Víra v sebe samého, schopnost přijímat se takový, jaký jsem, a ocenit se za vše, co je pro mne důležité, vážit si sám sebe... To jsou vlastnosti sebevědomého člověka.
Nízké sebevědomí měli ve škole vždy žáci, kteří nebyli ani moc dobři studenti, a už ne vůbec dobří sportovci. Člověk, který si moc nevěří, většinou očekává to nejhorší – třeba selhání, má o sobě negativní obraz, nevěří ve své schopnosti, myslí negativně dřív, než se mu něco nepodaří. O takovém člověku se říká, že si nevěří, protože nemá sebevědomí potřebné k úspěchu. Opakem je člověk, který překypuje energií, věří ve své schopnosti, myslí pozitivně a většinou očekává, že se mu bude dařit. Nemyslí na to, že selže, a rozhodně nesnižuje svoje schopnosti již před soutěží.
Jaký typ jste vy?
Sebevědomí je nástrojem k úspěchu, skvělým výkonům, udržení si vnitřní rovnováhy. Dá se říct, že sebevědomí lidé bývají šťastnější a spokojenější. Také oni zažívají zklamání a neúspěch, ale dokáží se s tím rychle vyrovnat a opět využít víru v sebe samého k dalšímu zlepšování a výkonnostnímu růstu. Ať už je to ve sportu nebo v životě.
Výhodou sebevědomých lidí je, že mají více pozitivních emocí, které dokážou proměňovat v úspěch. Jejich sebevědomí jim pomáhá udržet si koncentraci nezbytnou pro následné dosahování cílů. Pomáhá jim také plánovat si náročné cíle, protože se jich nebojí a věří v jejich dosažení. Nedívají se dopředu na svůj cíl s obavou a strachem, ale naopak jejich touha, vůle a úsilí s představou úspěchu rostou.
Nízká nebo vysoká úroveň sebevědomí ovlivňuje zásadním způsobem výkonnost sportovců. Pracovat na svém sebevědomí může každý. Někdo ho má od přírody vyšší a někdo nižší. I ten, kdo se nenarodí s vysokým sebevědomím, na něm může pracovat a dostat ho na vysokou úroveň. Každý z nás by se chtěl cítit stále sebejistě a mít silnou sebedůvěru, nenechat se ovlivnit neúspěchem a negativními zážitky.
A je to jednodušší, než si chceme připustit. Často slýchávám klienty, kteří mi říkají, že kdyby si více věřili, dosáhli by větších úspěchů a cítili by se spokojenější. Prý jim „příroda nenadělila". Takovým způsobem jen sami sebe utvrzují a programují svoji mysl, že tomu tak je. Až sami sebe přestanou přesvědčovat, že nízké sebevědomí je jejich slabá stránka a že kdyby to tak nebylo, dokážou více, až když pochopí, že s tím mohou něco udělat, pak budou na dobré cestě najít své sebevědomí a posílit ho.
Odhodlání a vůle trénovat vlastní sebevědomí je základním předpokladem, aby se tak stalo. Sebevědomí není hra osudu, ale jediný člověk, který je zodpovědný za jeho úroveň, jsme my. Každý se může cítit sebejistě, každý má schopnost naučit se ovládat svoje pocity. Sportovec, který má to správné sebevědomí, je schopen proměnit svůj potenciál ve skvělý výkon.
Jak zlepšit sebevědomí?
1. Krůček po krůčku
Důležité je zvolit přiměřenou činnost. Když něco děláme a daří se nám, pomáhá nám to pociťovat pozitivní emoce a naše sebevědomí roste. V tomto módu se nebudeme bát vyjít z komfortní zóny, dokážeme to a budeme schopni volit obtížnější kroky. Jejich posloupnost je velice důležitá. Pokud bychom začali hned s něčím, co nám nejde, bylo by náročnější cítit se sebevědomě a udržet si potřebné naladění a motivaci. Proto je lepší jednotlivé kroky volit pečlivě a postupně přecházet od lehčích po náročnější úkoly. Každý malý osobní úspěch zvyšuje důvěru ve vlastní schopnosti, zatímco opakované selhání ji snižuje.
