Jon Rahm působí na PGA Tour jako zjevení. Na nejprestižnější profesionální okruh vstoupil teprve vloni a letos už prohání nejlepší hráče planety. Není divu, v jeho hře je těžké hledat slabiny. Snad jen přesnost z týčka ho občas zradí, jinak si ovšem vede ve většině podstatných statistik oproti svým konkurentům nadstandardně. I proto se začátkem června hřál mezi pěticí nejlepších hráčů série. Na následujících stranách vám poradí, jak bezpečně vyváznout z písku.
1. Fervejový bankr
Chyby se trestají, a tak se vám tu a tam stane, že nepřesný odpal skončí v písečné pasti podél ferveje. V tu chvíli se mnohých hráčů zmocní představa, že je třeba chybu okamžitě napravit a zahrát co nejdelší ránu na fervej či rovnou na green! Vezměte však rozum do hrsti a uvědomte si, že zbytečné „tlačení na pilu" by mohlo způsobit ještě více škody.
K ráně přistupujte s rozvahou. Dobrá zpráva je, že fervejové bankry obvykle nebývají příliš hluboké, a tak ne vždy musíte volit zcela konzervativní strategii, případně se spokojit s pouhým vrácením míčku do hry. Vždy záleží na poloze míčku a na výšce hrany. To jsou dvě první věci, které musíte posoudit. Následně si zvolte hůl, s níž bezpečně hranu bankru přehrajete. Jestliže míček leží v dobré pozici, můžete zvolit hybrid nebo delší železo.
Rozkročte se lehce nad šířku ramen a zavrtejte nohy do písku, tím si vytvoříte stabilní základnu. Míček umístěte o 3 až 5 centimetrů dozadu od středu postoje. Díky tomu zasáhnete prvně míč, nikoliv písek. Nyní sebevědomě švihněte, stačí tříčtvrteční švih.
2. Rána z bankru u greenu
Většina rekreačních golfistů bude raději hrát chip, pitch nebo ránu z hustého rafu, kde své šance vidí pozitivněji. Důvod je zřejmý – rány z bankrů neprocvičují. My profesionálové přitom těmto úderům věnujeme tak dvě hodiny týdně, a proto jsou pro nás podstatně příjemnější než chip z vyšší trávy u greenu.
Při nácviku úderu postupujte ve třech krocích. První se týká polohy míčku – posuňte si jej v postoji vpřed, zhruba pět centimetrů od středu. Tím lépe využijete bounce hole i její přední hranu, jež snáze projde pískem, aniž by se zabořila. Zároveň vám to pomůže udržet loft hole, aby míč vystoupal do výšky potřebné k překonání hrany.
Ve druhém kroku otevřete líc hole, v tom amatéři často chybují. Uchopte hůl pravou rukou u spodní části gripu, podržte ji před sebou ve výšce pasu s přední hranou kolmou a líc o čtvrtinu otočte doprava (platí pro praváky), tím dosáhnete otevření úderové plochy. Poté umístěte levou ruku jako obvykle.
Třetí krok obstará samotný švih, smyslem je trefit písek zhruba dva až deset centimetrů za míčkem a projít holí pískem. Zabořte nohy do písku, hrudník držte mírně nad míčem, váha spočívá více na levé noze. Paže se v nápřahu i prošvihnutí dostávají zhruba do výšky ramen. Představíte-li si ciferník hodin, pak šviháte od 10 hodin do 2. Při průchodu pískem musí hůl akcelerovat. Rekreační hráči se často bojí, že zasáhnou hranou hole míč, který pak přeletí green, tudíž pohyb hole zpomalují. V důsledku toho švih nedokončí, hlavě hole neudělí podstatnou rychlost a obvykle je pak čeká další rána z bankru.
Foto: Globe Media/Reuters
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.