Koepka-reutersTiger Woods vyklízí pozice a pomalu ustupuje ze slávy. Zámořský golf se ale o budoucnost nemusí bát. Na scéně se už řadu let drží Phil Mickelson či Jim Furyk, stabilní formu potvrzuje Bubba Watson, do popředí se dere Jordan Spieth s Rickie Fowlerem, ale je tady ještě řada dalších elitních hráčů. Jako třeba Brooks Koepka, jehož kořeny sahají prý až do Čech. Pětadvacetiletý rodák z West Palm Beach na Floridě je jedním z hráčů nastupující americké generace. Je jedním z těch, který má vysoké ambice a je připraven porvat se s neúprosnou konkurencí. Nemluví do větru. Věří, že se může dostat mezi nejlepší.

Paráda na Kunětické Hoře
Vypusťme teď na chvíli Koepkův útok na golfový trůn a vraťme se o dva roky zpátky na D+D Real Golf Challenge Open, hrané na Kunětické Hoře. Vítězem se tehdy stal Francois Calmels z Francie, našli se ale i další hrdinové. Jedním z nich byl Ital Nicolo Ravano, který ve finálovém kole zahrál eso.
Dalším právě Koepka. Americký talent, pohybující se první sezonu mezi profesionály, sice skončil „až" sedmý, ve finálovém kole se ale vyšvihl a zahrál parádních 62 ran, čímž vytvořil nový rekord hřiště. „V Evropě jsem se zocelil," přiznal o dva roky později, když se radoval z premiérové výhry na PGA Tour. Ale to ještě předbíháme...

Úspěšné české finálové kolo bylo jedním ze střípků Brooksovy evropské kariéry. Zatímco řada hráčů ze starého kontinentu v mládí prchá za oceán a zkouší se prosadit v zámoří, Koepka se vydal zpoza Atlantiku do Evropy a sbíral zkušenosti na turnajích Challenge Tour. A poněkud netradiční cesta se mu vyplatila.
Už v roce 2012 vyhrál na Challenge de Catalunya ve Španělsku, o rok později triumfoval dokonce třikrát během měsíce a půl. Poprvé na italském Montecchia Golf Open, poté s náskokem deseti ran opanoval Fred Olsen Challenge de España a veleúspěšné období završil výhrou na Scottish Hydro Challenge.

Život na Chalenge Tour
Challenge Tour pro něj, dá se říct, zbyla. V roce 2012 se mimo jiné s Jordanem Spiethem pokoušeli proniknout na PGA Tour, ani jeden z nich však neuspěl. Challenge Tour se mu v té době jevila jako nejlepší možná varianta. Hodně cestoval, hrál v Anglii, Belgii, Francii, ale i Kazachstánu, Jihoafrické republice či v Keni.
Takový život není pro každého. Třeba Koepkův velmi dobrý kamarád a spolubydlící z Palm Beach Gardens Peter Uihlein, který jej v podstatě přivedl na Challenge Tour, na takové situace nebyl stavěný. „Z golfu jsem už byl unavený. Byl jsem tak dlouho na cestách, devět týdnů bez dne volna," vzpomíná.

I Koepka uznává, že to není pro každého. „Záleží na hráči," myslí si. On to zvládl, obrnil se, vyhovovalo mu, že byl sám. O jiné variantě ani neuvažoval. „Byl jsem nadšený, nad ničím jsem neváhal. Byla to šance hrát proti dobrým hráčům," řekl k období, během kterého vyhrál čtyři turnaje, a posílen o cenné zkušenosti zamířil zpátky do zámoří.
Při vzpomínce na Challenge Tour se mu však vybaví ještě jedna příhoda. Během turnaje v dalekém Kazachstánu vyzkoušel koňské maso. „Třetí noc za sebou jsme měli mít těstoviny. Všiml jsem si, že to měli všichni okolo. Řekl jsem, že chci medium. A bylo to vážně dobré, jako hovězí maso," pochlubil se netradičním zážitkem.

