svoboda 250Golf je relaxační záležitost – představuje přirozený pohyb v krásně upraveném přírodním prostředí. Proto je optimální protiváhou dnešnímu sedavému životnímu stylu. Golf je sport, který rozvíjí veškeré vlastnosti a schopnosti hráčů.

Říká se, že je golf jeden z nejvšestrannějších a technicky náročnějších sportů, kde se skloubí fyzické, duševní i komunikační schopnosti. Je vhodný i jako rodinný sport, neboť umožňuje zábavu všem generacím. Zeptali jsme se Romana Svobody, prezidenta PGA of Czech Republic, co pro něj osobně golf znamená a jak s ním začít.

V čem podle vás spočívá kouzlo golfu?

Domnívám se, že kouzlo golfu je pro každého jiné, a to je na tom to hezké. Za mě mohu jmenovat následující pozitiva. Skutečnost, že golfisté tráví velké množství času v úžasném prostředí a v krásné přírodě. Nejspíš by tento čas sobě ani přírodě nevěnovali, pokud by nešli za sportem. Učí hráče pokoře, na golfu podobně jako v životě má člověk před sebou hodně výzev. Všichni víme, že není v našich silách zvládnout vše a najednou. V golfu je to podobné, hra nám stále nabízí velké výzvy, a ani ti nejlepší je nejsou schopni všechny pokořit. Je proto zbytečné to zásadně prožívat, dobré je se poučit a jít dál. Pro příště zvolit cestu, která se zdá být jistější i s vědomím, že zabere více času.
Golf nás vychovává, mohla by to být dobrá pomůcka pro HR manažery. Člověk zde musí být dochvilný, měl by respektovat spoluhráče, kterému by měl v některých situacích i pomáhat, například při hledání míče. Hráč by měl dobře pečovat o hřiště. Také by měl udržet pozornost celou hru, tedy soustředit se od první rány až do posledního patu na 18. greenu.
Hráč je sám sobě soupeřem a bojuje zejména se sebou a svými emocemi. Zde vidím velký rozdíl od ostatních sportů. Také mi přijde úžasná skutečnost, že i když jdu hrát na některé hřiště třeba po sté, vždy je hra jiná. Panují jiné podmínky, jednotlivé jamky hraji jiným způsobem, odlišnou cestou a na jiný počet úderů.
A konečně pro mě kouzlo golfu spočívá ve faktu, že se stále mohu zlepšovat. Obávám se, že hru nikdy nebudu ovládat na takové úrovni, jak bych si přál. (úsměv)

V dnešní době máme mnoho množností, kde s golfem začít. Co byste poradil začínajícím golfistům?

Máte pravdu, nabídek na zkoušku golfu je skutečně hodně, skoro každé golfové zařízení nabízí vlastní možnost zkoušek golfu. Záměrně říkám zařízení, jelikož je u nás velké množství zařízení, která se neřadí mezi golfová hřiště, ale na kterých golf můžeme hrát. Patří mezi ně různá indoor golf centra nebo cvičné louky i akademie. Plus samozřejmě golfová hřiště, kterých máme v Česku k dnešnímu dni 108.
Jelikož se domnívám, že začátky jsou vždy nejdůležitější, u golfu bych první kroky přirovnal k autoškole. Myslím si, že většina z nás se snažila řídit auto ještě předtím, než šla do autoškoly. Právě během těchto pokusů jsme se sice naučili vůz řídit, ale zároveň jsme si vytvořili některé zlozvyky. Proto bych u golfu doporučil začít pod vedením profesionálního trenéra, který vám dá správné základy a návyky, jež vám v budoucnu pomohou se rychleji zlepšovat či být sám sobě trenérem.
Naše organizace, Profesionální golfová asociace hráčů a učitelů golfu, je provozovatelem náborového projektu Hraj golf, změn život (HGZŽ), který je dle mého názoru ideální možností, jak začít. Profesionálně erudovaný trenér vás během kurzů zaměřených na začínající hráče seznámí s hrou a jejími základy. Zároveň si vyzkoušíte golf na samotném hřišti a osobně se přesvědčíte, že nejpoužívanější golfová rada „Nic to nechce, jen hrát lehce" je skutečně pravdivá.

Pro koho je golf vhodný?

