hřiště.
Atmosféru zámeckého parku umocňují průhledy na okolní kopce a hory. Stromy nejsou jedinou překážkou, četná jezírka a bankry nedovolí ztrátu pozornosti. Ale přesto se řadí spíš k pohodovým. Za hru zaplatíte 65 euro.
Popis dalších hřišť se mi už do článku nevejde, ale ať si vyberete kterékoli, nespletete se. Rakušané mají v golfu tradici a klub, který by fungoval jinak než dobře, by dlouho nevydržel.
GOLFOVÁ HŘIŠTĚ GOLF & SEEN
Attersee GC Weyregg
GC Salzburg Klessheim
GC Regau Attersee-Traunsee
GC am Attersee
GC Am Mondsee
GC Berchtesgadener Land
GC Drachenwand
GC Gut Altentann
GC Römergolf
GC Salzburg Eugendorf
GC Salzburg Schloss Fuschl
GC Salzkammergut
HOTELY
Z 21 hotelů, patřících ke sdružení Golf & Seen, vybíráme jediný – Hotel Ebners Waldhof, který se o golfisty stará už od začátku vzniku prvních hřišť v oblasti. Postupem let se z malého penzionu, stojícího přímo u břehu jezera Fuschlsee, stal velký hotel, rozčleněný na několik samostatných celků. Nehledejte zde výhodné ceny, ale vynikající servis. A pro golfisty zde mají dveře i srdce otevřené...
Převzato z časopisu GOLF 9/2017
Text a foto: Ivo Doušek
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.