Gaggenau-Hanak

SFA SilaChcete míč posílat dál? Chcete si užívat hry bez bolesti? Asi zbytečné otázky. Odpověď je jednoduchá – zkuste do přípravy zahrnout silový trénink. Zapomeňte přitom na obecně tradovaný mýtus, že tento způsob přípravy povede k objemným svalům, které negativně ovlivní švihový pohyb.

Základ silového tréninku
Nemusíte spotřebovat množství času vyčerpávajícím a dlouhotrvajícím drilem, abyste ze silového tréninku vytěžili maximum. Mějte na mysli, že existují vodítka, která nastavují specifika tohoto typu přípravy s ohledem na golf. Rozhodně tedy nejde o nekonečné zdvihání tun železa.

Trénink jako skládačka
Pro většinu golfistů je silový trénink nový, s tímto zřetelem k němu přistupujte. Tréninková jednotka představuje sled na sebe navazujících kroků. Prvním je důkladné rozcvičení, které rozhodně nesmíte podcenit. Jednak jeho pomocí připravíte svaly, šlachy i vazy na následující zátěž, jednak tím pomůžete stabilizaci svalů.

Počáteční fáze zahrnuje cviky na stabilizaci vnitřního svalstva (tzv. core). Při cvičení se využívají lehká závaží, případně váha vlastního těla, a velký počet opakování. Vhodné je zařazení těchto cviků do období mimo sezonu, obvykle trvá tak šest až osm týdnů.
V další fázi se budete zabývat rozvojem síly a rychlosti, tato fáze se datuje k začátku soutěžní sezony. Zvyšuje se intenzita cvičení a zařazují se postupně cviky vycházející vstříc golfovým specifikům.

Přizpůsobte silový trénink potřebám golfu
Hlavním smyslem silového tréninku v golfu je rozvinout sílu s ohledem na specifika golfu, abyste dokázali zvýšit rychlost hlavy hole. Větší síla automaticky neznamená, že se přetaví ve větší razanci a vyšší rychlost hlavy hole. K tomu drobná poznámka – nezaměňujte rychlost hlavy hole s rychlostí švihu.
K prodloužení rány není nezbytně nutné švihat rychleji. Klasickým příkladem, který to potvrzuje, je Ernie Els se svým „líně" vyhlížejícím švihem. Přesto dokáže generovat enormní rychlost hlavy hole, od které se odvíjí délka rány. Existují biomechanické zákonitosti, podle kterých pomalejší švih může přispět v momentě zásahu k vyšší rychlosti hlavy hole.

S tím souvisí spesifika tréninku – zapomeňte na bench press či zvedání činek. Mnohem větší efekt přinesou cvičení zahrnující celé tělo (ve vzpřímené pozici) a střed (core). Jedná se dále o rotační cviky boků. Pouze v počáteční fázi tréninku, kdy budujete obecnou sílu se od cviků zaměřených na potřeby golfu upouští, neboť to napomáhá vyrovnat jednostrannou zátěž, jakou švih představuje.

Nezapomeňte na opomíjené svalové skupiny
Podle několika studií trápí golfisty nejčastěji poranění v oblasti zad, „tenisový" loket (zánět flexorů a extenzorů zápěstí způsobený přetížením), zranění v oblasti ramen a zápěstí. Pravděpodobně nejlepší způsob, jak jim předcházet spočívá v posílení předloktí a rotátorové manžety (viz předchozí článek). Zařaďte proto několik cviků na tyto problematické partie. Pokud už ale cítíte bolest nebo jste zranění, vyhledejte odpornou pomoc.

Pamatujte na flexibilitu
Flexibilita úzce souvisí s protahováním, na které se zaměříme v některém z následujících článků. Sval se může natahovat jen tolik, kolik mu dovolí sval v opozici. Strečink tak přispívá k uvolnění namáhaných svalů, hraje významnou roli v prevenci před zraněním a zlepšuje mechaniku golfového švihu.

Zdroj: Jillian Anderson, Sports Fitness Advisor


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...