Golf má obrovskou výhodu, že je sportem pro všechny věkové kategorie a všechny společenské vrstvy. Může s ním člověk začít opravdu v jakémkoliv věku, ať už je dítě v předškolním věku, školák, středoškolák, vysokoškolák, dospělý jedinec či senior. Golf nemá věkové ani pohybové limity. Poslední roky jsme dokonce svědky toho, že hru můžeme nabídnout i našim hendikepovaným spoluobčanům. Česká golfová asociace hendikepovaných má na světovém poli výborné výsledky a věřím, že golf bude vhodným sportem po větší skupinu těchto spoluobčanů.

Myslíte, že se díky kampani Hraji golf, změn život zvýší počet hráčů a hráček?

Hraj golf, změň život je náborový projekt, osobně říkám, že je to zejména marketingový nástroj, který bychom měli využít právě k tomu, abychom upozornili na fakt, že golf je sport pro širokou veřejnost. S golfem může začít kdokoliv, v jakémkoliv věku, jakéhokoliv společenského postavení. Projekt HGZŽ můžeme nabízet jak v rámci školní výuky, tak v rámci různých firemních akcí, školení, teambuildingů, workshopů, ale i jako náplň volného času seniorů. Celá kampaň má stejně jako samotný projekt za cíl zvýšit počet tuzemských golfistů. Stále věřím, že se nám to s našimi trenéry, golfovými kluby, Českou golfovou federací i zástupci médií podaří.

Co všechno čeká nováčka, než ho pustí na hřiště?

Pokud se člověk přihlásí do projektu Hraj golf, změň život, zaregistruje se na stránkách www.hrajgolfzmenzivot.cz, během registrace si vybere hřiště, kde chce začít. Nejprve obdrží informativní email, následně ho kontaktuje jeden z trenérů, se kterým se domluví na termínu absolvování kurzu.
Samotný kurz se skládá ze tří tréninkový lekcí. Během první lekce zájemce obdrží obecné informace o golfu i jeho historii, jsou mu vysvětleny základy techniky a zkusí si první odpaly. Na druhé lekci se seznámí s krátkou hrou. Golf není jen o třísetmetrových odpalech, ale i o dohrání míče do jamky z kratší vzdálenosti na co nejmenší počet úderů. Zde mluvíme o technice patování, přihrávání či hry z pískové překážky, které často leží v těsné blízkosti samotného jamkoviště. Třetí lekce je o poznávání golfového hřiště, zkoušky hry na hřišti. Dále získání informací, jakým způsobem mohu v golfu pokračovat, pokud mě hra osloví. Kurz stojí 299 Kč a poplatek obsahuje náklady na zajištění trenéra, zapůjčení golfového vybavení a tréninkové míče.

Jak často hrát, aby měl člověk z golfu radost a posouval své výkony?

Každý golfista má svá očekávání. Pro někoho je golf jen lifestylovou aktivitou a stačí mu, když se zúčastní několika golfově společenských akcí během sezony nebo se párkrát ukáže ve svém golfovém klubu. Pro další golf představuje způsob trávení svého volného času v přírodě, do které by se jinak třeba ani nedostal. Pro některé je to prostředí, kde se nejraději setkává se svými přáteli a dokáže si tento společný čas zpestřit lehkým hazardem. Například když se během společné hry hráči sázejí o určitou odměnu, kterou jasně stanoví předem, stejně jako pravidla dané hry. Pro část hráčů se jedná o vrcholový sport, pro který jsou ochotni udělat cokoliv.

O golfu se traduje, že jde o nákladný sport. Je tomu skutečně tak?

Golf už je dávno běžně dostupným sportem. A pokud se na náklady vynaložené do sportovní výbavy podívám z dlouhodobého hlediska, řekl bych, že je to podobný sport jako cyklistika či lyžování (které má nevýhodu krátké sezony), kde taktéž investuji do vybavení. Ale pokud nejsem náročný, mohu jedno golfové vybavení používat deset let i více.

Máte nějaký sen, kde nebo s kým byste si chtěl zahrát?

Golfových snů mám více. Samozřejmě bych chtěl navštívit některá světoznámá hřiště jako například Pebble Beach, navštívit Masters, tedy alespoň jako divák, jako hráči se mi to už asi skutečně nepodaří. (úsměv)
Přeji hezké golfové léto a těším se na setkání při některé z našich akcí k projektu Hraj golf, změň život.

Převzato z časopisu GOLF 7/2019
Text a foto: PGA of Czech republic


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...