Láska k Floridě
Co dalšího připomíná Koepkovy časy, které předcházely přechodu k profesionálům? Narodil se na začátku května roku 1990 na Floridě a domů se vrací, kdykoliv může. Slunnou část Spojených států doslova miluje. Užívá si, když tam tráví čas se svou rodinou. Pokud má dvojnásobný šampion Atlantic Coast Conference čas, vyrazí na golf se svým mladším bratrem. Ve volných chvílích také hltá zápasy fotbalového Manchesteru United nebo basketbalového klubu Los Angeles Lakers.
Během studií na Florida State University vyhrál tři turnaje a třikrát se dostal do prestižní kategorie „All-America." V roce 2012 se ještě coby amatér kvalifikoval i na US Open, na premiérovém majoru v kariéře ale neprošel cutem. A ve stejném roce přešel mezi profíky...

Příhoda s Mickelsonem
Když v roce 2013 před začátkem Open v Muirfieldu chatoval, v polovině věty se z ničeho nic zastavil a podíval se na televizi. Na obrazovce se objevil Phil Mickelson, jehož tématem byl právě krajan Koepka. „Je opravdu dobrý, talentovaný golfista," vysekl mu poklonu. Ti dva za sebou měli cvičné kolo a „Lefty" si v něm dobře všiml, že vedle něj zřejmě vyrůstá jeden z jeho nástupců. „Dobře drajvuje. Skvěle patuje. Nedivím se, že tak rychle vyhrál tři turnaje Challenge Tour," dodal.

Tehdy třiadvacetiletý Koepka měl radost. Pochválil jej totiž jeden z jeho vzorů z mládí. Když rodákovi z Floridy bylo osm let, na Masters požádal Mickelsona o autogram. „Řekl, že si mě zítra najde, ale nikdy jsem ho nezískal. Teď s ním o tom vtipkuju."
Kdysi ho to mrzelo, teď už ale dobře ví, že stát se zkušenějším krajanem na odpališti je daleko cennější než podpis schovaný někde v šuplíku. A slova chvály od něj jakbysmet. Koepka tehdy skončil v poli poražených a Mickelson si užíval chvíle slávy. Open poprvé v kariéře vyhrál!

Zkažený hamburger a evropský nováček
Brzy se ale karty mohou promíchat. Zatímco Lefty od roku 2013 nevyhrál ani jeden turnaj, Brooksova hvězda míří strmě vzhůru. V roce 2014 měl v kapse kartu na celou sezonu European Tour, na které debutoval o rok dříve děleným 12. místem na Scottish Open.
Ve své premiérové kompletní sezoně v evropské sérii se dočkal i prvního triumfu. Talentovaný Američan parádně zvládl poslední kolo Turkish Airlines Open, ve kterém zahrál 65 ran a nechal za sebou velikány typu Iana Poultera, Henrika Stensona či Jamieho Donaldsona, čímž zároveň zajistil titul v Race to Dubai pro Roryho McIlroye.

„Je to úžasný týden, čtyři turnaje z finálové série Race to Dubai vás připraví na celý rok. A vyhrát jeden z nich je samozřejmě neskutečné," svěřoval se šťastný šampion, který o ránu přehrál Angličana Poultera. „V posledních dvou třech měsících jsem hrál velmi dobrý golf. Klepal jsem na dveře jak v Evropě, tak za oceánem. Cítil jsem, že jsem párkrát mohl vyhrát. Pokaždé jsem se něco naučil a teď jsem to zúročil," dodal.
„Když se ohlédnu nějaký rok a půl zpátky, jak jsem ještě hrál na Challenge Tour, a porovnám to se současností, kdy tu stojím jako vítěz European Tour, musím říct, že to byla neuvěřitelná jízda. Jsem nadšený a těším se na příští týden, doufám, že si do něj přenesu svou aktuální formu," vykládal po turnaji a zamířil směr Spojené arabské emiráty.

