Prace treneraMnozí si kladou otázku, zda je vůbec nutné učit se golf u profesionálního trenéra. Vždyť existuje mnoho způsobů, jak se tuto hru naučit. Posuďte sami, která z cest je ta nejlepší.

Učení se podle golfové literatury
Existuje nepřeberné množství golfových knih a časopisů, které velmi podrobně popisují podstatu golfového švihu, výuky golfu atd. Je ovšem velmi obtížné se v takovém množství orientovat.
Samozřejmě není na škodu mít tuto literaturu jako doplňkovou četbu, která nám dá určitý přehled, pomůže pochopit zvláštní fenomén golfu v základech techniky, terminologii a pravidlech. Samostudium pomocí literatury má však určité hranice. Například mnoho golfistů po přečtení knihy od Ben Hogana „Five Lessons: The Modern Fundamentals of Golf" má problém s pravotočivou rotací golfového míče. Ben Hogan měl problém s rotací právě opačnou.
Jeden můj přítel po přečtení jiné golfové knihy, kde autor zdůrazňoval dominantní práci levé paže u hráčů hrajících na pravou stranu, začal nosit aktovku plnou cihel pouze v levé ruce. Nevěděl, že autor byl levák, který hrál golf jako pravák.

Učení se od přátel
Mnozí z nás tak začínali, a proto vzniká tolik chyb ve švihu. Přátelé to myslí dobře, ale nemohou mít tolik zkušeností a praxe jako kvalifikovaný golfový profesionál. Všichni jste se určitě setkali s komentářem vaší topnuté rány, že se jedná o „head up" (zvednutou hlavu), a následně jste obdrželi radu typu „zůstaň dole, drž hlavu na míči". Tato rada tak sváže a zablokuje přirozený pohyb těla, že výsledným efektem jsou díry v zemi před míčem, nebo budete krčit paže v impaktu.
Velmi často poslouchám, proč ženám radím něco jiného než mužům, vždyť ony chtějí hrát golf stejně tak dobře, a hlavně tak daleko jako jejich partneři. Dispozice obou pohlaví jsou však různé. Mimo jiné muži inklinují k silovější hře z důvodu větší svalové hmotnosti, z níž plyne menší pohybový rozsah. Ženy vzhledem k menší svalové hmotě a většímu pohybovému rozsahu (až o 20 %) by měly využívat svůj cit pro rytmus a harmonii.

Učení se podle letu míče, který jsme odehráli
Tento učební proces je velmi zdlouhavý. Musíme být téměř denně na drivingu, protože hledání správného úderu je ovlivněno výsledným efektem letu míče. To znamená, že jeden den se nám budou míče stáčet na pravou stranu od cíle, provedeme opravu držení posunem úchopu na gripu ve směru hodinových ručiček a dosáhneme rovné rány. Ale druhý den budou mít míče tendenci stáčet se vlevo od cíle. Můžeme se pokusit znovu opravit držení či se pokusit o změnu pohybu, švihu – budeme experimentovat. A musí to být hrozný pocit stát na odpališti a nevědět, kam poletí míč. Tohoto pocitu vás zbaví spolupráce s dobrým golfovým profesionálem.

Učení se pod dohledem profesionála PGA
Tato možnost stojí sice peníze, ale je nejefektivnější. Profesionál vás naučí nejen základům golfu nebo zlepší techniku úderu, ale pomůže vám najít správnou cestu, jak mít z golfové hry radost a potěšení.
Pokud se rozhodnete pro spolupráci s golfovým profesionálem, neznamená to, že musíte první tři výše uvedené možnosti zavrhnout. Čtěte golfovou literaturu, hovořte o golfovém švihu s přáteli, poznáte, že nejste sami, kdo má určité obtíže při golfu. Nebojte se komunikovat se svým profesionálem o tom, co jste si právě přečetli o svých pocitech při hře, tréninku atd.

10 KROKŮ K ÚSPĚCHU
• Najděte si profesionála PGA.
• Vytvořte si časový plán, pracujte zodpovědně na tom, co vám bylo řečeno.
• Soustřeďte se.
• Učte se ze svých chyb.
• Uvolněte se, nepospíchejte, udělejte si čas.
• Trénujte ty údery, které považujete za těžké.
• Stanujte si reálné cíle, ne vzdušné zámky.
• Mějte dobrou náladu, golf je už dost tak těžký, ještě těžší ho však dělají vaše negativní pocity.
• Přestaňte s tréninkem, když cítíte únavu, vznikají tak špatné návyky.
• Zhodnoťte si každou lekci. Děláte pokroky?

Tým Five Star Golf Acadamy se těší na zlepšení vaší golfové hry v golfovém resortu Čertovo břemeno. Hodně úspěchů v golfu přeje Mgr. Petr Němec, PGA Master Professional.

Text a foto: Petr Němec


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...