Pravidla

Vyziva sojaTohle pořekadlo lze snadno použít i na zdravou výživu, která poslední roky zaznamenává obrovský boom. Jak už jsem mnohokrát zmiňovala, zdravé stravování je v podstatě velmi jednoduché, stačí se převážně orientovat na celistvé přírodní potraviny! V současnosti je každému jasné, že polotovary zdraví moc nepřidají. Možná proto jako houby po dešti „vyrostly" potraviny tvářící se zdravě, ale opak je pravdou.

Extrudované výrobky – pufované chlebíčky, různé obilné křupky, instantní kaše, corn flakes apod. se zpracovávají technologickým procesem, při němž se zvlhčené škrobnaté materiály s obsahem bílkovin a vlákniny plastifikují a tepelně upravují kombinovaným působením tlaku a mechanických sil. Jaký benefit může mít takováto „potravina"? Pramalý.
Tělu se prakticky dodají jen sacharidy, kterých je v konvenčním typu stravování až až. Na tyto výrobky by si měli dát pozor převážně diabetici a lidé s nadváhou. A dětem bych raději do ruky dala jablíčko nebo mrkev než takový „plast". Vysoký glykemický index extrudátům taky nepřidá, ale zato zajistí brzy po jídle hlad a často i chuť na sladké.

Sója – některé zdroje ji prezentují jako superpotravinu bohatou na bílkoviny (což je pravda), jiné zdroje ji zatracují. To, že se hojně využívá v masném průmyslu jako náhražka masa, je dnes známý fakt. Podstatnější je, že přílišná konzumace sóji jako takové, navíc ve vysoce upravovaných polotovarech (uzeniny, sójová mléka ap.), zdraví nepomáhá.
Proč? Protože obsahuje látky snižující vstřebávání vitamínů, obsahuje velké množství purinů (způsobují např. dnu), má nepříznivý vliv na stav štítné žlázy atd. Je třeba vzít v potaz, že v zemích, odkud sója pochází, ji konzumují převážně ve fermentované podobě (sójová omáčka, tempeh, miso pasta, apod.), která eliminuje působení antinutričních látek. Navíc jí nekonzumují taková kvanta jako v našich končinách.

Sladkosti – jsou skvělé, pokud neškodí a nabývají přírodní formu – např. sušené ovoce (pokud možno nesířené). Někteří výrobci se snaží vyrábět i sladkosti bez bílého rafinovaného cukru, a aby to vypadalo zdravě, místo zprofanovaných sladidel (aspartam) přislazují třeba fruktózou. Ta však podporuje vznik inzulinové resistence, jejíž následkem může být cukrovka, obezita nebo problémy s metabolismem, v lepším případě „jen" podporuje ukládání břišního tuku. A co takové müsli tyčinky? Záleží samozřejmě na složení, nicméně v převážné většině vám dodají jen tuky a cukry.

Ovocné džusy – reklamy balené džusy prezentují jako plné vitamínů a zdraví, avšak ve skutečnosti vykazují nízkou nutriční hodnotu. Co se stane s ovocným džusem, když projde pasterizací, pak se skladuje v obrovských nádobách, ze kterých je odňat veškerý kyslík, aby nedošlo k oxidaci? Nejenže přijde o blahodárné látky, ale navíc ztratí i chuť. Ta se pak musí dodávat uměle. Pokud si navíc koupíte džus s trvanlivostí delší než 60 dnů, tak už máte vysoce rafinovaný výrobek. Ať už si koupíte jakýkoliv balený džus, i ten nejlepší nebude nikdy tak blahodárný, jako ten čerstvý.

Sušené nápoje – i ty najdeme bez problémů v prodejnách zdravé výživy, což nezaručuje, že jsou všechny zde prodávané potraviny zdravé. Je nicméně třeba vědět, že u sušených nápojů jde převážně o směs škrobu a ztuženého tuku. To nezavání zdravím, že? Když se do takového koktejlu přimíchá třeba fosforečnan draselný (kvůli němu přijatý vápník odchází z organismu nevyužitý), je zřejmé, že bude lepší se sušeným nápojům, potažmo sušeným polévkám, obloukem vyhnout.

Rostlinné oleje – i v tomto případě vybírejte pečlivě. V obchodních sítích se prodávají rafinované rostlinné oleje (kukuřičný, slunečnicový, řepkový, sójový apod.) a některé (zřejmě tendenční) studie hovoří v jejich prospěch. Pro mě je měřítkem nutriční hodnota. O té se bohužel v souvislosti s rafinovanými oleji nedá hovořit. Je nabíledni, že je lepší sáhnout po oleji lisovaném za studena.

Seznam potravin, které se tváří zdravě, ale není tomu tak, by mohl pokračovat dál. Jádro pudla ovšem tkví ve zodpovědění si otázky, zda jíme, abychom se „zaplácli" a neměli pocit hladu, nebo jíme proto, abychom tělu dodali živiny potřebné k jeho řádnému chodu?

Text: Magda Jochmanová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...