Karlovy-Vary-250V tuzemsku najdeme hned několik ohnisek golfu – v okolí Prahy, na severu Moravy, na Liberecku... Žádné ze jmenovaných se však nemůže pyšnit přívlastkem nejstarší. Takové najdete jen v Karlovarském kraji, kde doslova na pětníku leží hřiště nerozlučně spjatá s historií domácího golfu. Časem k nim přibyly moderní stánky nebo devítky jako stvořené pro vaše první golfové krůčky. I to byl důvod, proč se na západ Čech vypravit.

 

 

Cihelny-250Za svou základnu jsme zvolili Wellness Hotel Golf Resortu Cihelny a rozhodně jsme toho nelitovali. Příjemná obsluha, komfortní ubytování a k tomu wellness, což se po denní porci jamek pravidelně atakující třicítku náramně hodilo. Hřiště, akademie, co by kamenem dohodil, a další golfová dobrodružství za humny.

Za „předkrm" nám posloužila avizovaná devítijamková akademie na Cihelnách. Z terasy restaurace i z hotelu ji máte jako na dlani, a protože o „vypečené" jamky tu není nouze, mají přihlížející o zábavu postaráno. Byť jsou jamky krátké, jde o vcelku zdařilou miniaturu hřiště – výborně se rozehrajete, místy polechtáte nervovou soustavu a na malých greenech si procvičíte přesnost. Ta vám bude k užitku na zdejším „dospělém" hřišti, ale o tom až později, neboť mám v plánu držet se přísně itineráře.

Karlovy-Vary-250Ten nás zavedl na magické místo, na hřiště, jež v tuzemských poměrech ztělesňuje tradici. Míříme na půdu nejstaršího golfového klubu v zemi, do Golf Resortu Karlovy Vary. Zrovna tu probíhal tradiční Memoriál Hanuše Goldscheidera, v pořadí už devatenáctý ročník jako obvykle přivítal řadu osobností českého golfu.
My si však chtěli užít hřiště bez přídavku soutěžního adrenalinu, proto jsme vyrazili v podvečer, kdy už provoz na mistrovské osmnáctce pomalu utichal. Ale i kdyby jamky brázdily početné flighty, zasazení fervejí je natolik důmyslné, že vaše osobní sepjetí s hřištěm i hrou ostatní hráči nijak neruší. Naprostá golfová intimita, krásné a nanejvýš citlivé zakomponování drah do přírody. Pověst nelhala.
Těšte se na pestrou skladbu jamek, někde přijde ke slovu délka, někdy přesnost, někde je nutné si důmyslně otevírat pozici pro nadcházející ránu. Ve skvělé kondici jsme našli greeny, konzistentní na celé osmnáctce. Pouhý zásah jamkoviště přitom obvykle nestačí, vzhledem k jejich rozměrům je třeba míček posazovat přesně.

Osobně se mi moc líbil sled jamek od devítky po jedenáctku, dva pětipary proložené tříparem. Na devítce musíte hrát přesně, neboť fervej není nejširší, navíc green zpředu stráží nepříjemný bankr, následuje nejkratší tříparovka hřiště s úzkým greenem, z obou stran i vzadu chráněným písečnými překážkami. Následný pětipar vyžaduje ránu přes cestu, která pro někoho může představovat jistou psychickou bariéru, ale pakliže ji překonáte, otevře se vám cesta k vlajce a máte šanci i na birdie.
Pětipar s výhledem na klubovnu pak celou procházku uzavírá. Ohlídejte si drajv, abyste neskončili příliš vpravo, což by vám zkomplikovalo následující ránu. Fervej se zpočátku naklání vpravo, proto zůstaňte bdělí. A potom už hurá do klubovny, kde za krásnou procházkou můžete udělat symbolickou tečku.

