Pravidla-2019-prap-tyc2Relativně můžete zůstat v klidu, míček se dál bude hrát z odpaliště do jamky a stále bude vyhrávat ten, kdo jej do té jamky dostane na co nejmenší počet úderů. Neznalost některých novinek vám ale může na začátku sezony 2019 cestu za prvním turnajovým vítězstvím notně zkomplikovat. Změn je opravdu hodně, a tak je nejvyšší čas začít s jejich osvojováním. Alespoň těch klíčových.

 

 

1) Nový způsob spouštění (dropování) míče
Míč se nově spouští z výšky kolen; míč se spouští do příslušně definované oblasti úlevy; spouštěný míč se musí zastavit uvnitř této oblasti (!)
Poznámka: Vždy když se dropuje, existuje oblast úlevy, a to i v případě dropování například zabořeného míče nebo míče dropovaného na linii atd.

2) Zkrácení času na hledání míče
Míč se nově může hledat pouze 3 minuty, po jejichž uplynutí je původní míč ztracen. A dál už to znáte...

3) Ponechání praporkové tyče v jamce při patování
Vlajka se nově může ponechat v jamce i při patování, respektive při hře míčem, který leží na greenu, a to bez ohledu na vzdálenost, ze které se hraje.
Poznámka: I když původním záměrem změny bylo zejména zrychlení hry, platí tato možnost i pro případ patování z metru z kopce dolů, kdy tyč hráči pomáhá.

4) Už žádná voda, žádné překážky, jen „trestné oblasti"; a navíc svobodnější
Z rejstříku nových pravidel zmizel pojem překážky (dříve voda a bankry) a nově se zavádí pojem „trestné oblasti" – ale pozor – bankr již do nich nepatří (má své vlastní pravidlo).
Na druhou stranu může být jako trestná oblast vyznačeno téměř cokoli. Dál se k označení používají červené a žluté kolíky, nově však můžete z trestné oblasti (tedy i vody) odstraňovat volné přírodní předměty a při přípravě k ráně založit, což znamená dotknout se holí země, vody atd.

5) Oprava poškození greenu
Nově bude povolena oprava všech poškození ať již od hráčů (stopy po spajcích), zvířatech nebo náhodného poškození údržbou.

6) Už žádný stres z bankrů; ven můžete kdykoli
Nově může hráč svůj míč v bankru nejenom kdykoli prohlásit za nehratelný, ale se dvěma trestnými si ho může kdykoli spustit mimo bankr, a to i v případě, že již nějaké ty rány v bankru odehrál.

7) Kdy je jamka dohrána
Nově nemusí míč – aby byl dohrán – ležet v klidu celým svým objemem v jamce pod úrovní povrchu, ale stačí (pokud se opírá o praporkovou tyč), aby byla pod úrovní povrchu jakákoli jeho část.
Na druhou stranu, pokud se míč opírá o praporkovou tyč, ale žádná jeho část nezasahuje pod povrch jamkoviště, dohrán není ani v případě, pokud při odstraňování tyče spadne do jamky. V takovém případě se musí z jamky vytáhnout, umístit na okraj jamky a jamku je třeba dohrát dalším úderem.

8) Už žádná pomoc při zaujímání postoje
Nově nesmí ani hráčův nosič, ani partner stát úmyslně za hráčem (v prodloužení směru hry dozadu za míč) a pomáhat mu se zaujetím postoje. Jestliže hráč zaujme postoj mimo green v rozporu s tímto pravidlem, nemůže se vyhnout trestu ani tím, že odstoupí od míče.
Poznámka: Na greenu se lze odstoupením od míče z porušení pravidla vyvinit.

9) Hra poškozenou holí
Už žádná diskvalifikace za hru holí, kterou jste si poškodili třeba ze vzteku. Na druhou stranu, hůl kterou jste si vy sami poškodili jen v rámci hry, už vyměnit nemůžete.

10) Hráč trefí svůj bag nebo zahraje dvoják
Nově platí, že pokud hráč neúmyslně trefí svůj bag, sám sebe nebo svého nosiče, není to trestné a míč se hraje, jak leží.
Zrušen byl i trest za vícenásobné trefení míče (dvoják).

11) Vyměřování oblasti úlevy
Nově k vyměřování svého odpaliště nebo oblasti úlevy sice můžete dál používat „nejdelší hůl v bagu", nesmí to však být patr.
Nově se také vyměřuje oblast úlevy i pro spouštění zabořeného míče, nebo když se rozhodnete spustit míč na linii směrem dozadu, ať již u žluté trestné oblasti, nehratelného míče či úlevy od nesprávného jamkoviště.
Nově si musíte vždy určit referenční bod a vyměřit příslušnou oblast úlevy, do které budete míč spouštět. Spuštěný míč se nesmí z příslušné oblasti vykutálet a musí zůstat ležet na takové oblasti hřiště, které se dotkl jako první.

12) Dropování ztraceného míče nebo míče v autu
Pozor – v tomto případě nejde o základní nabídku v pravidlech, ale jen o možnost Soutěžního výboru formou místního pravidla povolit dropování jak ztraceného míče, tak míče v autu. Na mistrovských soutěžích (například těch pořádaných Českou golfovou federací) se podobného pravidla nedočkáte, na druhou stranu může podobné pravidlo na běžných komerčních turnajích hru více než výrazně urychlit.
Cena je jednotná – 2 trestné – a také tentokrát se spouští míč z úrovně kolen do přesně definované oblasti. Ta je ovšem v tomto případě docela rozlehlá...
Poznámka: Základním krokem je určení referenčního bodu, respektive místa, kde míč překročil hranice, nebo místa, kde se může být ztracen. Od tohoto místa pak po kružnici (ne blíže jamce) dojdete až k okraji ferveje, naměříte 2 hole a prodloužením spojnice obou krajních míst s jamkou vznikne území, kde můžete míč spustit.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...