BiorytmusRytmus nás provází životem a stejně tak, jak je důležitý rytmus při hraní golfu, je neméně důležitý i biorytmus našeho těla. Rozumí se tím pravidelné střídání fyzických a duševních stavů člověka, což je poněkud suchopárná definice, pojďme se proto na biorytmy podívat trochu blíž.

Příroda by nám měla být učitelem, tam ještě živočichové a rostliny biorytmy dodržují. Kolikrát i my cítíme, obzvlášť v tomto zimním období, že by se nám chtělo zalézt do „nory" a tam přečkat plískanice, ale častokrát nad tím mávneme rukou a nezpomalíme... Až nás pak zpomalí třeba nějaké onemocnění.

Dnes už je trendem nevysmívat se našim předkům, jak byli zaostalí, ba naopak obdivujeme, jak dokázali souznít s přírodou. A nemusíme ani chodit daleko do historie. Není náhoda, že hlavní křesťanské půsty, velikonoční a vánoční, připadají na období, kdy k Zemi proudí velké množství gravitační energie (v periodách jarní rovnodennosti a zimního slunovratu). Na naše bytí a žití má vliv mnoho vesmírných faktorů, jako např. gravitační působení Slunce, Země a Měsíce. A tak jak je vesmír považován za makrokosmos, představuje naše tělo malý mikrokosmos, kde vše na sebe vzájemně působí.

Na těchto principech stojí i tradiční čínská medicína, léty prověřená metodika prevence a léčby nemocí. Tak jak se střídá a pulzuje aktivita těles ve vesmíru, stejně tak se střídá aktivita orgánů lidského organismu. V létě táhne gravitační síla těžiště těla nahoru a aktivuje srdce a tenké střevo. V zimě zase tlačí těžiště dolů a aktivuje ledviny a močový měchýř. Na jaře táhne gravitace těžiště napravo a aktivuje játra a žlučník. Na podzim táhne gravitace těžiště nalevo a aktivuje plíce a opět srdce. Periody aktivit orgánů jsou na den přesně uvedené v čínských kalendářích, které respektují lunární cykly.

Když se na věc podíváme optikou statistiky, tak se např. srdeční poruchy vyskytují nejčastěji od pozdního podzimu do zimy a převážně v noci. Ať se ale nebavíme stále jen o nemocech, hmotnost novorozenců je nejvyšší v lednu, únoru a březnu a naopak nejnižší v červnu, červenci a srpnu.

Dnes jsou velmi populární různé očisty těla a detoxikační kúry, ale lidé se do nich mnohdy pouští bezhlavě, takže si mohou i ublížit. Orgán, který je od narození oslabený, případně je oslabený nemocí, by se měl posilovat v období jeho nejnižší aktivity (a zároveň i nejnižší aktivity jeho párového orgánu). Pokud by se očišťoval určitý orgán v období jeho nejvyšší aktivity, zdravý orgán by utiskoval nemocný, čímž by se prohlubovalo oslabení nemocného nebo od narození poškozeného orgánu.

Pointou všeho je, že se nám biorytmy promítají do běžného života. Jistě máte zkušenosti s vlastní formou, někdy se hraje golf lépe, někdy hůře a někdy má člověk dokonce pocit, že není svým pánem. Ale když víte, jak se biorytmy střídají, dá se ledacos naplánovat a vyjít svému tělu vstříc. Kupříkladu člověk nejlépe tráví mezi 10. a 11. hodinou a pak odpoledne kolem 17. hodiny. V tu dobu je trávicí ústrojí aktivní a my svému tělu velmi pomůžeme, když mu v tuto dobu podáme potravu. Když dodáváme potravu v jiný čas, také se stráví, ale tím, že se zaměstná trávicí ústrojí, nemohou dostatečně najíždět na své cykly ostatní orgány.

Bohužel, plošně omílaný mýtus „jezte pětkrát až šestkrát denně" je velmi milný. Stačí použít selský rozum. Když budeme pořád jíst, neustále jednosměrně zatěžujeme trávicí ústrojí, které pak nemá mnoho prostoru na regeneraci v dané klidové periodě. Tělo se tak zbytečně zatěžuje, což nám rozhodně neprospívá. Hraním golfu jsme blízko přírodě, nechme ji proto „probublat" i v našem těle a snažme se ho vnímat, jistě se nám skvěle odvděčí nejen na golfovém poli.

Text: Magda Jochmanová, foto: www.ingimage.com


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...