Večer zbývá čas na krátké protažení těla. Sauna, spánek a ráno si přivstat na snídani, abychom se vypravili na hřiště v době, kdy rosa ještě zanechává stopy po našem „řádění". Nezastaví nás nakonec ani zakaboněná obloha a tu mírný, tu silnější déšť, který naštěstí v průběhu úvodních jamek ustává. Cihelny nám začínají nastavovat přívětivou tvář.
Cihelny1-250Prvních pět jamek mě pěkně navnadilo a později je vyhlašuji za nejzajímavější pasáž hřiště. Počin slavného Garyho Playera zahajuje pětipar s velkoryse širokou fervejí, postupem k vlajce však přituhuje, přibývá nástrah, ale tou největší se nakonec ukáže green. Velký, mírně modulovaný, ale hlavně rychlý. Greeny na Cihlenách byly jedním slovem parádní, což se potvrzovalo celých osmnáct jamek.
Pyšní jsou domácí hlavně na pátou jamku, krátký třípar na vyvýšeném odpališti, po kterém se už vydáte do údolí, kde se jamky s příměsí bankrů mírně klikatí. Dvě odpaliště této části hřiště jsou situována za řeku Teplou i ohradníkem, což může polechtat nervovou soustavu zejména méně zkušených golfistů. Třebaže se z některých úhlů jeví dopadová zóna úzká, v reálu tomu tak není a místa pro drajvy bývá dostatek.

Druhá devítka se rozprostírá za cestou, samostatně pak stojí závěrečná jamka. Obecně od šesté po sedmnáctou jamku udává tón voda. Zajímavá je v tomto ohledu dvanáctka, jak sám název Water Hazard prozrazuje, cestu na green můžete „říznout" přes jezírko. Ze spárů vody vás vysvobodí až závěrečný čtyřpar, kterým svou pouť ukončíte. Pozvolna stoupáte a pálíte na vyvýšený green, zpředu zprava obehnaný bankry, které číhají i v dopadových zónách.
Další porce zábavy je za námi. Hra krásně plyne, jedna jamka navazuje na druhou, žádné velké přechody, pečlivě udržované hřiště a opravdu pochvala za skvěle připravené greeny, jež představují patrně největší oříšek.

Háje-250A protože Cihelny nejsou dlouhé, přivstali jsme si a doslova letěli hřištěm, zbylo nám dost času na prozkoumání dalších hřišť Karlovarského kraje. Odpoledne se tak ke slovu dostaly dvě devítky, Háje a Racing, i když devítky... Racing sice nabízí devět fervejí, ale každá má dva greeny, tudíž hrajete osmnáctku.
V pondělním časném odpoledni nevládne na Hájích nijak velký provoz, a tak jsme svědky dokonalé symbiózy místních negolfistů, kteří si procházkou po hřišti plní pravidelnou porci kilometrů. Vítá nás malá, leč sympaticky útulná klubovna, takže bychom čekali i menší domáckou devítku. To druhé platí, pokud však jde o metry, rozhodně jimi nešetřili. V tomto směru je hřiště víc než plnokrevné.
Letní sucha si sice vybrala daň na fervejích, zvlášť když tu platí zákaz čerpat vodu, zato greeny doslova září zelení. Je vidět, s jakou láskou o ně pečují. Čas ani další flighty nás netlačí, a tak si pro velký úspěch některé z jamek projdeme dvakrát.

KV-Racing-250Na pátou hodinu se vydáváme na dostihové závodiště. I tady máme štěstí, tee time se našel, a tak po překročení závodní dráhy, jež obklopuje ferveje, zahajujeme další devítku toho dne. Na šťavnatě zelených drahách je vidět, že tady nedostatkem vody netrpí. Jamky probíhají v rovině, pouze na třetí a dvanáctý green se pálí z vyvýšeného odpaliště až za dostihovou dráhou, která jinak vymezuje hranici hřiště.
Hru komplikuje několik překážek, ať vodních či písečných, tu více, tu méně hru znesnadňují stromy či keře. Každopádně závěr zní – velmi příjemné hřiště, kde hravě uniknete městskému shonu. Jako bonus máte po ruce ubytování i restauraci, tvořící součást závodiště.

