Pravidla

OdpocinekŽijeme ve světě, který nám neustále vnucuje nějaké své vyumělkované statusy. Když je někdo dříč a pracant, tak se nám dává za vzor. V poslední době se ještě pro jistotu zpopularizovala prokrastinace, aby nedej bože nějaký ten dříč nepolevil ve svém úsilí. Na druhou stranu jsou nám předkládány modely „ideálních" dovolených, kde by si měl člověk celý den „válet šunky" a největším sportovním výkonem je došourání se ke švédskému stolu. K tomu by se dalo dodat, že je šťastný ten, kdo si kráčí životem po své „lajně" a nenechá se ovlivnit konzumem, který má snahu jen produkovat bez ohledu na opravdové potřeby člověka.

Jistě znáte výrazy jako deprese, stres, syndrom vyhoření, stavy úzkosti, vyčerpání, chronická únava apod. Všechny zmíněné stavy mohou být důsledkem neschopnosti odpočívat. Pokud je člověk v neustálém napětí a poklusu, odrazí se to zákonitě na jeho zdraví. Stavy únavy a vyčerpání mohou přejít až do chronického únavového syndromu nebo emočního vyhoření.
Při stresových stavech se také snižuje imunita. Nedílnou součástí odpočinku je dostatek spánku, jelikož se při něm regeneruje organismus. Mnoho lidí si stresující způsob života kompenzuje sportem, při němž se vyplavuje tzv. hormon štěstí. Ale každý dobrý sportovec ví, že je třeba výkon střídat s odpočinkem.

Někdo by si tak mohl pomyslet, že lenoši musí být zregenerovaní až až, ale neustálé trénování „gaučingu" a civění na televizi není to pravé ořechové. Takové zabíjení času je pouze náhražkou života, pouhé zahánění bezbřehé nudy. Vědci z univerzity v Liverpoolu provedli zajímavý výzkum, při kterém sportovně založení dobrovolníci po dobu dvou týdnů měli snížit svou aktivitu o 80 %. Po uplynutí této doby bylo zjištěno, že jim ubylo téměř 300 g svalové hmoty a v pase přibrali v průměru o centimetr. Nicméně ještě horší bylo, že došlo ke zvýšení tuku v játrech, zhoršila se funkce srdce a plic a měli horší výsledky v zátěžových testech.
Pokud má člověk například sedavé zaměstnání a chce si chránit své zdraví i udržet životní optimismus, je důležité, aby vyvíjel dostatečnou aktivitu každý den.

Kvalitní odpočívání se bez nadsázky může řadit mezi mistrovské disciplíny. Je třeba odpočívat tak, aby došlo k potřebné regeneraci, nabití sil, aniž byste pociťovali výčitky svědomí. Neschopnost smysluplně či kreativně odpočívat tak může paradoxně postihnout jak výkonné dříče, tak znuděné lenochy. Kdo by si pomyslel, že tyto dva rozličné tábory mohou mít něco společného...
Pokud mohu mluvit za sebe, mám jeden dobrý tip. Velmi se mi osvědčil recept pana Wintona (zachránce stovky židovských dětí), který při jednom rozhovoru na otázku ohledně své dlouhověkosti zmínil, že celý život práci prokládal alespoň dvacetiminutovým odpočinkem. Myslím, že se takto dotkl pomyslné zlaté střední cesty.

Suma-sumárum, někdo je povahou dříč, druhý lenoch. Jestliže někoho práce těší, možná to už není práce v obecném významu slova, ale prostě životní radost. Pokud je ale práce provázena neustálým stresem, není na škodu se zastavit a zamyslet se, jestli je to ten způsob života, který chceme prožívat. Cítí-li se člověk vitální, je spokojený se svým životem, a okolí ho přesto zaškatulkovalo jako nenapravitelného lenocha, nemusí být lenošení v jeho pojetí vůbec na škodu a nabízí se otázka, jestli náhodou z pohledu dříče není lenoch každý. Totéž platí samozřejmě i naopak. Je to prostě otázka definice.
Avšak pointou článku je malé zamyšlení nad tím, co je pro člověka dobré a co je už za hranou. A pokud by v tom někdo neměl jasno, tak stejně jako ve všem je důležitý nejen obsah, ale hlavně výsledek. Neboť to, že Jim Furyk zabíjí hada v telefonní budce, ještě neznamená, že míček nepadne do jamky. Přeji vám v novém roce nejen obohacující kontemplace, ale i přesné rány.

Text: Magda Jochmanová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...