Jezera 3Není tomu tak dávno, co Ostrožskou Novou Ves, obec ležící na východní Moravě nedaleko Uherského Hradiště, znali především lidé, kterým zdejší sirnaté lázně pomáhaly od problémů s pohybovým aparátem. A věhlas si místní lázeňské služby drží dodnes. Nějaký ten pátek ovšem nabízí „New Ves", jak městu říkají domorodci, také atraktivní způsob relaxace a regenerace psychické – a sice golf.

Milovníkům tohoto sportovního odvětví je k dispozici plnohodnotné devítijamkové hřiště, pyšnící se názvem Jezera. Kdo si Jezera někdy zahrál, tomu není potřeba genezi tohoto jména vysvětlovat. Vyrazit na hru bez lovítka je učiněný nerozum!
Ale po pořádku. Začátky existence golfového resortu musíme hledat v roce 2006, kdy golfoví nadšenci Jiří Kozumplík a Petr Hodný založili Golfový Club Uherské Hradiště a průkopníkům slováckého golfu v témže roce umožnili první krůčky otevřením golfového indooru, který dodnes nabízí čtyři tréninková odpaliště, putting green a hru na dvou rozličných simulátorech. Zahrát si v jednom indooru na dvou konkurenčních systémech není příliš obvyklé, ale členům klubu tato variabilita rozhodně nepřekáží.

Na jaře roku 2007 si mohli příznivci golfu vychutnat kouzlo letícího míčku také v reálu – na 230 metrů dlouhém driving range. O rok později již nic nebránilo otevření prvních tří jamek, aby zkraje roku 2009 původní, nepříliš reprezentativní unimobuňky vystřídala zbrusu nová klubovna. Ta se pak v srpnu 2009 stala svědkem slavnostního otevření znormované devítky, jejímž autorem je Jiří Metela.
Přestože se hřiště nerozkládá na nekonečně velkorysé ploše a nejbližším pořádným kopcem je ten, na němž se vyjímá hrad Buchlov, Metelova devítka rozhodně nenudí ani zkušeného milovníka golfové hry. Přitom i hráči méně zdatnému nabízí nadprůměrný zážitek.

Jezera 1Jezera jsou totiž výjimečná hned v několika parametrech. Tím prvním, vskutku nepřehlédnutelným, je množství vodních překážek, které sice nutí hráče udržet nervy na uzdě, ale zároveň jejich rozmístění není záludné a za utopené míčky se každý může zlobit jen a jen na sebe. O co více je na Jezerech vody, o to méně je písku. Přesněji řečeno, hru z písku na toto hřiště trénovat nemusíte. Bankr byste hledali marně.
Další specifikum odhalí pohled do skóre karty, která prozradí, že pod par 36 se stejným dílem podepisují tří-, čtyř- i pětipary. Všechny po třech kouscích. Každá jamka má svůj název, takže golfisté se setkají s jamkou Potoční, Jezerní, Žraločí zátokou, ale také s Mořskou pannou či Ostrožskou lochneskou.

Hned první odpaliště jistě vyděsí mnohé nováčky – i když zdolají nástrahy vodního toku oddělujícího místo prvního odpalu od dokonale zavlažované ferveje (mimochodem v současnosti se novovesská devítka může pochlubit zavlažováním nejen krátce střižených ploch, ale také rafu a od příštího roku také range), musejí záhy klidnou „říčku" překonat ještě jednou v opačném směru. Není náhoda, že podle výsledků dosažených hráči na oficiálních turnajích patří jamka mezi nejtěžší v celé republice.
Dvojka vám může uklidnit pocuchané nervy, ovšem jen v případě, že se na relativně krátkém tříparu dokážete vyhnout dvěma vodním plochám hned za odpalištěm a také třetímu jezírku číhajícímu před pravou stranou zajímavě tvarovaného greenu.
Sběratelé birdie mají velkou naději na jamce číslo tři – pětiparový levý dogleg dává solidní šanci dostat se druhou ranou těsně před jamkoviště i průměrnému hráči.

Na čtvrté jamce – par čtyři – se fervej stočí naopak doprava, aby minula dvě další jezera dokonale vycvičená na lapání míčků a trestající tak nepřesnou hru golfových nadšenců. Následuje další čtyřpar, jehož green připomíná „skejťáckou" u-rampu. Při nemilosrdném navrtání na zadní vrchní plošině se z patování stává adrenalinový zážitek srovnatelný s pocity vyznavačů okolečkovaných prken.
A jsme na „tsunami", vizuálně zřejmě nejhezčí jamce celého hřiště. K jamkovišti tohoto tříparu se musí míček pohádkově přenést za několikero „hor", případně je nutné se přes divoce zvlněnou fervej prokousat dalšími údery.
Na první pohled nepříliš složitý čtyřpar (jamka č. 7) je nezřídka hotovou porodnicí „sněhuláků". Na vině je většinou lákavá dlouhá druhá rána do greenu, která však často končí v lepším případě ve vodě, v horším ve škodolibě číhajícím autu.
Trochu nadhledu získají golfisté na vyvýšených odpalištích předposlední, osmé jamky. Mají tak možnost si dobře prohlédnout ani ne sto metrů vzdálený green, obklopený ze tří čtvrtin vodními plochami...
A přímo do středu jednoho z jezer je nutno se pustit při odpalu na závěrečném pětiparu – žluté odpaliště si totiž lebedí na zatravněném molu. I tak je ale na břeh docela daleko a psychika méně zkušených hráčů dostane zabrat. A aby bylo jasno, které hřiště jsme právě absolvovali, rozloučí se s námi deváté jamkoviště pravidelně obložené roztomilými jezírky, čekajícími trpělivě na svou oblíbenou potravu – golfové míčky.

