Mysteves_1Půvabné hřiště v zámecké oboře v Podkrkonoší považují mnozí členové Queen´s Park Golf Club Myštěves za srdeční záležitost. Jednou přijeli – a zdejší atmosféra je pohltila. „Na Myštěvsi se podařilo vytvořit velmi přátelskou a vstřícnou atmosféru, není to prostředí snobů, namyšlených a agresivních hráčů, kteří si vyrábějí nízké hendikepy a šidí. Lidé tu mají pocit, že jsou tady doma, a to je asi maximum, které můžeme udělat – dát lidem najevo, že jsou vítaní, že je rádi vidíme,“ říká o „svém“ golfovém klubu jeho prezident Ludvík Hainz.

Ze zdejší kroniky
Když v roce 1904 zahájil rytíř Gaston Ritter von Mallmann přestavbu barokního loveckého zámečku Myštěves z 18. století do jeho novorenesanční podoby a založil anglický park, těšil se na život se svou nastávající, dcerou bohatého statkáře ze Skřivan. Po dokončení prací však ztroskotala jedna z jeho lodí, kterými dovážel koření z Orientu. Přišel o nevěstu, což mělo neblahý dopad – propadl alkoholu a karbanu, a tak jeho nezkrotné hráčské vášni padly za oběť zámek i celé panství včetně polí a lesů.

V roce 1913 od Pozemkové banky v dražbě vše koupil prof. MUDr. Václav Piťha, známý porodník a gynekolog, mimo jiné též zakladatel Ústavu pro matku a dítě v Podolí, jehož otevření se však nedožil. Vznik krásného golfového hřiště, jemuž vévodí zámek s rybníkem, má pak „na svědomí“ jeho vnuk, viceprezident Queen´s Park Golf Club Myštěves Ing. Václav Piťha.

Jak šel čas
„Za dědečkova života se na zámku scházeli zajímaví hosté, především lékaři, po jeho smrti ale společenský život postupně odezníval. Nakonec v něm zůstala sama babička, která se starala o hospodářství a žila tam nepřetržitě až do roku 1950. Tehdy musela do nemocnice na vyšetření, odešla pouze s noční košilí, a už se nikdy nesměla vrátit. Zámek byl znárodněn a nedostala ani osobní věci. Nikdy se z té rány nevzpamatovala,“ vzpomíná Václav Piťha a dodává, že později jeho babička bydlela v Praze u dcery, kde po třech letech zemřela.

Tím však temná historie zámku nekončí, spíš naopak. Zámek a část parku byly po znárodnění obehnány dřevěným plotem pět metrů vysokým a Státní bezpečnost dole ve sklepích zřídila vězení, kde byli vězněni především církevní hodnostáři, například kardinál Beran. Ten ve svých pamětech pak napsal, že dírou po suku v prkenné ohradě viděl přijíždět povoz s pitnou vodou, s nápisem Vašina Myštěves. Jen díky tomu vlastně zjistil, kde jsou drženi. Dále se traduje, že zde byla asi půl roku v domácím vězení Marta Gottwaldová, když po smrti manžela rozhlašovala, že byl v Moskvě otráven.

Po vězení se zámek využíval jako sklad látek i brambor, studovna hradecké knihovny a v roce 1976 se objekt stal školicím a rekreačním střediskem Československé televize.

 „V roce 1992 v rámci restituce dostala naše rodina zámeček, panství i pole zpět, z čehož jsme měli i neměli radost. Nastala otázka, co s tím. Každý jsme měli svůj život, a najednou jsme se museli postarat o využití a údržbu tak velkého objektu,“ popisuje další osud Piťha.

„Zámek s parkem jsme se snažili prodat, což se podařilo jen z půlky. Druhou polovinu kupec nezaplatil a po několika letech soudních sporů nám ji soud vrátil. V roce 2000 jsem se domluvil se svým známým, Ing. Ludvíkem Hainzem, který po revoluci převzal rodinnou hodinářskou firmu starající se o pražský orloj, že odkoupí již prodanou polovinu zámku a parku a společně s dalším známým, JUDr. Janem Procházkou, vybudujeme golfové hřiště.“

 Prezident Queen´s Park Golf Club Myštěves Ludvík Hainz je navíc vášnivý rybář. Jako znalec tedy dokáže ocenit rybník Morozník plný kaprů. Velmi pevně je také spjatý s pražským orlojem, kde se jeho rodina už po pět generací stará o údržbu.

„Na Myštěvsi se podařilo vytvořit velmi přátelskou a vstřícnou atmosféru, není to prostředí snobů, namyšlených a agresivních hráčů, kteří si vyrábějí nízké hendikepy a šidí. Lidé tu mají pocit, že jsou tady doma, a to je asi maximum, které můžeme udělat – dát lidem najevo, že jsou vítaní, že je rádi vidíme,“ říká o „svém“ golfovém klubu jeho prezident.

