Albatross Dave-Hicks3. dubna se na Albatrossu uskutečnil seminář s Davem Hicksem, renomovaným putting coachem, pro české profesionály, kterého se mimo trenérů Albatross Golf Academy zúčastnili např. Jan Juhaniak, „Kíno" Navarro, Jiří a Petr Němečkové, Zuzana Mašínová a další.

Cílem Hicksovy návštěvy bylo především seznámit účastníky obou akcí s významnou rolí puttingu v golfové hře a upozornit na fakt, že ačkoliv dlouhé rány na hřišti vypadají sexy, k celkovému (dobrému) skóre přispívají jen 40 %. Hicks zdůraznil, že ačkoliv profesionální golfisté jsou si dobře vědomi důležité úlohy puttingu a tráví značnou část své přípravy pilováním právě této části hry, mezi amatéry vládne v tomto ohledu zásadní nedostatek povědomí. K tomu přispívá i fakt, že většina klubových trenérů preferuje (a někdy i lépe ovládá) výuku techniky švihu než puttovacího úderu. Přitom správně vedený nácvik puttovacích technik přinese golfistovi vytoužené zlepšení skóre daleko dříve než trénink dlouhé hry.

Albatross Hicks DSC 4825Hicksova filozofie stojí na skutečnosti, že golfová hra vyžaduje preciznost, přesnost, rytmus a přirozený pohyb, což jsou atributy, které nejvíce vynikají právě při puttování. Během své golfové kariéry studoval David milióny puttovacích technik a různých nástrojů k jejich analýze. Získané poznatky využil k vývoji tzv. Hicks dynamic fitting tool, což je způsob, jak u každého hráče najít tu nejpřirozenější techniku puttování a vizuálního nastavení. Kombinací správného fittingu, který je zejména u putterů velmi důležitý, a odborného coachingu je dle Davida Hickse možné dosáhnout na greenu opravdu ohromujících výsledků.

Kromě výuky puttingu se Hicks věnuje také designu a výrobě samotných putterů. Jeho původní profesionální zaměření coby majitele strojírenské společnosti specializované na přesnou výrobu v oblasti leteckého a kosmického průmyslu a Formule 1, mu dalo jedinečnou platformu vyvinout právě onen dokonalý putter, který, dle jeho názoru, nebyl do té doby k dostání.

Vše vzniklo z Hicksovy nespokojenosti s nabídkou puttovacích holí na trhu, jejichž design byl postaven spíše na estetice než na výkonu a praktičnosti. Přišel proto s nápadem využití snímacích závaží, která umožňují posunutí gravitačního centra hole směrem výše. Tím přispívají k dosažení požadovaného hladkého kutálení či rolování míčku na greenu a redukují nechtěné „smýkání". Tyto vyvážené puttery jsou stavěné hráči na míru a v kombinaci s nově vyvinutými vložkami do násady hole, které pohlcují nežádoucí vibrace, dále umožňují uzpůsobit vyvážení hole tak, aby tzv. sweet spot (ideální místo styku hole s míčkem při úderu) byl pro každého hráče co největší. Výsledkem je pak výrazné zlepšení kontroly vzdálenosti a přesnosti.

Hicks je skalním obhájcem názoru, že všechny hole v bagu by měly být upraveny na míru každému hráči. To platí zejména o putterech, kde je rozdíl mezi holí standardní a uzpůsobenou mimořádně hmatatelný. Amatérští i profesionální hráči mají s putováním řadu problémů, kterým vévodí zacílení rány následované špatným postojem, rytmem, pozicí ramen či rotací těla. Nevhodný putter může celou situaci pro hráče ještě zhoršit a Hicksovo doporučení tedy je pořídit si putter stavěný na míru. Za zvážení pak stojí fakt, že nafittovat putter, tedy jen jednu hůl, je mnohem levnější, než celý set a dopad na výsledek hráče je minimálně stejný, ne-li větší.

Hicksova doporučení nejen pro české profesionály ve vztahu k výuce puttování jsou následující. Na začátku by měl být jednoduchý dotazník pro hráče týkající se této problematiky, ideálně následovaný analýzou puttování provedenou prostřednictvím profesionálního vybavení jako je např. SamPutt Lab na Albatrossu. Jakkoliv triviální se to může zdát, je podstatné, aby trenér vždy zkontroloval hráčovo vidění a ověřil, že jeho student skutečně vidí to, co si myslí, že vidí. Toto je zásadní zejména při míření rány. V neposlední řadě by pak coach měl rozumět rozdílným typům putterů a vybrat ten správný pro konkrétního studenta a být schopný jej uzpůsobit na míru právě jeho stylu.

Již nyní na Albatrossu víme, že návštěva Davida Hickse rozhodně nebyla poslední a můžeme se tak těšit na další příležitost, jak najít cestu k co nejefektivnější hře na greenech. Přepis rozhovoru s Davidem Hicksem naleznete v nejbližších dnech na stránkách www.albatross.cz v sekci Akademie.

Zdroj: PR, Helena Woodcock, Golf Communications International


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...