V minulém dílu jsme si naplánovali konkrétní a časově ohraničený cíl, takže přesně víte, kam se chcete v golfu posunout. Důležité je zaměřit pozornost správným směrem! Jistě o svém cíli přemýšlíte a hledáte různé způsoby, které vám pomohou v jeho dosažení. Doporučila jsem vám zapisovat si vše podstatné do „sportovního deníčku". Tato každodenní analýza vám pomůže k tomu, abyste dokázali jít na hranici svých možností a v budoucnu nelitovali toho, že jste pro dosažení maxima neudělali vše.
Položte si následující otázky a zamyslete se nad nimi:
Dělám opravdu maximum pro to, abych hrál lépe, aby byla moje hra kvalitnější a má výkonnost stabilnější?
Jaké jsou možnosti, abych byl lepší?
Využívám je opravdu všechny?
Vnímání – klíč k bráně úspěchu
Ze své praxe vím, že sportovec, který chce pracovat na své mentální stránce, se musí nejdřív naučit vnímat, co se kolem něho i v jeho nitru děje. Vnímat věci kolem je jednodušší, vidíme je i slyšíme. Dá se s nimi vypořádat snáze, neboť častokrát zjistíme, že je stejně nelze ovlivnit, čímž přestanou ovlivňovat naši výkonnost.
Co se týče vnímání sebe samého, je to mnohem náročnější, protože některé věci na sobě vidět nechceme a těžko si připouštíme své slabé stránky. Tady je zapotřebí na sobě velmi trpělivě pracovat, aby nastala požadovaná změna.
Pokud pochopíme, že i vše negativní, co se nám děje, co cítíme, jak se chováme, jak reagujeme v životě i na sportovišti, lze využít ve svůj prospěch, a podíváme se na to pozitivně, dokážeme veškeré negativní jevy využít ke svému výkonnostnímu růstu. Je potřeba je ale vnímat!
Nejlepší sportovci světa dokáží své vnitřní zdroje proměnit ve vítězství, dokáží vnímat své tělo natolik, že veškeré rušivé vlivy mají pod kontrolou. Co si přeje každý sportovec, když jde na závod? Podat maximální výkon, na který poctivě trénoval, aby ho nic nepřekvapilo, aby si hru užil bez zbytečného stresu a napětí.
Na začátku této cesty je schopnost naučit se vnímat! Prvním krokem k cíli je analyzovat si vše, co se dosud dělo ve vaší sportovní kariéře! Sepište si to do deníčku a na základě toho zjistíte, co ovlivňovalo vaši výkonnost pozitivně – to budete využívat i nadále – a co negativně – na tom budete pracovat a pokusíte se to postupně změnit.
Díky tomu si uvědomíte zajímavé věci, utřídíte si myšlenky a vaše cesta k cíli bude jasnější. Přiznat si své slabší stránky vám přinese úlevu, ukáže vám možnost, kde se dá zlepšovat, na čem je třeba pracovat a co je nutné změnit. Sepsání úspěchů a skvělých vlastností vám zase posílí sebedůvěru.
Cvičení na odhalení zdrojů, které ovlivňují výkon (příklady možných otázek):
Mé silné a slabé stránky?
Co ovlivňovalo můj výkon pozitivně a co negativně?
Co se mi honí hlavou (sepsat věty), když hraju dobře, a co když se mi nedaří?
Co mne stresuje a co stres snižuje?
Jaké mám pocity, když se mi daří a když se nedaří?
Co mi doteď pomáhalo hrát lépe?
Seznam mých úspěchů a pozitiv v mém životě?
Co mi přinese dosažení cíle a co ztratím, pokud ho nedosáhnu?
Co negativního, co ovlivňuje můj výkon, mohu změnit a co ne?
Vnímejte na každém tréninku, co se děje s vaším tělem, co vám způsobuje negativní pocity a co pozitivní. Když hrajete skvěle, co to způsobilo? A co zapříčinilo, že se vám nedaří? Řada olympijských vítězů si po každém tréninku tyto pocity analyzuje – zapisuje, na základě toho jsou schopni zlepšovat svoji výkonnost. Z nezdarů se poučí, postupně je odstraní a úspěchy si tímto způsobem lépe zafixují v podvědomí.
