Skola pitchGolf patří mezi sporty, které by ráda vyzkoušela řada sportovních nadšenců. A je to snazší, než se na první pohled zdá. Na začátku nepotřebujete žádné zvláštní vybavení, vše si zapůjčíte na hřišti a můžete začít. Sami nebo pod vedením trenéra.

Pátou a šestou lekci obstaralo procvičování rotace. Tím jsme se dostali k dlouhé hře. Už jste ovšem nejspíš slyšeli, že s rostoucí výkonností bude do popředí vystupovat krátká hra. Právě na greenech a v jejich okolí hráč nasbírá hodně ran navíc, proto se přesuneme k přihrávkám do greenu.
Z kratších vzdáleností, zejména pokud v cestě na green neleží žádná překážka, uplatníte chip, se kterým jste se seznámili v úvodních lekcích naší školy. Nyní postoupíme o krok dál a vysvětlíme si, jak zvládnout tzv. pitch, což je další varianta přihrávky. Lze jej využít ve vzdálenostech od 15 do 50 metrů. Ve srovnání s chipem jde o ránu s vyšší trajektorií. Potřebujete-li v cestě na green překonat překážku, představuje pitch prakticky jediné možné řešení.

Obvykle se hraje tzv. pitching wedží (PW), případně lze použít jinou wedge z bagu (50°–64°). Jakmile si úder osvojíte, zkuste hole střídat nebo zkracujte úchop, díky tomu získáte jistotu při hře ze všech možných vzdáleností. Vyzkoušejte si rovněž hru z různých míst, sami uvidíte, jak odlišná je třeba rána z husté vyšší trávy, do níž se míč zaboří, ve srovnání s případem, kdy míč leží na krátce střižené ploše.

1. Základní postoj
Rozkročte se přibližně na šířku boků a zaujměte mírně otevřený postoj vzhledem k cílové linii. Paže opět přirozeně spusťte dolů. Vzhledem k tomu, že hrajeme kratší holí, je úhel v trupu větší.
Při tréninku je dobré použít vodící hůlky, s jejichž pomocí si zobrazíte cílovou linii a zkontrolujete si otevření postoje.

Skola pitch mic2. Pozice míčku
Pro začátek si můžete míček natýčkovat, výška natýčkování se pro jednotlivé hole liší. V případě želez stačí umístit míček na týčko asi v centimetrové výši. Míček se opět nachází mírně vpředu od středu (v případě praváků je tak blíže k levému chodidlu).

3. Vlastní pohyb
Do pohybu se zapojuje celé tělo včetně paží, velkou roli hrají zápěstí, pohyb je veden rotací těla, nicméně rozsah pohybu je ve srovnání s plným švihem kratší. S nápřahem se současně otáčíme a přenášíme těžiště. Postupně vedeme paže až do výše hrudníku. Dochází k výraznému zalomení (ohnutí) zápěstí (úhel tvořený zápěstím a loktem tak může dosahovat až 90°).
Následně začnete spouštět hůl a váhu přesouváte vpřed. Pravý loket tlačte k tělu. Do zásahu míče se nechte vést setrvačností hole, nesnažte se jí pracovat příliš rychle, jinak míč vyletí příliš vysoko a rána bude kratší, než je žádoucí. Kontakt s míčem by měl být měkký.
Díky práci zápěstí rána vystoupá pěkně do vzduchu. Pokud byste zápěstí nezapojili, úder bude plochý. Paže by měly vystoupat do stejné výše jako v závěrečné pozici při nápřahu, tzn. do výšky hrudníku.
Hůl při švihu nesmí předbíhat tělo a pravou ruku (v případě praváků) byste ve finiši neměli pouštět z gripu, což je další z chyb, které u začínajících hráčů občas vídávám.

Nejčastější chyby
Zmínil bych zejména dvě chyby, kterých se začínající hráči dopouštějí. Tou první je protažení až do klasického finiše jako u plného švihu. Chyba je zcela zjevná, takže si ji sami dobře uvědomíte, neboť hůl protáhnete až za hlavu (viz detailní foto).
Druhá nejčastější chyba vyplývá ze snahy hráče podvědomě řídit let míče, načež se paže dostávají do nepřirozené pozice od těla a hůl zůstává natažená ve směru k cíli.

Článek vznikl ve spolupráci s Davidem Golcem.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...