Ypsilon-ilu1-750„Nikde nemohlo být prostředí situováno lépe, než se tomu stalo právě na Ypsilonu. Rozsáhlé území bez domů, silnic či elektrického vedení, táhnoucího se skrz hřiště. Nachází se zde pouze kopce, tisíce dubových stromů a nádherný výhled přes zalesněné hory na celý Ještědsko-kozákovský hřbet. Z tohoto důvodu jsem doporučoval majiteli nazvat toto hřiště Thousand Oaks Golf Course, ale on se jej rozhodl pojmenovat mezinárodněji s důrazem na geografickou polohu.

Co ale golfisté na hřišti nenajdou, to jsou velké vyčnívající skalní útvary, tedy až na určitá místa pod povrchem, která nejsou vidět, ale tvoří charakteristicky zvlněný povrch. Kvůli tomu jsme se rozhodli redukovat pohyb zeminy na minimum, otevřít jamky proudícímu větru a ponechat stávající ráz horského terénu namísto toho, abychom jej odpalovali. Ekology toto řešení potěšilo a myslím, že i golfisté ho ocenili," pronesl architekt Ypsilonu Keith Preston na adresu jednoho ze svých tří tuzemským děl.

Že se jeho slova zakládají na pravdě, to dokládají pochvalná slova samotných návštěvníků, stejně jako řada ocenění, jež resort otevřený roku 2006 obdržel. Hřiště je velmi rozmanité, téměř neustále překonáváte větší či menší převýšení. Zkrátka výživná horská turistika, při níž jste soustavně odměňováni okolní přírodou a místy i výhledem na libereckou dominantu Ještěd.
Jednotlivé dráhy, které jsou do krajiny zasazeny tak, že se hráči navzájem neruší, si určitě zapamatujete, neboť každá odhaluje svůj osobitý charakter. I já jen těžko volím tu „nej" jamku, zato tu nejtěžší vytáhnu z paměti okamžitě – desítka, poměrně dlouhý čtyřpar, pravý dogleg, kde sice pálíte z mírného kopce, takže můžete počítat s nějakými metry k dobru, pak vás ovšem čeká těžká rána do greenu s relativně úzkým hrdlem, přičemž odchýlíte-li se vpravo či vlevo, hrozí ztráta míčku. Rozum do hrsti, pokoru a třeba jít na green raději až třetí ranou, pokud se vám nepovedl zrovna výstavní drajv.

Chcete-li ztráty omezit na minimum, musíte uvažovat strategicky, převýšení kladou nároky na délku, design mnoha jamek dokonale prověří i vaši přesnost, najdete tu ale také dráhy, kde se do toho můžete pořádně opřít! To jen dokládá, jak úžasně pestrá je hra na Ypsilonu.
Kvalitu a oblibu resortu umocňuje parádní zázemí a celkový servis. Na cestu z parkoviště ke klubovně můžete využít shuttle, což mnozí ocení, neboť jde o pěkný výšlap. Skutečnou perličku představuje muzeum v prvním patře klubovny. Jádro golfové expozice, otevřené vloni v červnu, tvoří sbírka Víti Hoffmanna, sběratele, historika golfu a zakladatele muzea. Díky němu jsou zde k vidění nejen golfové hole a míčky, ale i další artefakty mapující historii golfu od jeho počátku po současnost.
Před čtyřmi lety pak služby rozšířili o ubytování na hausboatech, které vidíte z jamek 9, 10 a 11. Nabídku zakomponovali do několika balíčků, a tak už vám nebrání nic v tom, abyste si krásy resortu i okolí užili víc než vrchovatě.

Připravila: Petra Prouzová
Převzato z časopisu GOLF 6/2020

Ypsilon-ilu2-250UŽITEČNÉ INFORMACE
YPSILON GOLF LIBEREC
Adresa: Ke Klubu 17, 463 31 Fojtka
Tel.: +420 731 547 847
Web: www.ygolf.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

GPS: 50°46'54,282'' N | 15°3'53,233'' E
Rok otevření: 2006
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 128 (bílá) | 5 690 (žlutá) | 5 156 (modrá) | 4 834 (červená)
Green fee: 1 100–1 500 Kč (po–ne)
Akceptace voucherů 1=2: úterý


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...