Donald instrukceNěkdejší světová jednička Luke Donald sice momentálně hledá pohodu z dob, kdy se usadil na vrcholu, nicméně stále si z jeho hry můžeme mnohé vzít. Ne náhodou Angličan patří mezi nejlepší golfisty, pokud jde o krátkou. Jeho wedge i patr patří k nejpřesnějším.

1. Technika patování
Vždycky se soustředím na základy. Když jsem před lety patoval opravdu výjimečně, šlo o souhru mnoha věcí. Usilovně jsem trénoval, měl jsem jasný plán a každý den jsem věnoval pozornost základům. V takovém případě patování není otázkou štěstí nebo náhody. Základní úkony přitom amatérští hráči často podceňují.
Díky své přípravě a tréninku jsem nedávno zjistil, že patr v založení trochu zavírám. Proto je důležité pravidelně kontrolovat vyrovnání patru, polohu míčku a dráhu úderu.
V tréninku za tím účelem často využívám lanko, abych si ověřil, kam míří líc hole. Soustředím se také na to, aby oči směřovaly k míči zevnitř a ruce visely pod rameny, díky tomu se hlava patru pohybuje po neutrální dráze. Abych minimalizoval rotaci hlavy patru, svírám jej spíš dlaněmi než prsty. To všechno jsou předpoklady pro správný pat.

2. Pitch
V uplynulých letech se výuka této rány proměnila. Profesionálové si nyní míček posouvají víc dopředu, takže mohou efektivněji využít bounce hole. Šaft je nyní vzpřímenější a nenaklání se dopředu. Ujistěte se, že hůl je ve stejné pozici v založení i při zásahu míče.

3. Chip
Chip a pitch by se od sebe neměly moc lišit. Při chipu pouze měníte založení hole, kdy využíváte menší loft, aby míček více roloval. V založení si jej proto umístěte o něco dozadu. Na rozdíl od pitche, kdy se snažíte v impaktu udržet loft, při chipu můžete trochu zavřít líc, podobně jako při postupném uvolňování rukou do úderu při standardní plné ráně.

4. Únik z bankru
Při ranách z bankrů v okolí greenů spoléhám na rychlost hlavy hole, ta je zcela zásadní pro to, abych míček z pasti dostal. Pokud musím zahrát přibližně patnáctimetrovou ránu z bankru, rychlost švihu odpovídá plné ráně železem č. 7. Soustředím se přitom na správný zásah.
Měli byste cítit, jak hůl vedete dolů a dopředu ke své přední noze, díky tomu maximálně využijete bounce hole. Klidně si v tréninku udělejte značky ve vzdálenostech 2, 4 a 6 centimetrů za míčkem a následně zasahujte zvolená místa, švihejte přitom plnou rychlostí a procházejte holí důkladně písek.

Text: Golf, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...