Lazne-Kynzvart-250Putování Karlovarským krajem zakončíme v Lázních Kynžvart. Zámecký golf. A zase tak trochu z jiného soudku. Střídají se tu jamky v sepjetí lesů i ty, jimž dominuje volné prostranství, skórovací i takové, kde vezmete zavděk bogey, narazíte na odpaliště, kde se vám zrychlí tep, na jiných zase srdce zaplesá a s vervou vypustíte svůj projektil do prostoru. A pak tu najdete zkoušky, kde se předchozí zkušenost hodí... To vše zarámované kulisou klasicistního zámku, jemuž jdete v ústrety na poslední jamce.
Chcete jamky pro vzpomínky? Do paměti se dozajista vryjí dva třípary z vyvýšených odpališť – devítka obehnaná vodou a skórovací sedmnáctka, jejíž green se z výšky jeví jako „pětník". Pošlete-li však ránu pěkně shora, jamkoviště ji udrží a rýsuje se šance na vylepšení skóre.
Jeden by neřekl, že zdejší osmnáctka teprve nedávno oslavila desetiletí existence, dílo Christofa Stadlera totiž otevřeli až v roce 2008. Díky vzrostlým stromům však máte pocit, jako by tu jamky rozprostřely mnohem dříve.
Golfový den se sluší zakončit něčím dobrým k zakousnutí, a ani v tomto ohledu Kynžvart nezklame. Kromě toho Hotel Metternich, nacházející se v golfovém areálu, nabízí i ubytování. Co víc si přát...

Svou návštěvou jsme sice nepoctili všechna zdejší hřiště, nicméně i tak výlet na Karlovarsko splnil naše očekávání. Rozmanitá hřiště, výborný servis, kvalitní ubytování, obklopeni přírodou, stranou shonu města – golfové léto budiž pochváleno.

Převzato z časopisu Golf 9/2019
Text: Petra Prouzová, foto: prezentovaná hřiště

UŽITEČNÉ INFORMACE
Karlovy-Vary-250GOLF RESORT KARLOVY VARY
Adresa: Pražská 219, 360 01 Karlovy Vary
Tel.: +420 353 331 001
Web: www.golfresort.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°12'49,601'' N | 12°55'44,828'' E
Rok otevření: 1933
Služby: driving range | chipping & putting green | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace | ubytování
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 198 (bílá) | 5 771 (žlutá) | 5 360 (modrá) | 5 039 (červená)
Green fee: 2 000 Kč (po–ne)

Cihelny-250GOLF RESORT CIHELNY
Adresa: Cihelny 7, 364 64 Bečov nad Teplou
Tel.: +420 353 972 281, +420 730 899 546
Web: www.golfresortcihelny.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°10'44,39'' N | 12°50'29,22'' E
Rok otevření: 2001
Služby: driving range | chipping & putting green | akademie | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace | ubytování | wellness
Počet jamek: 18 | Par: 70
Délka (m): 5 590 (bílá) | 5 286 (žlutá) | 4 930 (modrá) | 4 625 (červená)
Green fee: 1 800 Kč (po–ne)
Akceptace voucherů 1=2: pondělí a úterý

Lazne-Kynzvart-250GC LÁZNĚ KYNŽVART
Adresa: Zámek 1/418, 354 91 Lázně Kynžvart
Tel.: +420 354 595 164, +420 733 612 901
Web: www.golfkynzvart.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°0'12,68'' N | 12°36'34,48'' E
Rok otevření: 2008
Služby: driving range | chipping & putting green | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace | ubytování
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 510 (černá) | 6 352 (bílá) | 5 865 (žlutá) | 5 398 (modrá) | 4 996 (červená)
Green fee: 990 Kč (po) | 1 390 Kč (út–pá) | 1 790 Kč (so–ne, sv.)
Akceptace voucherů 1=2: pondělí až středa

KV-Racing-250GOLF & RACING CLUB KARLOVY VARY
Adresa: Kpt. Jaroše 29, 360 06 Karlovy Vary
Tel.: +420 353 592 163, +420 702 019 861
Web: www.hipodromholoubek.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°13'31,63'' N | 12°49'59,91'' E
Rok otevření: 2004
Služby: driving range | chipping & putting green | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace | ubytování
Počet jamek: 9 (18 greenů) | Par: 34
Délka (m): 4 932 (žlutá) | 4 205 (červená)
Green fee –18 jamek: 550 Kč (po–pá) | 650 Kč (so–ne, sv.)

Háje-250GC HÁJE
Adresa: Háje 89, 360 01 Karlovy Vary
Tel.: +420 721 157 534
Web: www.golfhaje.cz
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
GPS: 50°11'3,076'' N | 12°53'0,445'' E
Rok otevření: 2005
Služby: driving range | chipping & putting green | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | občerstvení
Počet jamek: 9 | Par: 36
Délka (m): 5 922 (žlutá) | 5 002 (červená)
Green fee: 500 Kč (po–pá) | 600 Kč (so–ne, sv.)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...