Gryc TomasV sérii bilančních rozhovorů s představenstvem České PGA jsme se ptali jednotlivých členů vedení, co plánují a jaké konkrétní změny už se v prostředí profesionálního golfu podařilo realizovat. Tentokrát přinášíme rozhovor s ředitelem vzdělávání Tomášem Grycem

Co už je hotovo pro získání vyššího stupně vzdělávacího systému PGA?

V současné době vzdělávací komise české PGA dokončuje první krok k získání vyšší úrovně vzdělávání Evropské PGA. Analyzujeme materiály, zpracováváme případné chybějící části a zasazujeme je do širšího kontextu výuky. Jakmile bude hotová implementace nových součástí do studijních programů, odešleme materiály ke schválení Evropské PGA. V této přípravné fázi je nejdůležitější pečlivost, případné nedostatky by zbytečně brzdily následující fáze.

Co je ještě potřeba dokončit a jaký je následující cíl?

Získání vyšší úrovně vzdělávacího systému české PGA v rámci systému členských zemí Evropské PGA má, zjednodušeně řečeno, tři fáze. Jak už jsem zmínil, nyní pracujeme na kompletaci materiálů pro vzdělávací komisi Evropské PGA, tedy první fázi. Následovat bude hodnocení materiálů nezávislým hodnotitelem, to je druhá fáze, třetí pak představuje inspekční návštěvu.

Proč o vyšší stupeň PGA usiluje, nestačí současný stupeň?

Jednotlivé úrovně vzdělávacího systému mají v prvé řadě odrážet reálné požadavky golfového prostředí na profesionály. V našem případě je dostatečnou úrovní ta druhá, která neobsahuje výuku ekonomie a ekonomiky v golfu a zahrnuje všechny potřebné znalosti v oblasti výuky golfu.

Přinese to nějaké konkrétní změny nebo výhody členům PGA?

Hlavní výhodou pro nové profesionály bude jednoznačně širší spektrum znalostí v oblasti golfového švihu, výuky techniky a vedení hráče v dlouhodobém kontextu a ve všech ohledech (koučink), které tvoří základ pro úspěšnou kariéru golfového kouče. Nejdříve je třeba získat široké spektrum znalostí, následně je zasazovat do kontextu získávaných zkušeností a na tomto základě se rozvíjet. Z dlouhodobého hlediska se jedná zejména o konkurenční výhodu. Druhou výhodou je, že jednotlivé členské země budou akceptovat vzdělání golfového profesionála v případě, že ho absolvoval v systému minimálně stejné úrovně.

Klade vyšší vzdělávací stupeň i případné vyšší nároky na členy PGA, jak to pocítí hráč-žáci?

Současný systém klade více nároků na studenty a bude tomu i nadále. Vzdělávací systémy se musí rozvíjet stejně jako okolní svět, nikoliv ustrnout na místě. Ve světle nových poznatků je třeba vést také výuku, která jednoznačně uvaluje vyšší nároky na současné studenty. Tyto nároky se zvýší také s implementací následujícího stupně. Stoupající nároky sebou nesou také vyšší znalosti studentů v oblasti nejen techniky, ale ve všech oblastech koučinku.

Jsou připraveny nějaké novinky v rozšiřujících seminářích pro plně kvalifikované profesionály a jaké, případně co ještě plánujete?

Rozšiřující semináře jsou organizovány s uznávanými odborníky, kouči na úrovni evropské túry nebo akademiky pracujícími s golfisty. Okruh zaměření jednotlivých přednášejících se snažíme co nejvíce rozšiřovat tak, abychom postupně obsáhli širokou škálu problematiky koučinku golfu. Dále bychom se mohli vydat formou specializované golfové konference, která by umožnila diskusi na daná témata v širší škále domácích i zahraničních odborníků. V dohledné době však takto velkou akci v České republice neplánujeme.

Jak ČGF kooperuje na golfovém vzdělávání, respektive existuje už nějaký konkrétní výsledek nebo dohoda?

S ČGF jsme v kontaktu a hledáme způsoby a možnosti spolupráce, které by pomohly golfovému vzdělávání v České republice a tím i rozvoji golfu.

Text a foto: PGA of Czech Republic


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...