Mysteves_1Půvabné hřiště v zámecké oboře v Podkrkonoší považují mnozí členové Queen´s Park Golf Club Myštěves za srdeční záležitost. Jednou přijeli – a zdejší atmosféra je pohltila. „Na Myštěvsi se podařilo vytvořit velmi přátelskou a vstřícnou atmosféru, není to prostředí snobů, namyšlených a agresivních hráčů, kteří si vyrábějí nízké hendikepy a šidí. Lidé tu mají pocit, že jsou tady doma, a to je asi maximum, které můžeme udělat – dát lidem najevo, že jsou vítaní, že je rádi vidíme,“ říká o „svém“ golfovém klubu jeho prezident Ludvík Hainz.

Ze zdejší kroniky
Když v roce 1904 zahájil rytíř Gaston Ritter von Mallmann přestavbu barokního loveckého zámečku Myštěves z 18. století do jeho novorenesanční podoby a založil anglický park, těšil se na život se svou nastávající, dcerou bohatého statkáře ze Skřivan. Po dokončení prací však ztroskotala jedna z jeho lodí, kterými dovážel koření z Orientu. Přišel o nevěstu, což mělo neblahý dopad – propadl alkoholu a karbanu, a tak jeho nezkrotné hráčské vášni padly za oběť zámek i celé panství včetně polí a lesů.

V roce 1913 od Pozemkové banky v dražbě vše koupil prof. MUDr. Václav Piťha, známý porodník a gynekolog, mimo jiné též zakladatel Ústavu pro matku a dítě v Podolí, jehož otevření se však nedožil. Vznik krásného golfového hřiště, jemuž vévodí zámek s rybníkem, má pak „na svědomí“ jeho vnuk, viceprezident Queen´s Park Golf Club Myštěves Ing. Václav Piťha.

Jak šel čas
„Za dědečkova života se na zámku scházeli zajímaví hosté, především lékaři, po jeho smrti ale společenský život postupně odezníval. Nakonec v něm zůstala sama babička, která se starala o hospodářství a žila tam nepřetržitě až do roku 1950. Tehdy musela do nemocnice na vyšetření, odešla pouze s noční košilí, a už se nikdy nesměla vrátit. Zámek byl znárodněn a nedostala ani osobní věci. Nikdy se z té rány nevzpamatovala,“ vzpomíná Václav Piťha a dodává, že později jeho babička bydlela v Praze u dcery, kde po třech letech zemřela.

Tím však temná historie zámku nekončí, spíš naopak. Zámek a část parku byly po znárodnění obehnány dřevěným plotem pět metrů vysokým a Státní bezpečnost dole ve sklepích zřídila vězení, kde byli vězněni především církevní hodnostáři, například kardinál Beran. Ten ve svých pamětech pak napsal, že dírou po suku v prkenné ohradě viděl přijíždět povoz s pitnou vodou, s nápisem Vašina Myštěves. Jen díky tomu vlastně zjistil, kde jsou drženi. Dále se traduje, že zde byla asi půl roku v domácím vězení Marta Gottwaldová, když po smrti manžela rozhlašovala, že byl v Moskvě otráven.

Po vězení se zámek využíval jako sklad látek i brambor, studovna hradecké knihovny a v roce 1976 se objekt stal školicím a rekreačním střediskem Československé televize.

 „V roce 1992 v rámci restituce dostala naše rodina zámeček, panství i pole zpět, z čehož jsme měli i neměli radost. Nastala otázka, co s tím. Každý jsme měli svůj život, a najednou jsme se museli postarat o využití a údržbu tak velkého objektu,“ popisuje další osud Piťha.

„Zámek s parkem jsme se snažili prodat, což se podařilo jen z půlky. Druhou polovinu kupec nezaplatil a po několika letech soudních sporů nám ji soud vrátil. V roce 2000 jsem se domluvil se svým známým, Ing. Ludvíkem Hainzem, který po revoluci převzal rodinnou hodinářskou firmu starající se o pražský orloj, že odkoupí již prodanou polovinu zámku a parku a společně s dalším známým, JUDr. Janem Procházkou, vybudujeme golfové hřiště.“

 Prezident Queen´s Park Golf Club Myštěves Ludvík Hainz je navíc vášnivý rybář. Jako znalec tedy dokáže ocenit rybník Morozník plný kaprů. Velmi pevně je také spjatý s pražským orlojem, kde se jeho rodina už po pět generací stará o údržbu.

„Na Myštěvsi se podařilo vytvořit velmi přátelskou a vstřícnou atmosféru, není to prostředí snobů, namyšlených a agresivních hráčů, kteří si vyrábějí nízké hendikepy a šidí. Lidé tu mají pocit, že jsou tady doma, a to je asi maximum, které můžeme udělat – dát lidem najevo, že jsou vítaní, že je rádi vidíme,“ říká o „svém“ golfovém klubu jeho prezident.

