detiMáte doma dítě, které byste rádi přivedli ke golfu? Podělím se s vámi o několik rad, kdy a jak začít, čeho se vyvarovat, aby dítě od golfu po pár letech neuteklo.

Za svou šestnáctiletou kariéru profesionálního trenéra mi pod rukama prošly stovky dětí. Některé to dotáhly hodně vysoko, spousta jich hraje jen pro zábavu, a pokud vím, tak golfu zanechaly pouze tři děti.
První otázka, kterou mi rodiče kladou, zní: V jakém věku je ideální začít? Začít se dá samozřejmě v každém věku. Tříleté dítě ale neudrží pozornost déle než pět minut, většina vybavení je pro ně příliš těžká. Těmto dětem kupte hole plastové. Ať si „ťukají" doma nebo na zahradě, berte je s sebou na driving, chipping, putting, aby se seznámily s prostředím, a nechte je hrát, jen dokud je to baví.
Všem rodičům doporučuji, aby jejich děti začaly pravidelně s tréninkem v pěti či šesti letech. Pokud je dítě starší, nezoufejte, pořád z něj může vyrůst špičkový hráč. Kontaktujte profesionála nebo golfový klub na nejbližším hřišti či tréninkovém areálu a zeptejte se na jejich program pro děti.

Je nám 5 až 8 let
V tomto věku děti již udrží pozornost. Sice ne moc dlouho, ale na začátky golfu to stačí. Já osobně v tomto období nejčastěji používám zábavné golfové sady SNAG. Děti v tomto programu nepotřebují žádné vybavení, protože vše potřebné má trenér. Používají se především pálky. Drajvru, železu, patru, wedžím a dalšímu ještě nerozumí. Do barevných míčků bouchají, kutálí je, prostě trefují do barevných terčů.
Hodina se skládá z mnoha různých úkolů, které musí splnit. Vše dělají v krátkých časových intervalech, díky čemuž je lekce nenudí.
Se SNAG golfem se možná potkají i ve škole. Na řadě ZŠ ho mají jako doplněk k tělesné výchově. Pokud ne, můžete se pokusit školu seznámit s projektem České golfové federace „Se školou na golf". Já osobně začínám s dětmi třemi kurzy SNAG golfu – Začínáme s golfem, následuje Zimní příprava v hale a Pojďme na hřiště. Těmto kurzům říkám nultý ročník. Teprve potom přecházíme na skutečné golfové hole.

První golfové vybavení
Kupujte dítěti hole podle jeho výšky, nikoliv podle věku! Postavíme-li vedle sebe tři sedmileté chlapce, rozdíl mezi nimi může být značný. Momentálně mám v tréninku něco kolem 40 dětí a bohužel několik z nich má vybavení, které je pro ně příliš velké. Je důležité, aby se dítě naučilo hole držet a používat správně, a to jde s dlouhými holemi těžko. Koneckonců, když chcete své dítě naučit jezdit na kole, také jej neposadíte na kolo, ze kterého nedosáhne na zem.
Musíte se smířit s tím, že dítě roste a někdy za rok může vyrůst hodně, hole tudíž nebude mít příliš dlouho. Podobný problém mají ale i ostatní rodiče, takže by nemělo být těžké koupit hrané hole a pak je zase postoupit dále. Váš trenér nebo fitér vám zcela jistě bude schopen pomoci.

Golfový kroužek: zábava především
Jsem zastáncem pozdější specializace. Zpočátku převažuje skupinový trénink nad individuálním a pomalu se zvyšuje náročnost i počet tréninků. Je vhodné, pokud v tomto období dělá dítě další jeden či dva sporty, které v nich rozvíjí koordinační a pohybové schopnosti (atletika, gymnastika, cvičení v Sokolu, plavání apod.).

Při tréninku je dobré děti rozdělit do věkových kategorií, a to z několika důvodů:
· Děti se chtějí kamarádit a společně pobavit, a proto musí mít společná témata. Pokud je mezi nimi velký věkový rozdíl, dost dobře to nejde.
· Trénink osmiletého dítěte musí vypadat jinak než trénink čtrnáctiletého.
· Děti chtějí hrát hry s ostatními.
· Děti mají větší šanci trénink ovlivnit a shodnout se na tom, co chtějí trénovat.

Nesmíme zapomínat, že děti si chtějí především hrát a bavit se. Jsou skvělí žáci. Strašně rády se učí novým věcem, vše chtějí ihned zkoušet a umět. Ukažte proto dětem, jak se to dá zahrát, a nechte je, ať se v golfu zdokonalují po svém.
Individuální trénink dítěti umožněte až okolo jedenácti let. Dítě si musí projít všemi fázemi vývoje. Nic nejde uspěchat. Pokud nad sebou bude mít neustále dohled již v raném věku, ať už trenéra nebo rodiče, nebude to pro něj zábava. Je jasné, že každý rodič chce, aby jeho dítě bylo nejlepší, ale chce to svůj čas.

Rodiče na golfu
Všeobecně je dobré rozvíjet vztah dítě – trenér – rodič. Musí mezi nimi panovat důvěra, upřímnost, čestnost a komunikativnost. Role rodiče je naprosto zásadní, jelikož představuje zázemí dítěte, jsou nezbytnou součástí organizační části tréninku (doprava na tréninky, hra na hřišti, nákup vybavení atd.) a psychickou podporou v přístupu ke hře.
Pokud rodiče golf hrají, mohou přispět pozitivním přístupem na hřišti, protože hru znají. Jestliže nehrají, doporučuji najít dítěti nějakého mentora ve spolupráci s trenérem. Například o nějaký ten rok starší dítě, které bude pomáhat na hřišti a ukáže, jak skvělá je to hra.
Rodinný golf může být zábava, ale také může být zdrojem znechucení. Netlačte na dítě, aby zahrálo skvělou ránu a mělo na jamce co nejlepší výsledek. Dostanete jej do stresu, nebude se soustředit a ztratí o hru zájem. Kontinuální stres si dítě s golfem spojí a dříve či později se dostaví znechucení, na golf odmítne chodit. Zahrajte si společně Texas Scramble nebo se střídejte v ranách. Ukažte jim, že když se rána nepovede, svět se nezboří.

Nechte dítě trénovat
Pokud jsou rodiče přítomni tréninku, postávají v blízkosti a sledují, jak se jejich potomek nádherně trefil, tleskají, fotí apod., dítě mívá tendence jít za nimi. Proto doporučuji, abyste využili tento čas sami pro sebe (vlastní trénink, klidná káva, rychlý nákup apod.). Nechte trenéra pracovat.
Ať je pro vás a vaše dítě golf především zábava, nejlépe celoživotní.

TEXAS SRAMBLE
Tato hra je výborná soutěž mezi týmy až se čtyřmi hráči ve skupině nebo jako trénink pro hráče rozdílných úrovní. Všichni hráči odehrají svůj míč a poté vyberou jeden, odkud budou opět všichni hrát svým míčem. Výhodou je rychlost hry, kdy i slabší hráč projde hřiště s menším počtem ran a týmu může pomoci skvělou příhrou nebo patem. A samozřejmě zábava.

Text: Martin Laimar, PGAC Head Professional, TPI Certified , působící v Golf Resortu Kaskáda


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...