Stáří je etapa života a demence je nemoc. Jsou lidé, kteří v osmdesáti hrají tenis, lyžují, přednášejí, píší knihy, najdou si třeba i nového partnera. A jsou jiní, kteří netrefí domů, nepoznávají vlastní děti a nepamatují si, že jedny kalhoty už si oblékli. Mimochodem, každé tři sekundy přibude na světě další člověk s Alzheimerem. Pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby se neustále zvyšuje. U mužů ve věku 65 až 80 let je riziko rozvoje tohoto onemocnění 10,9 %, zatímco u žen dosahuje až 19 %. Existují však preventivní opatření, která mohou riziko snížit. Jaké kroky můžete podniknout, aby se vám Alzheimerova choroba vyhnula?
Ačkoliv zhoršování paměti k vyššímu věku neoddělitelně patří, Alzheimerova choroba nepostihuje pouze paměť, ale i kognitivní funkce. I proto je tato choroba ve společnosti tak velkým strašákem. O to více, že začíná velmi pozvolna a doposud neexistuje žádný zázračný lék. Nejprve se u postižených zhoršuje krátkodobá paměť, až potom nastupují vyjadřovací potíže a zmatenost. Pak už to jde z kopce a dochází k proměně celé osobnosti nemocného. V posledních stadiích je pak pacient plně závislý na pomoci druhých.
Lékaři zatím v ruce nemají žádný lék, který by dokázal s touto zákeřnou chorobou zatočit. Abyste se do tohoto bodu v životě ale vůbec nedostali, je třeba se soustředit na prevenci. Naprostým základem je trénink mozku, stejně důležité ale jsou i adekvátní regenerace mozku a řádný odpočinek.
Zanedbávat byste ale neměli ani výživu, která je naprosto klíčovým faktorem. Obzvláště záležet si dejte na dostatečném přísunu vitaminů, jako je vitamin C, E, B16, B12, kyselina listová. Nezapomínejte ani na minerály, hlavně na jód, chrom, hořčík, mangan, selen, zinek, křemík a železo. Myslete také na antioxidanty, aminokyseliny a omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Omezte konzumaci nasycených tuků, cukrů a soli.
Jak se tedy nejlépe stravovat?
Potenciální přínos pro kognitivní zdraví mohou mít dvě specifické diety. A na tom vědci i nadále pracují a provádějí další klinické studie, aby spojitost mezi stravou a demencí skutečně objasnili.
Tím prvním způsobem stravování je středomořská dieta. Ta je specifická v tom, že klade velký důraz na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, luštěniny, ryby či jiné mořské plody a nenasycené tuky. A zařazovat červené maso či vejce doporučuje pouze v omezeném množství.
MIND dieta (Mediterranean-DASH Intervention on for Neurodegenerative Delay) je způsob stravování, který oproti středomořské dietě zdůrazňuje především tmavou listovou zeleninu, spíše bobule než jakékoliv jiné ovoce, celozrnné obiloviny a pak i fazole, ořechy, jednu či více porcí ryb týdně a olivový olej. A stejně jako středomořská dieta lpí na nižší konzumaci červeného masa, ale i sýrů, másla či smaženého jídla. V obou případech je také zásadní omezení či plné vyřazení sladkostí.
Co zařadit do svého jídelníčku?
Ryby
Ryby se obecně nacházejí na vrcholu žebříčku potravin zlepšujících mozkovou aktivitu. Především ryby jako losos, pstruh a sardinky. Obsahují totiž omega-3 mastné kyseliny, zdravé nasycené tuky, které jsou klíčové pro tvorbu mozkových nervových buněk. A jsou zásadní pro schopnost učení, paměti, kognitivní schopnosti a koncentraci. Mimo to omega-3 obsahují zejména DHA, kyselinu dokosahexaenovou, která snižuje propuknutí Alzheimerovy choroby až o 39 %.
Tmavé bobulovité ovoce
Bobule, konkrétně borůvky, skýtají spoustu výhod včetně těch, které přispívají ke zvýšení mozkové aktivity. Dodávají tělu látky zvané antokyany, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Ukázalo se, že některé z antioxidantů v borůvkách se v mozku hromadí a pomáhají s lepší kooperací mezi mozkovými buňkami. Další bohatě zastoupenou látkou, kterou najdete v borůvkách, jsou flavonoidy. Ty podporují regeneraci mozkových buněk a podílejí se na zlepšení dlouhodobé i krátkodobé paměti.
Vlašské ořechy
Ořechy jsou obecně skvělým zdrojem bílkovin a zdravých tuků, konkrétně omega-3 nenasycených mastných kyselin. Významně ovlivňují paměť i výkonnost mozku, a mají dokonce vliv i na chování. Dále zlepšují logické uvažování a koncentraci.
Zelená listová zelenina
Kadeřávek, špenát, kapusta a brokolice – všechny tyto potraviny jsou plné živin nezbytných pro zdravý mozek. Nechybí vitamin K, lutein, kyselina listová a betakaroten. Obzvláště brokolice je pro své účinky na paměť opěvována. Kromě významného podílu vitaminu K má své slovo i cholin, který přechází v acetocholin a jako neurotransmiter se stará o paměť a plnou koncentraci.
Další tip pro bystrou mysl: hýbejte se
Pravidelná fyzická aktivita je klíčem ke zdraví srdce a mozku. Pohyb pomáhá udržovat zdravý krevní tlak, snižuje riziko cukrovky a zlepšuje celkovou kondici. Navíc studie prokázaly, že pohyb může zpomalit kognitivní úpadek a snížit riziko demence.
Tanečky redukují rizika Alzheimera o 75 %
Lékařská fakulta americké elitní univerzity Stanford nyní v dlouhodobé studii (21 let) zjistila, že TANEC (a pouze TANEC!) snižuje riziko vzniku demence nebo Alzheimerovy choroby až o 76 %! Zajímavé je, že jedním z výsledků studie bylo zjištění, že žádná z fyzických aktivit, které jsou ve stáří velmi oblíbené, jako je jízda na kole, plavání nebo hraní golfu, které jsou samozřejmě skvělé pro kardiovaskulární systém, nemá zároveň ochrannou funkci proti rozpadu mozkové hmoty!
Při tanci musí pohyb, smysl pro rytmus a hudba spolupracovat. Mozek je proto při nácviku nových tanečních kroků obzvláště namáhán. Tanec integruje několik mozkových funkcí najednou, což následně rozšiřuje síť. Také bylo zaznamenáno zbytnění šedé mozkové kůry v oblastech mozku zapojených zejména do imitace pohybů, učení se novým pohybům a zrakové pozornosti. Proto tančete všemi možnými způsoby, při kterých musíte udělat co nejvíce rozhodnutí ve zlomku vteřiny. To je klíč k úspěchu.
A dobrá zpráva na závěr
Vědci zjistili, že lidé, kteří pravidelně konzumují v rozumné míře červené víno a sýry, mají nižší riziko poklesu kognitivních funkcí, a lékaři dokonce doporučují mírnou konzumaci kávy pro snížení rizika demence i mrtvice.
Text: Natascha Kames
|
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.