Jezera 2I přes všechny popsané záludnosti musím zdůraznit, že hřiště „hraje" fér a je radostnou výzvou se s ním utkat. Navíc místní greenkeeper Josef Kalina, který se o zelený koberec novovesské devítky stará, jak sám říká „od semínka", může s ješitnou radostí sbírat ohlasy všech návštěvníků, jež si nemohou vynachválit kvalitu greenů i fervejí.
Jen v roce 2010 bylo trochu hůř – Jezera se při záplavách proměnila v jednu velkou vodu. Či spíše rybník, neboť po opadnutí vody se mezi jamkami mrskaly ryby z nedalekých štěrkopískových jezer – dnes místa, kam se vydávají za koupáním stovky lidí z širokého okolí. V horkých dnech zajímavý tip pro po hře potem zbrocené golfisty.

Komu nestačí poměřovat své síly a schopnosti pouze se samotným hřištěm a rád porovnává formu také s ostatními vyznavači golfového umění, má na Jezerech spoustu možností. Pomineme-li hustou dávku hendikepových dnů (každé pondělí, středa a pátek), uskutečnilo se jen v uplynulé sezoně na Jezerech na 40 turnajů.
Jedním z prvních je tradičně v době, kdy se v legendární Augustě bojuje o zelené sako, Masters na Jezerech. Také zde získává vítěz právo obléci sako typické barvy – ovšem tohle ještě navíc zdobí výložky s hvězdami a je zřejmé, že kdysi budilo místo prestiže a úcty spíše hrůzu u vojáků základní vojenské služby. Dnes zkrášluje po celý rok klubovnu a zásluhou zářivě vyšitých jmen na klopě neustále připomíná jeho tři novodobé majitele z dosavadních ročníků turnaje.
Mezi akce, které se pravidelně vracejí, patří i Golfový maraton neboli Jezerský golfový vyšťavovák. Cílem je zvládnout mezi pátou hodinou ranní a půlnocí co nejvíce devítek. A aby se svého ocenění dočkalo co nejvíce vytrvalců, vyhlašuje se na závěr kdeco. Vedle počtu odehraných jamek také nejlépe zahraná osmnáctka, největší počet birdie, parů...
Další specialitou místního klubu jsou dva podzimní turnaje – burčákový a zabijačkový. Je pravda, že sklenička lahodného burčáku či vypasená omamně vonící jitrnice dá lehce zapomenout i na před pár minutami zahraný čtyřpat na poslední jamce. Jezera si oblíbili ale také senioři a děti. Svou zastávku zde má minimálně jednou za rok Region Senior Tour Morava i Moravská dětská túra.

Jezera 6A právě na děti se v GC Uherské Hradiště zaměřuje stále větší pozornost. Již třetím rokem zde funguje Tréninkové centrum mládeže, kde se na dvacet talentovaných dětí ve věku od sedmi do osmnácti let schází dvakrát týdně, aby pod vedením hlavního trenéra Aleše Macháčka a jeho asistentů zdokonalovaly své golfové schopnosti a byly připraveny na účast ve federačních soutěžích mládeže, kam je klub intenzivně vysílá.
Pro úplné začátečníky je k dispozici přípravka. Také v ní najdeme kolem dvou desítek dětí, ve věku od pouhých šesti let. Na solidním zájmu mladších hráčů má určitě podíl výrazná aktivita Aleše Macháčka, který oslovuje okolní školy a snaží se je přesvědčit, že golf je jednou z nejzajímavějších sportovních aktivit, kterou mohou dětem ve škole nabídnout. Tradiční bariéru nedůvěry se mu dle jeho slov daří překonávat i pomocí tzv. snagu, neboť hra podle této metodiky, s plastovými holemi, je pro využití ve školách přece jen jednodušší a praktičtější.

A na Jezerech, jak se zdá, nehodlají usnout na vavřínech ani v budoucnu. Velkou zásluhu na již probíhajících i plánovaných aktivitách a především investicích klubu má bezpochyby jeho současný majitel – JUDr. Zdeněk Zemek, který resort koupil v roce 2012. O tom, že se bude v příštím roce otvírat nová klubovna, si již na Slovácku cvrlikají i vrabci na střeše. A nebude to prý jediná změna, která přinese zvýšení komfortu pro všechny návštěvníky tohoto atraktivního, přitom cenově dostupného golfového resortu. O jaké změny půjde? To manažerka GC Uherské Hradiště Renata Prchlíková zatím nechce prozradit. Překvapení je holt překvapení... O tom tedy zase někdy příště.

Převzato z časopisu GOLF 12/2013
Text: David Vacke, foto: GC Uherské Hradiště

Jezera 4OSTOŽSKÁ NOVÁ VES – JEZERA
Adresa: Nádražní 982, 687 22 Ostrožská Nová Ves
Telefon: +420 572 501 744, +420 602 629 642
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Web: www.golf-jezera.cz
GPS: 49°0'42,017" N | 17°26'15,207" E
Rok otevření: 2009
Počet jamek: 9 | Par: 36
Délka hřiště (m): 2 854 (bílá) | 2 692 (žlutá) | 2 475 (modrá) | 2 320 (červená)
Green fee (9/18/celodenní fee): 350 Kč/600 Kč/800 Kč (po–út) | 450 Kč/700 Kč/900 Kč (st–pá) | 500 Kč/800 Kč/1 000 Kč (so–ne, sv.)
Další služby: driving range | chipping a putting green | výuka golfu | půjčovna vybavení | klubovna | restaurace | indoor | pro shop
Akceptace voucherů 1=2: pondělí až středa vyjma svátků (8.00–12.00)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...