Pohar_mistru_na_jamkyCelkem se přihlásilo málo soutěžících: 11 mistryň a pouhých 8 mistrů. Nasazení do pavouka probíhá podle HCP klíče, takže odpadá kvalifikace a vše se zvládne za jediný den. Hraje se totiž na 9 staroboleslavských jamek, případně do rozhodnutí. V roce 2012 nenašli přemožitele Henrieta Martinčová a Pavel Korda (na snímku).
Sympatický je na akci nejen fakt, že startujícím nejsou účtovány žádné poplatky, ale navíc poraženým hráčům je hřiště k dispozici zbytek dne. O významu akce svědčí i to, že osobní záštitu nad turnajem převzal prezident České golfové federace Jan Jenčovský.

K jamkovému mistrovství mistrů jsou zváni ti mistři a mistryně, které kluby uvádí v seznamu jamkových mistrů na Golf.cz. „Mistři a mistryně na jamky z českých klubů umí díky napínavosti jamkového herního formátu předvést zajímavou podívanou i pro diváky, protože výše hendikepu nebývá zejména u nás na hřišti tím, co rozhoduje,“ připomněl za pořadatele prezident staroboleslavského klubu Vladimír Bouček. A fakt, že se hraje „jen“ devět rovinatých jamek, přispívá atraktivní jednodenní podívané, a z pohledu hráčů i fyzické zvládnutelnosti. Tituly ze Staré Boleslavi nakonec plynuly do Park Golf Clubu TJ Mittal Ostrava a Clubu ducha sportovního.

Pátý ročník Poháru mistrů klubů ve hře na jamky 2012 se uskutečnil v pátek 22. června již tradičně na hřišti Stará Boleslav. Svá jamková mistrovství nemají všechny české golfové kluby – ty s tradicí, dobrým herním zázemí a čilým klubovým životem jej ale obvykle organizují. Vždyť jamkový herní formát je a byl po dlouhou dobu golfové historie tím základním, jež rozhodoval o mistrech nejprestižnějších světových soutěží včetně týmového Ryder Cupu (USA proti Evropě), Accenture Match Play v rámci světové série jednotlivců WGC, a do roku 1958 se jamkovka hrála dokonce na čtvrtém z grandslamových turnajů – PGA Championship.

Stejně jako čeští kluboví mistři na rány mají svůj každoroční turnaj, tak i pro jamkové mistry klubů se pořádá toto jamkové klání ve Staré Boleslavi již pátým rokem. „Především s ohledem na čas trvání jednodenního mistrovství a na diváckou atraktivitu jsme zvolili hned od začátku souboj na devět jamek,“ připomněl šéf akce Vladimír Bouček. Pořadatel totiž pravidelně s předstihem již na jaře všem klubům, které své mistry uvádějí v seznamu mistrů na Golf.cz, rozesílá pozvánky. K letošní účasti byli pozváni i obhájci loňských prvenství, pro vítěze byly připraveny putovní skleněné plastiky a věcné ceny, ale i repliky plastiky pro vítěze, poraženého finalistu i semifinalisty.

Otázky na oba vítěze v mužské i ženské kategorii:

1. Co bylo nejtěžší na vašem vítězství v letošním Poháru mistrů klubů ve Staré Boleslavi?

Pavel Korda, HCP 0,5, Park Golf Club TJ Mittal Ostrava: „Určitě nepodcenit soupeře a plně se na každou ránu soustředit.“
Henrieta Martinčová, HCP 11,4, Club ducha sportovního: „Pro mne bylo nejtěžší čtvrtou devítku dojít do konce – chybí mi kondička, ale doháněla jsem to duševní pohodou a klidem. Nešla jsem do utkání s tím, že musím vyhrát a přenechala jsem nervozitu soupeřkám :-).“

2. Co říkáte na startovní pole? Byl soupeř(ka) pro vás překvapením nebo jste si složení finálové dvojice tipoval(a)?

Henrieta Martinčová: „Rozhodně byla škoda, že nepřijelo více mistrů klubů, ale i tak bylo složení kvalitní. Mne by ani ve snu nenapadlo, že se dostanu až do finále s místní jamkovou šampiónkou Štěpánkou Čížkovou (HCP 10,5, souboj skončil až na poslední jamce). Očekávala jsem totiž, že single hendikepy ovládnou semifinále a samozřejmě i finále.“
Pavel Korda: „Startovní pole bylo bohužel slabší – nevím, co některým mistrům bránilo přijet – ale za sebe říkám, že to je jejich škoda. Přišli o pěkně zorganizovaný turnaj, na kterém vše klapalo, jak mělo. Můj soupeř ve finále (Tomáš Hájek, HCP 9,3) byl velkým překvapením pro všechny a vůbec jsem s ním nepočítal. Vyřadil jak jamkového mistra staroboleslavského klubu (Josef Weigl, HCP 4), jehož jsem tipoval do finále já, tak i další hráče s hendikepem o půlku lepší, než sám má. Takže byl velkým překvapením a i ve finále potvrzoval perfektně zahranými ranami to, že v jamkovce nerozhoduje nutně výše HCP.“

3. Jak se hraje jamkovka na hřišti ve Staré Boleslavi? Jaké zdejší jamky byly pro vás výzvou?

Henrieta Martinčová: „Stará Boleslav je vhodným hřištěm pro jamkovku i proto, že zde nerozhoduje délka, ale technika, taktika a hlavně pevné nervy. Takže nejen jamky číslo 2 (s poloostrovním jamkovištěm), relativně krátká čtyřparová osmička a jamka č. 9 s ostrovním greenem jsou určitě těmi výzvami, které mohou rozhodnout o zápase.“

Pavel Korda: „Jamkovka byla odlišná hlavně svým systémem na 9 jamek. Chce to plně se soustředit od začátku a nelze v tom povolit ani na chvilku – jinak může zápas velmi rychle skončit. Navíc samo hřiště na mne udělalo příjemný dojem. Není nikterak dlouhé, přesto každá rána musí být promyšlena, protože na hřišti je spousta záludných překážek a úzké fairwaye. Nepříjemné bylo dostat se do rafu, který organizátor nechal oproti běžné výšce stříhání vyrůst více, takže bych jej přirovnal k rafům třeba v Čeladné. A výzvy hřiště? Největší byla pro mne jamka č. 8 PAR 4 s výměrou cca 270 metru, čímž se nabízela možnost dostat se na green hned první ranou. To se mi povedlo ze čtyř pokusů 3x, takže mi tato výzva přinesla asi největší osobní potěšení. Byla to skvělá zkušenost a bude-li možné, rád se v budoucnu zúčastním znovu.“

Text: Jan Bělohubý, foto: GCSB.cz


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...