To ještě netušil, co ho čeká. Na dubajském hřišti Earth se totiž pořádně trápil. Důvodem byl zkažený hamburger, který si dal po turnaji v Turecku a s nímž se chlubil na Twitteru. Dostavily se žaludeční problémy, Koepka vynechal účast na turnaji Pro-Am, téměř netrénoval a po prvním kole závěrečného turnaje European Tour byl poslední.
„Cítil jsem se hodně špatně, úplně vyždímaný, bez energie," podělil se o své pocity. Na první devítce zahrál pět ze šesti bogey, naproti tomu nevytáhl ani jedno birdie. Na svém výkonu ale našel i pozitiva. „Na to, jak mizerně mi bylo, jsem hlavně druhou devítku zvládl docela slušně," těšilo jej a následně celou situaci odlehčil, „stejně jsem potřeboval nějaké to kilo sundat, takže se to vlastně hodilo."

Z celé události se na každý pád poučil. Burgery sice z jídelníčku úplně nevyškrtl, uvědomil si ale, že musí zvolnit. „Roli sehrála i únava. Potřebuji pauzu, odpočinek. Nejspíš budu hrát tak 20 až 23 turnajů, zatímco letos jsem jich odehrál už osmadvacet," přiznal. Ale zpět k Dubaji. Koepka se nepoložil, vyškrábal se ze dna a skončil dělený dvaačtyřicátý.
Když k tomu připočteme třetí místo na Dubai Desert Classic a Omega European Masters, devátý flek na Alfred Dunhill Links Championship a osmou příčku v konečném finančním žebříčku Race to Dubai 2014, vyjde nám z toho ocenění Sira Henryho Cottona pro nejlepšího nováčka roku na European Tour.
„Hodně to pro mě znamená. Tvrdě jsem letos pracoval a těší mě výsledky, jakých jsem dosáhl. Vrcholem samozřejmě bylo vítězství v Turecku. To proměnilo celý rok v naprosto dokonalý, ocenění mě naplňuje výjimečnými pocity."

Raketa PGA Tour
Přechod na Challenge Tour zvládl parádně. Na European Tour se uvedl famózně. A rychle se adaptoval i na PGA Tour. Na svém premiérovém turnaji Frys.com Open 2014 ještě po třetím kole vedl. I když z toho nakonec byla „až" třetí příčka, Koepka se zase posunul o kus dál.
Skvělého úspěchu dosáhl na US Open, kde skončil čtvrtý, 15. místo bral na PGA Championship. Ucházel se i o ocenění pro nejlepšího nováčka PGA Tour, karta pro sezonu 2014/15 už byla samozřejmostí.

Netrvalo dlouho a Koepka se dočkal i premiérového zámořského triumfu. Letos v únoru ovládl Waste Management Phoenix Open a poskočil na 19. místo světového žebříčku. Ve Phoenixu se dostal do vedení na 15. jamce a pak už před sebe nikoho nepustil. V poli poražených skončil i Tiger Woods, který odjížděl s ostudou. Ve druhém kole předvedl naprostou mizérii, zahrál 82 ran, 11 nad par, předvedl (do té doby) své nejhorší kolo v profesionální kariéře a skončil beznadějně poslední.
Jak přízračné. Zatímco někdejší král se plácal u dna, Brooks Koepka se zase o kousek přiblížil golfovému trůnu, na který by jednou rád usedl. „Mé očekávání? Vždycky jsem chtěl být nejlepším hráčem na světě," hlásá sebevědomě.

Převzato z časopisu GOLF 7/2015
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images

STRUČNÁ VIZITKA
BROOKS KOEPKA
Datum narození: 3. května 1990
Místo narození: West Palm Beach, USA
Bydliště: Jupiter, USA
Pro od roku: 2012
Na EPGA Tour od roku: 2013
Na PGA Tour od roku: 2014
Počet výher: 6 (PGA – 1, EPGA – 1, Challenge Tour – 4)
Umístění na světovém žebříčku: 21. (k 20. 6. 2015)
Pořadí v hodnocení FedEx Cupu: 18. (k 20. 6. 2015)
Individuální ocenění: Sir Henry Cotton (Nováček roku EPGA Tour) 2014


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...