Sám o sobě tvrdí, že golf hraje rád a s chutí, i když špatně. „V poslední době pilně trénuju, nejen samozřejmě v Myštěvsi, ale i doma v Praze na zahradě, kde mám možnost pilovat krátkou hru. Obecně platí, že krátká hra dělá čísla, profesionálové říkají, že drajvují pro diváky, ale patují pro peníze. A je to pravda.“

 O tom, že se na Myštěvsi cítí lidé dobře, hovoří i Jan Schovánek, autor třímetrové sochy golfisty ve švihu, která stojí od loňského roku vedle zámku u grínu devítky. Jak vznikla?

„Jednou mě pozvali z Myštěvsi, abych pomohl jejich družstvu postoupit ze třetí do druhé ligy. Rád jsem pozvání přijal, turnaje jsme úspěšně vybojovali… Seděl jsem tehdy na zámku a najednou jsem se tam začal cítit velice dobře. Už kdysi, ještě za socialismu, kdy byl zámek znárodněný a měla v něm rekreační sídlo Československá televize, jsem dostal zakázku a dodnes tam jsou moje leptaná skla v oknech.

Zámek má dnes noblesní atmosféru, výbornou skladbu arboreta, když jsem tam seděl, začínal jsem vnímat skladbu jednotlivých stromů v oboře. Sice tomu nerozumím, ale bylo to nesmírně příjemné. Seděli jsme na terase, viděli západ slunce, pak hvězdy, a já jsem jim nabídl, že jim udělám třímetrovou plastiku. Trvalo to sice asi dva roky, než se to celé uskutečnilo, ale z výsledku mám radost. Byl to můj dar pro hřiště, na kterém se mi začalo líbit.“

Mysteves_2Stavba mistrovského hřiště
Hřiště se rodilo postupně, jako první byl realizován malý znormovaný devítijamkový public dlouhý 4 020 metrů a mezitím vznikal projekt na osmnáctijamkové mistrovské hřiště, jehož projednání na úřadech trvalo rok a půl.

Ideový záměr celého hřiště zpracoval Jaroslav Peterka, otec golfové profesionálky Jany Peterkové, studii pak Michal Voigts, dnešní prezident asociace greenkeeperů, projektovou dokumentaci Plancom consulting, s. r. o. a pod detaily při výstavbě se podepsal profesionál a trenér František Lébl. Představitelé QPGCM by rádi tímto všem poděkovali za jejich práci na hřišti. 

Po znormovaní veřejného hřiště a mistrovské devítky – červené – se tedy 3. července 2010 u příležitosti 7. ročníku Prokopského turnaje (memoriálu JUDr. Prokopa Sedláka, jednoho ze zakladatelů českého golfu) otevře dalších devět mistrovských jamek – černá devítka s celkovou délkou 3 522 metrů z bílých, 3 296 metrů ze žlutých, 3 126 metrů z modrých a 2 974 metrů z červených odpališť. Nejdelší jamkou bude sedmička, z bílých kamenů bezmála 600 metrů dlouhá (589 m), dámy z modrých budou hrát na 540 metrů. Podél potoka pak povede nejkratší jamka hřiště – číslo 3 o délce 164 metrů (bílá odpaliště), resp. 142 metrů z modrých.

Na hřišti jsou k dispozici také kvalitní tréninkové plochy – krytý a otevřený driving, chipping, putting, v zámku pak pro-shop, restaurace, ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, školicí a společenské prostory, sauna, kulečník, stolní tenis, malá posilovna, analyzátor švihu a stolní fotbálek. Pro děti tu mají dětský koutek.

Přijďte se do Myštěvsi podívat, určitě nezůstane u jediné návštěvy!

Převzato z časopisu Golf
Text: Lenka Soukupová, foto: Antonín Krčmář

 

UŽITEČNÉ INFORMACE - MYŠTĚVES
Adresa: Myštěves 111, 503 15 Myštěves
Tel.: +420 495 490 850
Web: www.golf-mysteves.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°18'43,91" N, 15°33'34,23" E
Rok otevření: 2001
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 571 (bílá) | 6 153 (žlutá) | 5 788 (modrá) | 5 427 (červená)
Fee: 500 Kč (po–pá) | 700 Kč (so–ne)
Služby: veřejné hřiště (par 60) | driving range | chip & putt | výuka golfu | půjčovna vybavení | pro shop | klubovna | restaurace | ubytování
Akceptace voucherů 1=2: pondělí–středa


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...