Sám o sobě tvrdí, že golf hraje rád a s chutí, i když špatně. „V poslední době pilně trénuju, nejen samozřejmě v Myštěvsi, ale i doma v Praze na zahradě, kde mám možnost pilovat krátkou hru. Obecně platí, že krátká hra dělá čísla, profesionálové říkají, že drajvují pro diváky, ale patují pro peníze. A je to pravda.“

 O tom, že se na Myštěvsi cítí lidé dobře, hovoří i Jan Schovánek, autor třímetrové sochy golfisty ve švihu, která stojí od loňského roku vedle zámku u grínu devítky. Jak vznikla?

„Jednou mě pozvali z Myštěvsi, abych pomohl jejich družstvu postoupit ze třetí do druhé ligy. Rád jsem pozvání přijal, turnaje jsme úspěšně vybojovali… Seděl jsem tehdy na zámku a najednou jsem se tam začal cítit velice dobře. Už kdysi, ještě za socialismu, kdy byl zámek znárodněný a měla v něm rekreační sídlo Československá televize, jsem dostal zakázku a dodnes tam jsou moje leptaná skla v oknech.

Zámek má dnes noblesní atmosféru, výbornou skladbu arboreta, když jsem tam seděl, začínal jsem vnímat skladbu jednotlivých stromů v oboře. Sice tomu nerozumím, ale bylo to nesmírně příjemné. Seděli jsme na terase, viděli západ slunce, pak hvězdy, a já jsem jim nabídl, že jim udělám třímetrovou plastiku. Trvalo to sice asi dva roky, než se to celé uskutečnilo, ale z výsledku mám radost. Byl to můj dar pro hřiště, na kterém se mi začalo líbit.“

Mysteves_2Stavba mistrovského hřiště
Hřiště se rodilo postupně, jako první byl realizován malý znormovaný devítijamkový public dlouhý 4 020 metrů a mezitím vznikal projekt na osmnáctijamkové mistrovské hřiště, jehož projednání na úřadech trvalo rok a půl.

Ideový záměr celého hřiště zpracoval Jaroslav Peterka, otec golfové profesionálky Jany Peterkové, studii pak Michal Voigts, dnešní prezident asociace greenkeeperů, projektovou dokumentaci Plancom consulting, s. r. o. a pod detaily při výstavbě se podepsal profesionál a trenér František Lébl. Představitelé QPGCM by rádi tímto všem poděkovali za jejich práci na hřišti. 

Po znormovaní veřejného hřiště a mistrovské devítky – červené – se tedy 3. července 2010 u příležitosti 7. ročníku Prokopského turnaje (memoriálu JUDr. Prokopa Sedláka, jednoho ze zakladatelů českého golfu) otevře dalších devět mistrovských jamek – černá devítka s celkovou délkou 3 522 metrů z bílých, 3 296 metrů ze žlutých, 3 126 metrů z modrých a 2 974 metrů z červených odpališť. Nejdelší jamkou bude sedmička, z bílých kamenů bezmála 600 metrů dlouhá (589 m), dámy z modrých budou hrát na 540 metrů. Podél potoka pak povede nejkratší jamka hřiště – číslo 3 o délce 164 metrů (bílá odpaliště), resp. 142 metrů z modrých.

Na hřišti jsou k dispozici také kvalitní tréninkové plochy – krytý a otevřený driving, chipping, putting, v zámku pak pro-shop, restaurace, ubytování ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, školicí a společenské prostory, sauna, kulečník, stolní tenis, malá posilovna, analyzátor švihu a stolní fotbálek. Pro děti tu mají dětský koutek.

Přijďte se do Myštěvsi podívat, určitě nezůstane u jediné návštěvy!

Převzato z časopisu Golf
Text: Lenka Soukupová, foto: Antonín Krčmář

 

UŽITEČNÉ INFORMACE - MYŠTĚVES
Adresa: Myštěves 111, 503 15 Myštěves
Tel.: +420 495 490 850
Web: www.golf-mysteves.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°18'43,91" N, 15°33'34,23" E
Rok otevření: 2001
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 571 (bílá) | 6 153 (žlutá) | 5 788 (modrá) | 5 427 (červená)
Fee: 500 Kč (po–pá) | 700 Kč (so–ne)
Služby: veřejné hřiště (par 60) | driving range | chip & putt | výuka golfu | půjčovna vybavení | pro shop | klubovna | restaurace | ubytování
Akceptace voucherů 1=2: pondělí–středa


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...