TreninkTento článek vysvětluje čtyři cesty k tomu, jak se stát lepším hráčem. Rozebírá různé způsoby tréninku, které vám pomou se zlepšit. Jako trenér musím často přizpůsobit trénink samotnému hráči. Každý golfista totiž ke svému zlepšení potřebuje něco jiného. Proto jsem rozdělil trénink golfu do čtyř oblastí.

· Technické instrukce
· Vytváření teoretického základu
· Vývoj dovedností
· Trénování výkonu

Všechny oblasti samozřejmě spolu souvisí, ale pro zlepšení hry je vhodné se na ně zaměřit jednotlivě. Pojďme si je blíže představit.

Technické instrukce
Tato oblast tvoří základ tréninku. A popravdě je to jediná oblast, kde většina trenérů ví, jak ji učit. Technické instrukce se týkají zlepšení nebo změny způsobu vašeho pohybu. Hlavním cílem oblasti je:

· Zlepšit způsob odpalu (způsob, jakým se hůl dotkne míčku v impaktu)
· Pomoci opakovat znovu správný odpal
· Snížit možnost zranění

Technické instrukce však nepomohou s tím, aby švih vypadal lépe či jako vystřižený z učebnice. Švih musí být především funkční. A to se téměř vždy týká kontaktu míčku a hole v okamžiku impaktu.

Vytváření teoretického základu
Toto je důležitá součást role trenéra. Jedná se o oblast tréninku, kdy trenér hráčům vysvětlí, proč míček letí určitým směrem a jaké pohyby nebo parametry způsobily, že letí právě tím způsobem. Tyto znalosti mají ohromný (pozitivní i negativní) dopad na hráčův vývoj.
Například začátečník by měl vědět, že potřebuje lehký kontakt s trávou, na které leží míček, aby mohl vyletět vzhůru. Mírně pokročilý by už měl rozumět tomu, jak dráha švihu a směr hlavy hole ovlivňují jeho dráhu. A pokročilý hráč by měl rozumět celkové mechanice švihu a odpalu.

Čím lepší je hráčovo povědomí o fyzikálních vztazích ovlivňujících let míčku, tím více bude schopen se sám ve hře korigovat, zlepšovat se a vyřešit chyby okamžitě, jakmile se objeví. Špatné povědomí je, podle mého názoru, hlavním důvodem, proč hráči mají při hře problém. Nedokážou si vysvětlit, jak jejich pohyby ovlivňují míček.
Ve své praxi vidím velkou korelaci mezi hráčovým hendikepem a jeho povědomí o golfové teorii. Zaměření se na teorii tak pomůže nejen krátkodobě při řešení konkrétního problému, ale také dlouhodobě ve schopnosti si sám představit správný pohyb.

Vývoj dovedností
Tato oblast představuje docela neprobádané téma. Vývoj dovedností znamená vývoj koordinace pohybů specifických pro golf. Je to trénink schopností, které vám zajistí, aby představa odpovídala realitě. Mezi specificky golfové dovednosti patří:

· Schopnost kontaktu se zemí na správném místě
· Schopnost ovlivňovat směr hlavy hole, tedy zda bude více otevřená/zavřená.
· Schopnost měnit úhel nápřahu
· Schopnost švihat po různé dráze během impaktu
· Schopnost odpálit míček různou částí hlavy hole podle potřeby

Zlepšit se v těchto dovednostech může hráči pomoci (zvláště pokud dobře rozumí teoretickému základu golfu) získat okamžité výsledky bez potřeby velkých oprav ve švihu. Navíc tato magie dělá hráče více adaptabilním na požadavky konkrétního hřiště.

