Kdekomu se ve spojení s golfem ihned vybaví úspěchy Jacka Nicklause, Tigera Woodse, Garyho Playera a dalších legend mužského pohlaví. Jenže na greenech už spoustu let zápolí i ženy. A i ony se zapsaly zlatým písmem do historie. V současné době píší dějiny Stacey Lewis či Inbee Park, které jdou ve stopách dalších úspěšných hráček. Připomeňme si ty nejlepší z nejlepších.
Vyzrála i na muže
Na olympijských hrách v roce 1932 získala Babe Deidrikson Zaharias (na úvodním snímku) medaile v běhu přes překážky, hodu oštěpem a skoku vysokém. Věnovala se také basketbalu, softballu a zároveň golfu. I ten jí šel skvěle. Během kariéry stihla vyhrát 41 turnajů na LPGA, ovládla deset majorů a získala řadu prestižních ocenění. Ještě zajímavější ale je, že se už po třech golfových letech podívala také mezi muže a odbyla si premiéru na Los Angeles Open spadající pod hlavičku PGA Tour. Neprošla sice do druhé poloviny turnaje, potkala tam ale George Zahariase, profesionálního wrestlera, za kterého se o necelý rok později provdala.
Svou misi v mužském golfu nevzdala. Za dalších sedm let si s nimi zahrála ještě další turnaje. A Babe, která mimo jiné coby první Američanka vyhrála British Ladies' Amateur Championship a která byla v roce 1950 vyhlášena nejlepší sportovkyní půlstoletí, na třech z nich prošla cutem, což už nikdo další nedokázal. Dokonce se jako první hráčka v historii kvalifikovala na US Open, kam ji ale USGA kvůli pravidlům nepustila.
„Už jako dítě jsem přesně věděla, čím chci být, až vyrostu. Mým cílem bylo stát se nejlepším sportovcem, který kdy žil," prohlásila jednou. A svým cílům šla čelem naproti, leč zemřela mladá, v pouhých 45 letech.
S nejvíce majory na kontě
Jedna ze zakládajících hráček Ladies Professional Golf Association (LPGA) patřila dlouhé roky i mezi její největší persony. Patricia (Patty) Jane Berg zářila na všech frontách. Nejprve vyhrála 29 amatérských turnajů, než ve dvaadvaceti letech přešla mezi profesionálky. Ani tam se nezastavila a vyhrála 60 akcí na LPGA. Patnáctkrát přitom triumfovala na majorech, což žádná jiná hráčka nepřekonala. V celkovém měřítku je úspěšnější jen Jack Nicklaus, který na majorech zvítězil osmnáctkrát.
Je zajímavé, že jednou vyhrála US Women's Open a zbylých čtrnáct titulů shodně podělila mezi Western Open a Titleholders C'ship. Berg odešla do golfového nebe v roce 2006, necelé dva roky poté, co jí byla diagnostikována Alzheimerova choroba.
Nejlepší hráčka všech dob
Tímto přívlastkem bývá často označována Mickey Wright, které bude v únoru příštího roku 80 let. Mezi legendy ji neřadí jen bohatý výčet úspěchů, ale také renomované golfové časopisy. Golf Digest Magazine ji v roce 2000 vyhlásil devátou největší golfovou legendou všech dob. Mezi ženami byla nejvýš. O devět let později byla nejlepší golfistkou historie vyhlášena i Golf Magazínem.
„Když jsem hrála svůj nejlepší golf, měla jsem pocit, jako bych byla v mlze, pozorovala Zemi na oběžné dráze a měla v ruce golfové hole," prohlásila jednoho dne. S golfem začala ve 12 letech. Už jako malá ukazovala světu veliký talent a vítězila na jednom amatérském turnaji za druhým. Trvalo jí rok, než vyhrála první profesionální turnaj v zámořské sérii, a pak už se s úspěchy roztrhl pytel. Mezi léty 1956–1969 pokaždé vyhrála alespoň jeden turnaj, v roce 1963 jich bylo dokonce třináct!
Během dlouhé a úspěšné kariéry ovládla 82 akcí na LPGA Tour a 13 majorů. Grandslamu dosáhla už ve 27 letech. O sedm let později kvůli přetrvávajícím problémům s nohou odešla do golfového důchodu. V dalším životě svedla ještě jeden, o poznání těžší boj. Že byla bojovnicí nejen na greenech, ale i v životě, potvrdila, když přemohla rakovinu prsu.
Prostě nejúspěšnější
Kdo je největší legendou zámořských sérií? Jack Nicklaus? Tiger Woods? Ne, tímto se může chlubit Kathy Whitworth, členka Síně slávy, která v září oslaví 75 let. Bývalá profesionálka z Texasu přepisovala historii hned několikrát. Kde začít? Třeba v roce 1981, kdy skončila třetí na US Women's Open a stala se první ženou, která si na LPGA Tour vydělala golfem milion dolarů.
A proč to srovnání s Woodsem či Nicklausem? Ani oni totiž nedokázali na „své" PGA Tour vyhrát tolik turnajů jako Kathy. Na kontě má úctyhodných 88 titulů z nejprestižnější dámské golfové série.
