Brother-leaderboard
ABF-fordecor

Rose radyJustin Rose patří k nejoblíbenějším světovým golfistům. Angličan zaujal už jako talentovaný mladík na Open v roce 1998, kde díky dělenému čtvrtému místu získal cenu pro nejlépe umístěného amatéra. Od té doby jeho kariéra nabrala spád a vyvrcholila titulem z US Open před čtyřmi lety. Letos mu první major unikl, když v rozehrávce podlehl Garcíovi. Z výčtu jeho úspěchu je zřejmé, že Justin musí znát recept na každou potíž, a tak nebude od věci vzít si k srdci pár jeho rad a tipů.

1. Dlouhá hra
Dobrý odpal vytváří předpoklad pro následný zásah greenu. Považuji to za spojené nádoby. I proto kladu důraz jak na razanci, tak na přesnost. Razantní odpal vyžaduje dobré spojení chodidel se zemí. Začněte správným postojem, který by měl být atletický. Míček si v postoji posuňte vpřed, hlava hole ho musí zasahovat při vzestupném pohybu – abyste míč udeřili středem líce, měla by horní hrana hole dosahovat zhruba do poloviny míčku při jeho natýčkování.
Následně začněte odtažením hole a postupným otáčením vpravo, čímž v pravém boku a hýždi vzniká napětí. Podobný pocit vnímáte například při provádění dřepu. Do vrcholu nápřahu nespěchejte, pomůžete tím plynulé synchronizaci pohybů. Ve finální fázi nápřahu přesuňte těžiště na pravou část těla. Klíčový moment při spouštění hole nastává v půli cesty, kdy byste se měli soustředit na akumulování síly a udržení výšky postoje. Díky pákám postupně uvolňujte zápěstí do úderu, což povede k razantnímu zásahu.

2. Správný zásah
Třebaže to neplatí pro všechny hráče, jedním z předpokladů pro správný zásah je přiblížit se k míči zevnitř cílové linie. S tím souvisí zpomalení otáčení ramen z vrcholu nápřahu. Byl jsem zvyklý v začátku vytáčet ramena vpravo, což znesnadňovalo kontrolu míče.
Abych to napravil, při vedení hole z vrcholu nápřahu se soustředím na jedinou věc – levá paže jde dolů a přes hrudník, zatímco ramena držím zavřená. Tím odstartuju spouštění hole, kterou povedu po správné dráze.

3. Únik z bankru
Na řadě britských hřišť linksového typu se setkáte s tzv. pot bunkery. Jedná se o oválné hluboké bankry s velmi příkrou, někdy téměř kolmou stěnou. I pro zkušené golfisty představují noční můru, a tak první přikázání logicky velí se jim vyhnout. Dokonce i ty mělčí z nich jsou nepříjemné, neboť nabízejí málo prostoru pro provedení plného švihu.
Co dělat, když v nich přece jen uvíznete? Udeřit a doufat? Modlit se? Někdy je to jediná možná cesta... Ale přistupme k tomu vážně. V první řadě zvolte správnou hůl – sand wedge či lob wedge odvedou tu správnou službu. Zavrtejte chodidla do písku, abyste si vybudovali stabilní základnu. Otevřete líc hole, protože překonání hrany bankru vyžaduje co nejvyšší loft. Strmě napřáhněte a dbejte na brzké zalomení zápěstí. A konečně ostře udeřte do písku zhruba pět centimetrů za míčem, přičemž během švihu držte úderovou plochu otevřenou. Pokud se budete držet uvedených rad, výrazně zvýšíte naději na úspěšný únik z bankru.

Foto: TaylorMade Golf


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Úleva od psychického překážení

Hráčův míč leží jen několik centimetrů vedle spinkleru. Sprinkler mu ale nepřekáží ani v postoji ani ve švihu, pouze ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...