Marianske-LazneŘada členů našeho klubu se mě dotazuje na můj názor na různé žebříčky golfových hřišť, hodnocení „areálů roku, jamek roku, restaurace a služeb" apod. Protože zpravidla vědí, že jsem za svůj golfový život hodně cestoval a hodnocením golfových areálů se mnoho let zabývám, zajímá je především můj názor na tu skutečnost, že Royal Golf Club Mariánské Lázně (na ilustračním snímku) získal první místo v anketě veřejnosti a golfových odborníků GOLFOVÝ AREÁL ROKU 2013 (www.golfova-hriste.cz), ale v anketě GD (č. 4/2014), kde hřiště hodnotí jen golfová veřejnost, se mezi prvními desíti RGCML vůbec neumístil!

Můj názor jsem již v poslední době opakovaně vyjádřil, nejpodrobněji v časopise GOLF č. 5/2014. Hodnocení golfových areálů a vůbec jakýchkoliv jiných aspektů golfu pouze veřejností, tj. čtenáři časopisů a internetu, považuji za silně zkreslující, bez jakékoliv vypovídací schopnosti o skutečné kvalitě a úrovni hodnoceného. Takto se nikde ve vyspělých golfových zemích areály nehodnotí a je to vždy jen záležitost golfových expertů – odborných hodnotitelů.

V anketách golfových časopisů a internetových serverů hlasují ve velké většině dosud méně orientovaní, resp. neodborně informovaní golfisté, zpravidla začátečníci nebo hráči, kteří viděli jen několik hřišť a kluboven v České republice.
Je to logický obraz naší golfové scény, je to reflexe dnešní struktury golfu v naší zemi, kde přibývá stále více začátečníků, což je velmi dobré, ale tito hráči znají jen dvě nebo tři hřiště ve svém regionu, zatím nemají žádné zkušenosti s golfovou architekturou, údržbou a stavem herních ploch, neviděli skutečně zajímavé golfové klubovny a nedovedou zatím posoudit úroveň služeb a infrastruktury spojené s golfovým areálem, neví nic o golfové historii.

Takových hráčů je většina, což je poplatné pozitivnímu bouřlivému vývoji golfu zejména v postkomunistických zemích. Hráči, kteří hlasují v anketách, znají hřiště ve svém okolí, popř. tam, kde byli na dovolené, tam se jim líbí a těmto hřištím dávají svůj hlas. Tato většinová veřejnost zatím nedovede posoudit, že kvalita a celková úroveň golfového areálu nespočívá jen ve vysoce kvalitních herních plochách, v klubovně ze skla a oceli, ve zvládnutém marketingu, včetně různých výhodných „balíčků", ale kvalita je tvořena i jinými vlivy, a to často velmi zásadně.

Krása je velmi různorodá. Golfový areál není možné hodnotit jen z hlediska přírodních krás a moderní designové architektury, včetně bezchybné kvality odpališť a greenů, ale opravdovou kvalitu hřiště tvoří i jiné komponenty, zejména historie hřiště, genius loci, celkové fluidum, které hřiště a klub ovládá.
Vysoce kvalitní golfový areál má vždy klubovnu, která je naplněná příběhy velkých hráčů a turnajů, velkých a zajímavých osobností, tvořících slávu a příběh golfového klubu. Takových areálů je v České republice, řekněme, pět, v Evropě a v golfovém světě bezpočet.

Golfový expert musí spoustu let cestovat, na desítkách nebo stovkách hřišť hrát, prožít a zažít si příběhy kluboven a golfových událostí. Teprve pak je možné, aby mohl hřiště v České republice hodnotit. Situace je ale velmi nadějná. Prohlašuji, že takových cestovatelů – expertů máme v naší zemi desítky a zcela určitě jich stovku, v případě dobré vůle, dáme dohromady.
Jsem připraven spolupracovat a mohu k tomu využít i mých zkušeností dlouholetého hodnotitele hřišť pro US Golf Digest. Není ale dle mého názoru možné z relativně malého počtu hřišť v České republice hodnotit hřiště v pořadí jedna až deset, ale je možné každoročně sestavit elitní skupinu deseti nejkrásnějších a nejzajímavějších golfových areálů bez určení jejich pořadí. To jistě nebude pro vybrané experty tak složité.

Příkladem podobného ověřeného postupu je nejkvalitnější hodnocení hřišť na světě od Golf Digest (USA, Condé Nast Publications Inc.), které GD publikuje již od roku 1965 a kde hřiště na celém světě hodnotí stovky expertů. Na základě mnoha komplexních kritérií a hledisek je možné sestavit skupinu nejlepších, tj. nejkrásnějších, nejzajímavějších a po všech stránkách nejkvalitnějších golfových areálů v určité zemi nebo na golfovém světadílu.
Co je to ale „areál roku"? Zřejmě dle zvyklostí v golfovém světě areál, který přinesl něco nového, obohatil golfovou nabídku, udělal největší změnu k lepšímu apod. Co jiného? Pak je to ale třeba i takto nazvat. Je nutné nejprve určit absolutní hodnoty, tj. skupinu těch nejlepších, a pak samostatně i ty s největším zlepšením kvality, nebo areály zcela nové.

Pro znalce golfu jsou velmi nudné dokonale moderně designované jamky, které se střídají jedna za druhou s učebnicovou architekturou, s dokonale preparovaným herním povrchem, aby po osmnácti pokračováních tohoto nudného seriálu dospěli do klubovny, kde je vše ok – odevzdáte golf cart, projdete moderní recepcí a shopem a jste happy i s vaší partnerkou.
Toto jsou příběhy moderního, elegantního a sterilního světa hřišť, které získávají přízeň nových, moderních a většinových golfistů. Jsou to hřiště bez tajemného příběhu, magické krásy a genia, rozhodně jim chybí něco „britského".

Nakonec dovolte, abych si přihřál svoji „polívečku" starého golfového psa, člověka, který již o této problematice něco ví a v současné době vede náš nejstarší golfový klub a hřiště. Nedovedu si představit hodnocení deseti nejlepších nebo nejkrásnějších hřišť v České republice, ve kterém by nebyl zařazen GC Karlovy Vary a RGC Mariánské Lázně.
Tyto dva evropské klenoty golfu patří navždy do první desítky. Na tom lze těžko něco změnit! Jiná hodnocení jsou pro mě jen oceněním neinformované golfové veřejnosti, kterou v naší golfové rodině velmi vítám a přeji všem novým golfistům mnoho krásných cest za golfem a mnoho nových poznatků a zkušeností, ale neoceňuji příliš žebříčky sestavované na základě hlasování této skupiny nových golfistů v časopisech a na internetu.

Apeluji proto na vydavatele a organizátory podobných anket: Hodnocení golfových areálů je třeba zásadně změnit. Odborné věci náleží odborníkům!

Přeji všem vašim čtenářům krásnou sezonu 2014 a všechny zvu na nejstarší hřiště v České republice do Mariánských Lázní.

Převzato z časopisu GOLF 9/2014
Text a foto: Milan Veselý, president Royal GC Mariánské Lázně


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...