Vývoj dovedností je chybějícím kouskem skládanky golfového tréninku. Jsme tak posedlí sledováním zlepšení celkového pohybu během švihu, že se vůbec nesoustředíme na funkci mikropohybů, které jsou základem konkrétního odpalu. Pamatujte – pokud hráč hůl otevře o pouhé 2° víc, než by měl, může už minout fervej. Tyto 2° však ve švihu neuvidíte ani ve zpomaleném pohybu. Jak trénovat tuto oblast? Já používám následující metody:

· Trénink různých podmínek a typů odpalů
· Variabilní trénink
· Zpětná vazba (a následné škálování zpětné vazby)
· Různé zaměření pozornosti (změny detailů, kam hráč soustředí svou pozornost)
· Vývoj obtížnosti úkolů

Trénování výkonu
Trénink výkonu můžeme definovat jako maximalizaci výkonu vycházející z toho, co daný hráč v tu chvíli umí. Chápejte to jako nejvyšší výkon vašeho konkrétního auta. Existují tři hlavní podoby tréninku výkonu:

· Strategie
· Místo pozornosti
· Trénink přesunu dovedností

Strategie výkonu se soustředí na to, jak můžeme s tím, jak hrajeme, zahrát co nejnižší skóre. Například hráč A míří na vlajku, zatímco hráč B míří doprostřed greenu. Podle tohoto scénáře bude mít hráč B nižší skóre, protože je větší pravděpodobnost, že jeho míček dopadne na green častěji. Hráč B tak bude čipovat méně než hráč A.
Strategie každého hráče je unikátní a vychází z jeho vlastního způsobu švihu. Každý hráč má jiný rozptyl ran a také vlastní procento ran stáčejících se vlevo/vpravo. My všichni musíme vzít na každé jamce v úvahu, kde je konkrétně pro nás největší riziko.

Místo pozornosti znamená schopnost najít způsob přemýšlení, který pomůže hráči podat ten nejlepší výkon. Například při čipování vidím, že hráč A hraje blíže k jamce, když se soustředí na kontakt se zemí, zatímco pro hráče B je vhodnější, když se soustředí na cíl.

Trénink přesunu dovedností se týká schopnosti podat nejlepší výkon přímo na hřišti. Také jste jistě slyšeli tu známou mantru: „Na drivingu hraju tak dobře, ale jakmile jdu na hřiště, moje schopnosti jsou pryč." To se děje především kvůli způsobu tréninku. Mechanické odehrávání míčku na drivingu nepřenese hráčovy schopnosti na hřiště. Dovednosti z tréninku si přenesete na hřiště, pokud:

· Trénujete pod tlakem.
· Trénink se podobá hře na hřišti.

Jak sestavuji trénink
Když začínám trénovat nového hráče, nejprve hledám jeho nejslabší stránku z výše uvedených čtyř oblastí. Poté se pokusím ho zlepšit v této oblasti a sestavit trénink tak, aby došlo ke zlepšení co nejrychleji.

Například pokud vidím hráče s dobrou technikou, dobrou znalostí teorie a dobrými dovednostmi, který má zároveň vysoké skóre, trénujeme spolu oblast výkonu. Jestliže má nějaký hráč dobrou techniku, ale neví, jak si opravit chyby, pak se soustředím na budování teoretického základu a vývoj dovedností. Pokud je hráč dobře koordinovaný a dobře rozumí teorii golfu, ale neumí odehrát míček tak, jak by si představoval, pak trénujeme techniku.
Každý hráč by měl být dobrý ve všech čtyřech oblastech. Pokud totiž pracujete pouze na jednom aspektu (např. většina lidí trénuje techniku), nemůžete se pořádně zlepšit a naplnit svůj golfový potenciál.

Autor: Adam Young je profesionální trenér, působící v klubu Twin Lakes v Santa Barbaře. Je autorem tréninkového programu The Strike Plan a úspěšné knihy tipů založených na výzkumech z oblasti motoriky The Practice Manual.

Připravila: Lucie Novotná


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Rozpor mezi hráčem a zapisovatelem

Dobrý deň prajem pán Slezák, prosím Vás, aké je pravidlo, alebo ako sa mám chovať v situácii,aká sa mi stala tento ví ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...