Vyuka detiNa počátku každé další sezony přicházejí noví zájemci, aby se naučili golf hrát a doživotně propadli této skvělé hře. Nejvíce se těším na nové dětské adepty. Dělá mi velikou radost sledovat je při tréninku, ty pokročilejší pak na dětských turnajích. Je to úžasná podívaná.

Současně s radostí ale přichází i pláč. Což je u dětí normální a zdravé, pokud je jejich touhou vyhrávat. V případě některých rodičů je reakce na momentální neúspěch jejich ratolesti často jiná, velice smutná podívaná. Většinou se tak děje u rodičů, kteří nebyli v žádném sportu příliš úspěšní a své ambice projektují do svých dětí. Podvádějí, ubližují svým potomkům tím, že je někdy velmi hrubě urážejí, citově vydírají a občas i fyzicky trestají.

Není tomu tak jen v golfu, ale ve všech sportech, kde některý z rodičů očekává, že z jeho ratolesti vyroste nový Lendl, Jágr, Ronaldo, Navrátilová atd. A někteří z rodičů v této oblasti doslova „excelují". Chtějí od trenéra vědět, proč dneska hrál tolik puttů, jak to, že chyboval v bunkeru, proč skončil na 16. jamce ve vodě! A to jde například o sedmileté dítě, které by mělo mít radost ze hry jako takové. Doma to s dítětem stále rozebírají, místo pochvaly za snahu jim svazují ruce demotivujícími radami.
Možná takové dítě skutečně v příštím turnaji přinese lepší výsledek, protože třeba neriskne ránu přes vodu, ztratí odvahu a touhu bojovat a dosahovat tak vyšších cílů. A pokud rodič bude tlačit příliš, nejspíš dítě od golfu odradí, a ještě si s ním naruší vzájemný vztah. Není důležité vyhrávat od počátku, důležité je si vytvořit pevnou vazbu se sportem, rozvíjet schopnosti, talent, pracovitost a radost ze hry.

U mladých začínajících golfistů je dobré vědět, které informace jsou důležité, které potřebují vědět a znát, aby začali dobře golf hrát. Zahlcením jejich myslí velkým množstvím nepotřebných, a zvláště technických informací je od golfu spíše odradíte. Je samozřejmě nutné poskytnout jim přesné základní informace, ale je dobré znát formu. Jsou to často právě rodiče, kteří ve snaze učit sami své děti chybují a působí tak více škody než užitku.
Děti skutečně nestojí o detailní teoretické informace, proto jim je nesdělujte. Veškerý informační balast je svazuje a nedovolí jim volně švihat skrze míč. Mnoho informací ohrozí jejich přirozený způsob učení metodou pokus – omyl. Začnou se více soustředit na určité pozice, detaily ve švihu. Jejich švih se začne až příliš brzy podobat švihu jejich táty (průměrného hendikepového hráče). Přijdou o zábavu, začnou se nudit, přestanou mít o golf zájem, a nakonec s ním i skončí.

Co je tedy to nutné minimum, které bychom měli předat při výuce dětí? Pokud už se rozhodnete pustit se na tento tenký led, doporučuji držet se následujících věcí a ostatní nechat na přirozeném vývoji dítěte.

• Ujistěte se, že hole, které dítě používá, jsou odpovídající jeho věku a výšce
Hole pro dospělé jsou dlouhé a těžké a jako takové mohou velmi uškodit vývoji švihu dítěte. Vždy se při výběru správného vybavení poraďte s dobrým golfovým profesionálem.

• Umožněte dětem pozorovat ty nejlepší hráče v akci
Pokud máte možnost, vezměte je na profesionální golfový turnaj, nebo alespoň na driving range, aby se podívaly, jak trénuje nejlepší klubový hráč. Popřípadě jim zapněte televizi, kde mohou také vidět ty nejlepší z nejlepších při hře. Děti jsou úžasné v napodobování a velmi často přesně opakují, co vidí.

• Naučte je správný GRIP
Zde rozhodně využijte dětský „training grip". Při držení golfové hole doporučuji využívat tzv. „baseball grip", kde je všech deset prstů v kontaktu s holí. „Training grip" a držení hole „baseball" umožní dobrou kontrolu hole a snadný a správný návrat úderové plochy zpět k míči.

• Učte děti hrát skrz míč do pevného stabilního finiše
Pro plný švih omezte informace na minimum. Nechte děti pohladit trávu golfovou holí při pohybu do nápřahu a stejně tak při pohybu skrz míč. Dohlédněte na to, aby švihaly skrz míč do úplného stabilního dokončení. Naučte děti mířit na konkrétní cíl.

Nezapomeňte, že golf není jen dlouhá hra, naučte je další golfové dovednosti jako chip, pitch, bunker a putt. Učte je golfovým pravidlům a golfové etiketě. Nikdy nezapomeňte, že golf má být pro děti zábava. Nechte je bavit se, soutěžit, hrát si! A na jejich dalším vývoji spolupracujte s dobrým golfovým profesionálem.

Text: Martin Peterka


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...