Chip golcGolf patří mezi sporty, které by ráda vyzkoušela řada sportovních nadšenců. A je to snazší, než se na první pohled zdá. Na začátku nepotřebujete žádné zvláštní vybavení, vše si zapůjčíte na hřišti a můžete začít. Sami nebo pod vedením trenéra.

Po dvou úvodních lekcích, ve kterých jsme se seznámili se základy patování a postupně si procvičili paty z kratší i delší vzdálenosti včetně různých sklonů, postoupíme o kousek dál a budeme se věnovat chipování. Chip je úder, který má svým provedením k patování blízko, a tak snadno navážeme na předchozí lekce.

Pro základní nácvik jsem záměrně zvolil mírný svah. Úder budeme procvičovat z kopce, což je pro začátek lepší, neboť tak přirozeně rozložíme váhu v potřebném poměru.

Na začátku zahájíme nácvik s pitching wedží (obvykle je označena písmenem P), později však můžete zkoušet chipovat se všemi železy v bagu. V závislosti na loftu se bude měnit poměr mezi vzdáleností, kdy míč letí a kdy roluje po povrchu. Díky tomu se naučíte používat chip v různých situacích v závislosti na terénu, případných překážkách apod. Vaše hra tím určitě získá na variabilitě.

1. Grip
Správné držení hole je základ, který mají hráči tendenci podceňovat. Od patovacího úchopu se trochu liší, jednak tím, že grip hole je kulatý, a pak samotným úchopem, který provádíme prsty a dlaní. Následný popis vychází z držení pravorukého golfisty.
Levou rukou uchopte grip tak, abyste viděli první dva klouby levé ruky, palec jde lehce přes pravou stranu držadla. Následně umístěte pravou ruku pod levou. Dlaň pravé ruky překryje levý palec a pravým palcem a ukazovákem vytvořte „V", které by mělo směřovat přibližně k pravému rameni. Při pohledu shora byste opět měli vidět první dva klouby pravé ruky.

Chip golc 22. Pozice míčku a postoj
Míček si v postoji posuňte dozadu, takže se nachází přibližně u vnitřní části chodidla zadní nohy (pravé v případě praváků). Váha spočívá více na přední noze, zhruba v poměru 60% ku 40 %. Při chipování zaujímáme mírně otevřený postoj, tzn. že špička levého chodidla směřuje lehce vlevo od cíle.
Na rozdíl od patování používáme delší hůl, úhel v trupu je tudíž nižší. Paže spusťte volně podél těla a najděte si pro ně přirozenou pozici. Oči sledují míček.

3. Chipovací pohyb
Pohyb je stejný jako při patování. Vzhledem k tomu, že hůl má větší sklon (loft) než patr, míček se vznese do vzduchu a po dopadu na green bude rolovat k jamce. Opět se jedná o tentýž kyvadlový pohyb, do něhož se zapojují ramena a břicho, zároveň přidáváte i mírnou rotaci v kolenou. Oči by měly neustále sledovat míč, nedívejte se za holí.
Celý pohyb musí být plynulý, snažte se udržet trup ve stejné výšce, jinak vám hrozí, že trefíte horní hranu míčku. Nezrychlujte v začátku ani při zásahu, mohli byste tím změnit směr přiblížení hole k míčku, který tak odehrajete nesprávným směrem.

3 způsoby úchopu
Existuje několik způsobů držení, v závislosti na spojení rukou, respektive prstů při pohledu na spodní část gripu. Pro začátečníky nebo děti je ideální tzv. baseballové držení, u něhož malík pravé ruky spočívá těsně vedle ukazováku levé ruky.
V praxi používanější jsou pak další dva úchopy. Overlap, kde malík pravé ruky spočívá na ukazováku a prostředníku levé ruky. Obecně jej více využívají muži a hráči či hráčky s delšími prsty.
Třetím způsobem úchopu je tzv. interlock držení, kdy dochází k zaklesnutí malíku pravé ruky mezi ukazovák a prostředník levé ruky. Tento úchop preferují ženy, mládež i hráči s kratšími prsty.

STRUČNÁ VIZITKA
DAVID GOLC
Datum narození: 18. 9. 1980
Kategorie Pro: Teaching Pro
Profesionál od roku: 2005
Dosažená trenérská kvalifikace: GP
Působiště na hřišti: Austerlitz Golf Resort (od 2003)
Golfové začátky: Golf Club Klášter Teplá, Royal Golf Club Mariánské Lázně
Největší golfové úspěchy na PGA C: 3. místo PGA Partner Trophy 2006 (Ypsilon Golf Resort), vítěz Pro-Am PGA Czech Championship v Telči (2006), vítěz Československého poháru (2008)
Trenérské úspěchy: 2. místo v anketě Golf Digest: trenér golfu 2013, 2012 a 2011
Hole-in-One: Four Seasons Resort Mauritius, Anahita, jamka č. 9 (par 4, albatross), Golf Resort Karlovy Vary, jamka č. 13
Největší golfový zážitek: hra s Nicolasem Colsaertsem a Rory Sabbatinim
Telefon: +420 603 288 830
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript | Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Ve spolupráci s Davidem Golcem připravila: Petra Prouzová


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...