Hostivař-500c

Skola bankrPřes patování, chip, pitch, rotaci a rány hybridem se dostáváme k poslední lekci, a to ke hře z písku. Ta bývá postrachem hráčů, ale věřím, že budete-li se držet mých rad, poradíte si i s nástrahami bankrů. Konkrétně se zaměříme na rány z bankrů v okolí greenů.

Holí určenou pro tyto rány je sand wedge, obvykle označovaná jako SW či S. V případě začátečníků bývá součástí standardního setu. Pokud tomu tak není, poohlédněte se po wedžích s loftem mezi 52° až 56°. Při pohledu na wedge si určitě všimnete odlišně konstruovaného spodku hole ve srovnání se železy, hlavní smysl spočívá v maximálním usnadnění průchodu hole pískem. Technické detaily ale ponechám stranou, nejdůležitější je uniknout z písku na první pokus. Vyslat míček do vzduchu, aby dopadl na green, přičemž se hůl v pohybu nesmí zastavit. Hrudník, trup i nohy se musí dostat k cíli.

Skola bankr 21. Základní postoj
Opět zaujměte postoj na šířku boků či ramen, váhu rozložte rovnoměrně na obě nohy, mírně se snižte v kolenou, úhel v trupu, vzhledem ke kratší holí, je větší. Mírně se otevřete vzhledem k cílové linii, v případě praváků tak bude levá noha směřovat vlevo. Otevřením postoje docílíte strmějšího nápřahu, který vám umožní vyvinout potřebnou energii pro vyslání míče do vzduchu. Zároveň ráně udělíte zpětnou rotaci. Držení hole je standardní. Pro lepší pocit i kontrolu se doporučuje zkrátit úchop, nicméně vyzkoušejte si sami, jaké držení vám bude vyhovovat nejlépe. Jestliže budete od míče příliš daleko, hrozí, že jej topnete (zasáhnete jeho horní část), a také ztratíte cit pro úder. V případě, že si jej umístíte příliš blízko, můžete zahrát tzv. socket (míč trefíte krčkem), případně se wedge zaboří do písku.

2. Pozice míčku
V rámci tréninku si do písku můžete vyznačit pomyslný kříž (viz foto) pro lepší srovnání chodidel i umístění míče. Ten se nachází v postoji mírně vpředu, obvykle na vnitřní straně levého chodidla (v případě praváků). Hůl trochu otevřete, aby snáze prošla pískem a neztratila potřebnou energii. Míč byste měli zasáhnout v místě zhruba 5, maximálně 10 cm za ním, takže jej do vzduchu vyšle „polštář" písku, který holí vytvoříte. Výšku, do níž vystoupá, ovlivňujete mírou otevření úderové plochy.

3. Vlastní pohyb
Samotný pohyb připomíná pitch, pouze se mění terén. Pro nácvik si najděte bankr, ve kterém bude dostatečné množství písku. Třebaže kolikrát hrajeme jen desetimetrovou ránu, pracujeme s plným švihem, neboť hůl při kontaktu s pískem ztrácí energii. Celý pohyb musíte projít až do finiše, v němž se ruce nacházejí ve výšce hrudníku. Opět dbejte na plynulý přenos váhy z pravé na levou část těla (zkušenější hráči mohou těžiště ponechávat od počátku, podobně jako u chipů, na přední noze). Důležité je švihnout rytmicky, abyste se vyvarovali topnutí míčku. Ve fázi prošvihu musí pracovat celé tělo, nesnažte se míč dostat do vzduchu tím, že si „sednete", neboť tak zabrzdíte rotaci trupu. Nácvik rány je individuální, někomu vyhovuje kratší pohyb ve výšce hrudníku, jinému plný rozsah pohybu nabízející větší dynamiku úderu. Postupně zkuste zapojit více zápěstí (tzv. cock, při kterém je úhel mezi předloktím a šaftem zhruba 90°), díky tomu budete schopni udělit míči více zpětné rotace.

Ve spolupráci s Davidem Golcem připravila: Petra Prouzová.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení Golf News

Poradna

Nehratelný míč u krtince v křoví

Můj míč skončil v nehratelné pozici v hustém křoví, přitom však ležel na krtinci. Mám nárok na beztrestnou úlevu?

Poradna

TaylorMade Burner vs. Cobra Fly-Z

Dobrý den, Mám dotaz na faiwayové dřevo Taylor Made Burner? Mám možnost ho výhodně koupit. Myslíte si, že je lepší ne ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
2500 Kč,-

Hybrid Callaway XR 2015 č. 3 (19°) je vhodný pro všechny mírně pokročilé i zkušenější golfistky. Osazen je dámským shaftem. Usnadňuje vyslání míče do ...