Koncentrace
Koncentrace ovlivňuje náš život i sportovní výkon. Určitě jste zažili, jaký je to pocit a jaký jste dosáhli výsledek, když jste se dokázali plně soustředit. Ideální je zvládnout to bez velikého úsilí, jako by to šlo samo s lehkostí, splynout s tím, bez zbytečného plýtvání energie.
Když se dá trénovat odpal, technika, proč by se nedala trénovat koncentrace? Když Tiger Woods předváděl své nejlepší výkony, popisoval to jako stav, kdy nic kolem neexistovalo, vnímal jen sebe a vše bylo jako plynulá hra bez jakéhokoliv napětí. Byl to stav absolutní koncentrace, který sportovci umožní podat maximální výkon a dostat se na nejvyšší úroveň.
Pokud budete svoji koncentraci trénovat, umožní vám to rozvíjet herní dovednosti, výkonnostně růst a podávat výkon na hranici svých možností. Jakákoliv mentální technika jako například vize, pozitivní klíčová slova, nebo golfová technika vyžaduje skvělé zvládání koncentrace. Těžko budete pracovat na své technické stránce, pokud vám budou myšlenky ubíhat jiným směrem.
Schopnost lépe se koncentrovat je při dosahování cílů zcela zásadní! Cokoli vás ve sportovní kariéře negativně ovlivní, když budete pánem své koncentrace, vždy ji dokážete zaměřit správným směrem, přesně tam, kam budete chtít. Vy rozhodujete, na co se soustředíte, je to jen pod vaší kontrolou!
Jak na tom momentálně jste? Dokážete se maximálně koncentrovat, když je to potřeba? Dokážete se při vyrušení opět rychle zkoncentrovat na to, na co chcete? Využíváte koncentraci správným způsobem?
Pokud porozumíte své koncentraci, zjistíte, kdy vám funguje perfektně a kdy naopak ne, dokážete ji posilovat tím správným způsobem.
CVIČENÍ Z PRAXE – ANALÝZA KONCENTRACE
Zamyslete se, kdy jste podali svůj nejlepší a nejhorší výkon. Vzpomeňte si a zapište si odpovědi do dvou sloupců – nejlepší a nejhorší výkon:
- Na co jste se soustředili před výkonem a v průběhu výkonu?
- Jaké jste měli pocity při tomto výkonu?
- Na co jste mysleli?
- Ztratili jste v průběhu výkonu koncentraci, co to způsobilo?
- Co vám pomohlo opět se soustředit?
- Co vám pomáhalo udržet maximální soustředěnost v průběhu celého výkonu?
Porovnejte vaše soustředění při nejlepším a nejhorším výkonu. Zjistěte, co vám koncentraci narušuje a co udržuje. Naplánujte si, jak to využít ve své hře. To, co můžete ovlivnit, změňte. Pozitivní poznatky – to, co vám již fungovalo, trénujte, aby se vše plně zautomatizovalo.
Špičkoví sportovci mají silně vyvinutou schopnost vše vnímat a využívat to ve svůj prospěch. Dokáží skvěle ovládat koncentraci, protože vědí, jak pracuje jejich tělo i mysl. Předvídají, co je může ovlivnit, a nenechají se rozptýlit situacemi, které změnit nemohou. Zaměřují svoji pozornost správným směrem a to jim umožňuje podávat maximální výkony.
Právě tyto dovednosti vytvářejí rozdíly mezi dobrými a skvělými sportovci. Poctivým mentálním tréninkem, trpělivostí a svědomitostí se i vaše hra může změnit v takovou, jakou si přejete. Co je ale zásadní, nikdy se z ní nesmí vytratit radost a lehkost.
STRUČNÁ VIZITKA
Mgr. ANDREA ZMĚLÍKOVÁ, ACC (ICF)
Profese: kouč a mentální trenér
Vzdělání a certifikace:
o Univerzita Jana Amose Komenského (psychologie, komunikace, marketing)
o Results Coaching Systems (NeuroLeadership Group) – akreditované kurzy ICF pro profesionální kouče
o ACC (Associate Certified Coach) – stupeň certifikace mezinárodní federace koučů ICF
o Profesionální trenérská třída č. 1
Web: www.profikoucink.eu
Text: Andrea Změlíková, foto: Globe Media/Reuters
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.