SS Aoki Isao2Isao Aoki je nejlepší a nejznámější japonský golfista. Ze zemědělské rodiny se ke golfu dostal jako patnáctiletý školák coby caddy. Poprvé viděl v televizi Arnolda Palmera, a tím bylo o jeho životě po dokončení školy rozhodnuto. Jako profesionál vyhrál mezi roky 1971–2002 73 turnajů, z toho přes 50 na Japan Golf Tour.
V roce 1978 zvítězil na prestižním World Match Play Championship v Anglii, který tehdy nebyl součástí EPGA Tour. V roce 1983 zvítězil na Hawaiian Open ze seriálu PGA Tour a na Panasonic European Tour (EPGA). Dominoval rovněž na akcích PGA Tour of Austrasia.

Do dějin se zapsal soubojem s Jackem Nicklausem na US Open v roce 1980. Sám jejich bitvu komentoval slovy: „Čekal jsem naivně na jeho chybu čtyři dny, ale on žádnou neudělal." Prohrál o 2 údery.
Sice vyhrál jen jednou na PGA, ale triumf na Hawaiian Open v roce 1983 stál za to. Pitching wedge v jeho rukou opsala oblouk a poslala míček ze 117 m do jamky. Jeho soupeř Jack Renner zůstal ohromeně stát. Aoki ještě na ferveji zvedl ruce nad hlavu na oslavu prvního japonského triumfu na zámořské sérii.
V roce 1997 už jako člen Champions Tour zahrál 10 pod par při vítězství na Emerald Coast Classic. Greg Norman o něm prohlásil, že je to Arnold Palmer japonského golfu. Jeho paty ocenili Chi Chi Rodriguez a Jack Nicklaus. Aoki si splnil svůj sen, procestoval s golfem celý svět.

Stručná vizitka
Jméno: Isao Aoki
Datum narození: 31. srpna 1942
Místo narození: Abiko, Chiba, Japonsko
Profesionál od: 1964
Rok uvedení: 2004
Kategorie: Mezinárodní hlasování

World Golf Hall of Fame: právě sem jsou uváděny legendy žijící i ty, co již odešly do golfového nebe. Pomyslné otisky na chodníku slávy zanechávají na floridském St. Augustine, kam vás v několika následujících vydání pozveme a seznámíme vás s některými z členů této nadmíru prestižní společnosti.

Převzato z časopisu GOLF
Připravuje: Ota Doležal


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...