Začátky nicméně nenasvědčovaly tomu, že by se rodila nová hvězda. S hrou začala až v 15 letech, na první výhru na LPGA čekala čtyři roky. Od triumfu na Kelly Girl Open v roce 1962 však její kariéra stoupala raketově. Od tohoto vítězství, dlouhých 16 let, vyhrála každý rok alespoň jeden turnaj. Ve sbírce jí chybí pouze triumf z US Women's Open. Majory byly obecně její slabinou, uspěla zde „jen" šestkrát.
Golfu se věnovala i po konci aktivní kariéry a mimo jiné byla úvodní americkou kapitánkou na Solheim Cupu.
Velká máma
Když jí bylo 20 let, měla Joanne Carner na kontě pět titulů z US Women's Amateurs. Ještě ve třiceti nebyla profesionálkou, přesto má ve své sbírce 43 výher z LPGA Tour. Vysloužila si přezdívku Big Mama on LPGA Tour a je považována za jednu z nejvýraznějších členek Síně slávy.
Oblíbeným turnajem trojnásobné nejlepší hráčky roku bylo US Women's Open, které po pěti amatérských triumfech vyhrála dvakrát i coby profesionálka. A jelikož ještě dříve vyhrála i USGA Girls Junior Amateur, je jedinou hráčkou, která zvítězila na těchto třech turnajích zároveň. Naposledy se zapsala do dějin před osmi lety, když se na turnaji LPGA Chik-fil-A Charity Championship ve věku 64 let a 26 dní stala nejstarší hráčkou, která prošla na zámořské sérii cutem.
Carner byla svá, během golfu kouřila, někteří se jí smáli kvůli netradičnímu hlasu, obrovskými úspěchy si ale zajistila nesmrtelnou slávu.
Šampionka let minulých
Betsy King si podmanila éru na přelomu 80. a 90. let minulého století. Dlouho to tak ovšem nevypadalo, vždyť známá Američanka během prvních sedmi let na Tour nevyhrála jediný turnaj. Pak to ale přišlo – v následující dekádě sbírala jeden úspěch za druhým. Vyhrála 34 turnajů, z toho šest majorů, třikrát se stala zámořskou hráčkou roku a dostala se i do Síně slávy. Jako první hráčka si na LPGA Tour vydělala přes pět i šest milionů a také jako první na turnaji zahrála všechna kola začínající šestkou.
Nepřekonatelná Švédka
Spousta odborníků a expertů označuje za nejlepší hráčku všech dob Mickey Wright. Takřka to samé lze ale tvrdit také o Annice Sörenstam. Mimo jiné proto, že ve své éře čelila početnějšímu zástupu silných konkurentek.
Vypisovat všechny úspěchy bývalé švédské profesionálky, potřebovali bychom pořádně tlustý štos papíru. Tak alespoň shrňme to nejpodstatnější: vyhrála 72 turnajů na LPGA a dalších 17 na Ladies European Tour, deset titulů má z majorů, s osmi prvenstvími je nejčastěji vyhlašovanou hráčkou zámořské tour, drží rekord v nejnižším skóre na kolo (59) a samozřejmě je členkou Síně slávy.
Sörenstam byla za své vlády prakticky nepřekonatelná. Nechybělo přitom mnoho, aby se vydala na tenisovou dráhu. Ve dvanácti letech ale zvítězila láska ke golfu a pak už nebylo co řešit. V roce 1993 se stala profesionálkou a zároveň nováčkem na LET. Rok na to získala stejný primát i na LPGA. V další sezoně vyhrála první zámořský turnaj – US Women's Open a naznačila, co se v ní skrývá.
Pak už vítězila prakticky pořád. Chtěla však být ještě lepší, a tak se začala učit i od Tigera Woodse. V roce 2003 se stala první ženou po „Babe", která se představila mezi muži, v Colonialu zahrála 71 a 75 a neprošla cutem.
Na vrcholu setrvala 15 let, než se v průběhu roku 2008 rozhodla oznámit konec kariéry. „V životě mám mnoho jiných priorit, včetně založení rodiny, které se chci věnovat," vysvětlovala své rozhodnutí. A jak „slíbila", tak konala. V současné době se věnuje své akademii, designu hřišť či charitě a zároveň je šťastnou matkou dvou dětí.
Hrající legenda
V dřívějších letech psaly golfovou historii převážně golfistky z USA. Později se k nim přidaly Evropanky a Asiatky. Nejúspěšnější aktivní hráčka ale pochází z Austrálie. Devětatřicetiletá Karrie Webb je mezi profesionálkami dvacet let, za tu dobu vyhrála 41 turnajů na LPGA Tour, včetně pěti různých majorů, na kterých získala sedm triumfů. Je členkou Síně slávy, a to zdaleka ještě neřekla poslední slovo!
Převzato z časopisu GOLF 9/2014
Text: Petr Sobol
Foto: Globe Media/Action Images, Globe Media/Reuters, Robert Fagan
|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.