2. Pozitivní pohled
Je rozdíl, jestli si v hlavě říkáme, že nechceme prohrát, nebo že chceme vyhrát. Je v tom úplně jiný náboj a sportovec, který pracuje na svém sebevědomí, si vždy volí slova pozitivního charakteru. Sám sebe povzbuzuje, a ať se děje cokoliv, volí ten správný úhel pohledu. Takový, který ho motivuje a posouvá k náročnějším výzvám. Využívá také pozitivní představy svých úspěchů a pomocí těchto mentálních technik překonává překážky, které se na cestě k velikým cílům zákonitě objevují.
3. Zvládání fyziologických stavů
Svalové napětí, bušení srdce, žaludeční nevolnost, pocení... Nic z toho nepřispívá ke zvýšení sebevědomí. Naopak, když se takto cítíme, například z důvodu trémy, pak tělo nespolupracuje podle našich představ a sebevědomí kolísá. Tyto stavy napomáhají vzniku napětí, úzkosti a snižují sebedůvěru. Trénink dýchacích technik, zastavení myšlení, kontrola emocí atd. proto představují správné kroky k regulaci fyziologických stavů.
Když se je naučíme regulovat, nebudou mít negativní dopad na naše sebevědomí. Nesníží se naše víra ve vlastní schopnosti, nepřestaneme si věřit v klíčové chvíli, nebudeme mít záporná očekávaní a nebudeme o sobě pochybovat. Když si udržíme vnitřní rovnováhu, zůstaneme vyrovnaní, koncentrovaní na podání výkonu, budeme si věřit a očekávat jen to nejlepší. Výsledkem bude skvělý výkon.
4. Správní lidé kolem
Je důležité vytvořit si kolem sebe takové prostředí, které nám maximálně vyhovuje, motivuje nás a podporuje. Trenér, tréninkový partner, masér, manažer, přátelé... vše je důležité. Ve svém snažení potřebujeme kolem sebe lidi, kteří věří v naše schopnosti, můžeme se o ně opřít a také nám jdou příkladem.
Občas potřebujeme pomoci, takže mít takového člověka ve svém týmu, je jistá výhoda. Povzbuzovat se navzájem, hecovat se, pomáhat si a sdílet to dobré i špatné – to všechno jsou důležité prvky při dosahování cílů. Není ve sportu nic horšího než atmosféra závisti a nepřejícnosti. Proto pečlivě volme, koho do svého prostředí pustíme, komu budeme důvěřovat a koho také potřebujeme na cestě k dosažení kvalitních výkonů.
Ti správní lidé dokáží zázraky, a i když se cítíme sebevědomě, dobrá rada a pomoc nám ho pomůže udržet. Sebevědomí lidé se nebojí požádat o pomoc, protože vědí, že to nesnižuje jejich hodnotu, ba naopak. K úspěchu je potřeba dlouholetá příprava a každá maličkost hraje svoji důležitou roli, může rozhodnout o úspěchu či neúspěchu. Je to jako puzzle, kde bez jediné časti nikdy celý obraz úplně nesložíme.
Co z toho všeho plyne? Že každý z nás, ať se se narodil s vysokým, nebo nízkým sebevědomím, má možnost to v životě změnit. Svědomitou prací, krůček po krůčku můžeme pracovat na svém sebevědomí, posilovat ho a trénovat tak, aby rostlo. Když nás potká v budoucnu jakýkoliv neúspěch, dokážeme se s tím rychle vyrovnat a koncentrovat se na efektivní kroky, vedoucí k našim dlouhodobým cílům.
Úspěch, sláva, spokojenost nemají trvalý charakter. Je potřeba za ně bojovat, bít se jako lev, překonávat nesnáze, spadnout a opět vstát ještě silnější. Je potřeba věřit, že i když naše práce vyžaduje spoustu úsilí, bolí to a někdy se cítíme na pokraji svých sil, vždy si představujme na konci úspěch, spokojenost, radost, potěšení i víru, že to dobře dopadne.
Věřme ve své schopnosti, dopředu si je představujme ve své mysli. Teprve pak je dokážeme cítit ve svém srdci a získáme „nemožné". Když toto zvládneme, tak si můžeme být jisti, že máme to správné sebevědomí dělat cokoliv, co nám dává smysl a na čem nám tolik záleží. Je to krásný a osvobozující pocit, který můžeme zažít všichni. Ne hned, ale časem určitě, když to budeme opravdu chtít a když budeme pro to ochotni něco dělat!
STRUČNÁ VIZITKA
MGR. ANDREA ZMĚLÍKOVÁ
Profese: sportovní psychologie a mentální trenér
Web: www.profikoucink.eu
Tel.: +420 737 252 413
Text: Andrea Změlíková
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.