RAK Fontana-1-jamkaVídeňská Fontana patří ke hřištím kultovním, k té hrstce, na které dlouho nezapomenete. A právem. Sice nemá ani 20 let, ale dospěla rychle: prakticky od „narození" se tu odehrávají největší evropské golfové bitvy. Vloni se dokonce ucházela o pořádání Ryder Cupu v roce 2022. K naší smůle pořadatelství nezískala – nebylo by špatné mít jednou takovou akci za humny.

Kapitolka z historie
Původní majitelé, rakouský koncern Magma, přišli s velmi dobrým plánem: vybudovat hřiště snů, hned vedle něj bydlení na nejvyšší úrovni, bez stresu, bez silnice, která by pokračovala dál za resortem, kde v noci svítí hvězdy a nejezdí auta, oáza klidu a přepychu. Ambiciózní projekt počítal s pořádáním turnajů nejvyšší úrovně, ale základ měl ležet ve hře vlastních členů, zejména těch, kteří si v rezidenční čtvrti na jižní straně hřiště najdou svůj druhý domov.
RAK Fontana-2-nadhledDoug Carrick, kanadský designér hřiště, vytvořil z nevýrazné planiny mezi poli a městečky jižně od Vídně ohromně rozmanitý terén, plný kopečků, proláklin a bankrů. Na pahorky si vypůjčil vybagrováním třináctihektarového (!) jezera, hlubokého až deset metrů, které tvoří kulisu posledních dvou jamek. Jezero je pozoruhodné svou nádherně čistou vodou, písečné pláže přerušují místy skály, dovezené až z Japonska. Nikoho proto nepřekvapí, že celý projekt spolykal skoro miliardu šilinků! A daří se i rezidenční čtvrti – už se staví čtvrtý (a poslední) segment vilek a apartmánových domů.

Před dvěma roky Magma, respektive její majitel Frank Stronach, prodala resort svému bývalému jednateli a dnes velkému hráči v mezinárodních podnikatelských kruzích Sigfriedu Wolfovi. Ten se rázně pustil do dalšího rozvoje.
Cíl – získat Ryder Cup – mu sice nevyšel, ale plán velmi nákladné přestavby má být přesto dodržen. Letos jsou největší změny vidět v klubovně, skoro nic nezůstalo tam, kde to bylo loni. Resort trošku upouští od luxusního, ale dosti upjatého vzhledu, přidává na útulnosti a atmosféře. Postupně zmizí jamky 7, 8 a 16, které budou nahrazeny jinými, za hranicemi současného hřiště.

Jdeme na hřiště
Zásadní charakteristikou hřiště je americký střih, parkový styl. Všechny plochy v okolí fervejí a greenů se dají definovat následovně: málokde je „území nikoho". Fervej, green, písek, semiraf, raf, voda. Napočítáme zde víc než stovku bankrů, rozsáhlé waste zóny – veliké písečné plochy, kde se nehrabe a ve kterých se smí založit. Kolem fervejí vysázeli spoustu stromků, často je vidět lesíky nebo skupinky okrasných borovic. Seká se i daleko mimo fervej.

RAK Fontana-3-18Hra není lehká – ferveje nejsou nijak přehnaně široké, často začínají daleko, celé hřiště je dlouhé – z bílých měří víc než 6 400 metrů. Proto se zde hráčům s HCP nad 5,5 doporučuje hrát ze žlutých, od 15,5 do 36 z modrých odpališť – hřiště je na to stavěné. Pak zde ještě existuje kategorie senior, kteří směle hrávají z červených!
Protože ferveje jsou hodně nízko stříhané, rána musí být přesnější než jinde. Stříhají je stroji na greeny a tráva se sbírá. Rychlé ferveje přidávají ranám délku, míče mají nečekaný doběh. Rafy čekejte vyšší než jinde, kolem 10 cm, a jsou husté, tuhé.
Greeny udržují trvale na rychlostech deset a více stop. Jak říká manažer hřiště Matthias Wagner, Fontana je po celou sezonu v turnajovém stavu. Fyzicky moc náročná není, ale přesto není špatné zahrát si ji z buginy, dost hráčů tento dopravní prostředek využívá. Cena buginy je 40 euro.

Vodu najdete na třinácti jamkách, někdy zasahuje do hry velmi podstatně. Vrcholí to na posledních dvou jamkách: tříparová sedmnáctka je „signature hole" hřiště, hraje se z výšky a rána jde celou dobu nad vodou, green rozprostřeli na japonských skalách, přímo u vody. Poslední jamka, pětipar, si s vodou také tyká – fervej obtáčí veliké jezero, green leží u klubovny, která je přímo na břehu té čtrnáctihektarové modré parády. Kolem vody jsou z větší části pláže, na té blízko klubovny si může hráč po skončení kola odpočinout, případně si zaplavat.

Na prvním odpališti pocítíte větší rozechvění než jinde – vstupujete na území téměř posvátné. Slavnostní pocit promísený s obavou z první rány je zde intenzivnější než jinde. Nádherná fervej mizí kamsi doleva, nejdelší hráči přehrávají výběžek travnatého kopce do míst, kde tušíte pokračování ferveje.
Rozechvění je v pořádku, tady je celý golfový den jakousi slavností, od příjezdu až po kávu na terase po hře má všechno punc výjimečnosti. Málokdo odtud spěchá, tenhle golfový den je potřeba nechat doznít.

Každá jamka je jiná, dvě podobné nenajdete. Za nejtěžší je považována osmička – nejdelší čtyřpar, i z modrých měří 392 metrů, ale kromě délky příliš obtíží nenabízí. Hned na další jamce jsou před vyvýšeným greenem tři obrovské hluboké bankry, to je jiná! Dlouhá desítka končí greenem, za nímž je ze všech stran voda, pak jedna zajímavá jamka za druhou, až dojdete na sedmnáctku.
Tam se každému, kdo vnímá prostředí, kulisy, pro koho golf není jen tělocvična, zastaví dech. Náhle se před vámi vynoří veliká modrá vodní plocha, nejméně půl kilometru dlouhá. Vzadu bíle září klubovna, ale vy musíte přestřelit asi 130 metrů široký záliv na green s oněmi japonskými skalami. Vpravo lemuje břeh písečná pláž a za ní řada moderních vil. Green leží na úzkém poloostrově, z něj se pak pálí na fervej obtáčející jezero – finálová jamka také není oddychová.

Členové si zde kupují roční green fee přibližně za 3 000 euro. Denní fee činí 140 euro, o víkendu a svátcích 155. Pro pilné hráče mají dobrou nabídku – když hrajete během jednoho týdne víc než jednou, za druhou hru už platíte jen polovinu fíčka.

Převzato z časopisu GOLF 6/2016
Text: Ivo Doušek,foto: Ivo Doušek, Golf Resort Fontana

UŽITEČNÉ INFORMACE
Golf und Sportclub Fontana
A-2522 Oberwaltersdorf, Fontana Allee 1
Tel. 0043 2253 606 2203
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.fontana.at


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...