Když už hráči berou do ruky wedge, přemýšlejí o tom, že jamku dohrají na dvě rány. Robert Karlsson vám prozradí pár triků, abyste věděli, jak na to… Zaměří se na kontrolu vzdálenosti, rytmu, tvarování přihrávek i na strategii hry.
1. Kontrola vzdálenosti
Pro amatérské golfisty bývá obtížné poslat míč do místa, které leží mezi vzdálenostmi, jež hrají jednotlivými holemi. To byste při tréninku měli zohlednit. Dave Peltz k tomu používá představu ciferníku, kdy vaše paže dosahují určitých hodnot, podobně jako ručičky hodin, jednotlivé polohy paží tak vymezují vzdálenosti, do kterých chcete míč zahrát. Je to poněkud technický postup a existuje řada dalších cest, které vás dovedou ke stejnému cíli.
Karlsson doporučuje, abyste zjistili, jak daleko míč odehrajete při plném švihu. Vemte si každou wedge v bagu a pokuste se nalézt přirozenou polohu švihu, zkoušejte i poloviční a tříčtvrteční švih tak, abyste se cítili co nejpohodlněji. Měli byste pracovat na tom, aby rány byly co nejkonzistentnější. Dosahované vzdálenosti si můžete poznamenat, ale za kontrolou délky ran hledejte především cit. Máte-li k dispozici čtyři wedge, umožní vám to posílat míče do osmi různých vzdáleností.
2. Kontrola rytmu
V případě wedge je potřeba nalézt optimální rytmus. Pokud se vám to nepodaří, počítejte s tím, že své rány budete rozprašovat do všech koutů. Je zapotřebí hrát kontrolované údery a při zásahu míče musí hůl akcelerovat. Pokud se potýkáte s rytmem, negativně to ovlivní zásah míče, a i když ho dobře trefíte, vylétne o něco výš. Provedete-li plný švih, nesnažte se míč udeřit maximální silou, rytmus by měl být plynulejší, neboť tak budete let míče lépe kontrolovat.
3. Jak pitch tvarovat
Míč má tendenci vystřelit vzhůru do vzduchu, což není úplně ideální, zvlášť pokud hrajete ve větru. Jeden ze způsobů, jak let míče lépe kontrolovat, je zahrát draw. Míč díky tomu nepoletí tak vysoko, ale bude se držet níž než obvykle a po dopadu na zem se stočí vlevo. Abyste požadovanou ránu zvládli, veďte hůl po zaoblenější dráze – nikoli však jako při ráně z bankru. Musíte cítit, jak se při zásahu hlava hole pohybuje doprava, ne vlevo od cíle. Díky tomu dosáhnete požadovaného letu a míči udělíte potřebnou rotaci.
4. Pitch z pohledu strategie
Golfisté mají raději plné rány, neboť tak mohou míči udělit větší rotaci. Ale o přihrávce uvažujte už předtím, než začnete posuzovat místo, z něhož máte hrát. Následný pitch musíte zvážit, už když stojíte na odpališti. Položte si několik otázek: Kde je navrtaná jamka? Z jaké části greenu chcete hrát? Jaké na hřišti panují podmínky? To všechno vám pomůže vyvarovat se řadě chyb – je-li hřiště tvrdé jako skála a hrajete-li po větru, držte se zhruba 50 yardů od rafu.
Když už se chystáte hrát z daného místa, zvažte i sklon greenu a snažte se ho využít, jestliže to vaši ránu usnadní.
5. Trénink v písku
Skvělé cvičení na zlepšení konzistence ran spočívání v zahrání pitche z písku. V roce 2008 hrál Robert na US Open s Craigem Parrym, který vyrůstal na australských hřištích, proto zvládal dobře dlouhé rány z bankrů. Říkává se, že jde o nejtěžší golfové údery, ale pokud je člověk trénuje, o hře se toho hodně naučí a osvojí si správnou techniku.
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.