Korenec 2019-250Loni byly problémy s vodou snad všude. Nevyhnuly se ani jednomu z našich nejvýše položených hřišť, moravskému Kořenci. Proto jsem se při první jarní návštěvě zeptal ředitele resortu Vlastimila Štefla, jak jsou letos připraveni a co plánují do budoucna.

Jak jste se připravili na letošní sezonu, kdy patrně musíme počítat s obdobným vývojem počasí?

Kořenec leží na nejvyšším vrcholu Drahanské vrchoviny, v 700 metrech nad mořem, tedy už ve sněhovém pásmu. Přírodní park, nedotčená příroda, to ale přináší nejrůznější úskalí – příroda zde pracuje po svém a rychleji než v nižších polohách, často nás zaskočí nepředvídané změny. Hlavním problémem je u nás voda, respektive její nedostatek, omezující další rozvoj hřiště. Loni dalo našim fervejím a greenům zabrat sucho, které vyvrcholilo v srpnu. Den za dnem jsme stáli před rozhodnutím, jestli přestat brát vodu z jezírek – už jí všude bylo méně, než je potřeba, začínaly se v ní objevovat i řasy. Ještě týden a dostali bychom se do vážných potíží.

Dokázali jste na to nějak zareagovat?

Řešením, na které každý poukáže, jsou vrty. My je máme už deset let, ale smíme z nich brát jen omezeně. Když je sucho, nesmíme vodu odebírat vůbec, protože bereme vodu vrtům v obci. Hřiště leží na místě původních pastvin s mokřady a jezírky. Mokřady jsou i dnes v lese nad hřištěm, voda z nich prostupuje do terénu hřiště a plní nám jezírka. Těch tady bylo vybudováno celkem 27, slouží jako rezervoáry, ale mají také výrazný smysl jako překážky a neméně důležitý je jejich dopad estetický, dávají hřišti charakter.
Naše cesta je rozšiřovat kapacity jezírek a velkého jezera u greenu desáté jamky. Zde jsme investovali další peníze do zvýšení nádrže, respektive do zdvojnásobení kapacity největšího jezera. V plánu do příštích let je vybudování dalších velkých jezer, většinou mimo plochu vlastního hřiště, aby nebyl dotčen charakter hry.

Plánujete rozšířit plochy udržované zavlažováním?

Ano, to je náš hlavní cíl. Rozšířit zavlažované části dál od greenů na jejich okolí a toto okolí stále zvětšovat. Chceme dobře udržovat okolí greenů a pro hru podstatné dopadové plochy před nimi.

Jak se daří eliminovat loňské škody?

Ještě v polovině května tady naposledy sněžilo, tráva nerostla, ale v posledních dnech už se to pěkně rozjelo. Škody na greenech se nám daří zacelovat velice rychle, od letoška máme nové moderní stroje a díky tomu můžeme nasadit nejmodernější metody údržby, greeny se dostaly do kondice velmi rychle, teď zarůstají poslední poškozená místa.

Řešíte hru na fervejích, kde zůstala místa bez trávy?

Při turnajích povolujeme stavění, původně všude v poli, brzy přejdeme ke stavění na nízko střižených plochách.

To není tak špatné, stavění zaručuje, že hrajete stále z místa s dokonalým travním porostem. Projevuje se to i na výsledcích turnajů, hrají se dobrá čísla...

Ono se na všem dá najít něco dobrého, na suchých a tvrdých fervejích se dají zahrát nejdelší rány a dobrá čísla. Ale ne že by to byl náš cíl... (úsměv)

Voda nevoda, závlahy nezávlhy, Kořenec pořád zůstává jedním z nejpoetičtějších hřišť, na jakých u nás lze hrát. A díky tomu, jak rychle tu všechno roste, stojí každoročně za návštěvu. Spoustu míst rok od roku nepoznáte. Vidět je to i na fotografii, které vznikly v posledních květnových dnech.

Převzato z časopisu GOLF 6/2019
Za rozhovor děkuje Ivo Doušek, foto: Ivo Doušek


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...