Smith puttVětšina adeptů golfu se učí tuto krásnou hru na základě jakýchsi instrukcí, které získávají buďto od více či méně profesionálních trenérů, nebo od zkušenějších spoluhráčů. V podstatě začínající golfista kopíruje nějaké postupy, které mu byly doporučeny nebo o nichž se dočetl. Součástí takových instrukcí je i údajná nutnost uskutečnit před patem několik cvičných patů nedaleko míčku. Většina z nás věřila, že je to naprosto potřebné. A tak rekreační golfisté poctivě a často bezmyšlenkovitě „šmrdlají" několikrát patrem po trávě greenu nebo foregreenu, než skutečně udeří míček. A drtivá většina se nikdy nezamýšlí, zda je to opravdu nutné a jak to zvyšuje nebo snižuje efektivnost patování.

Shodou okolností jsem několik měsíců před 150. ročníkem The Open začal zkoušet novou techniku patování. Místo „šmrdlání" před patovacím úderem jsem vynechal cvičné pohyby a daleko více se soustředil na čtení greenu a úhel odrazové plochy patru vzhledem k budoucí dráze patu. Vynechání rozptylujících cvičných patů mi umožnilo podstatně lepší vizualizaci dráhy a rychlosti míčku. Jenomže bych si to asi nechal pro sebe nebýt fenomenálního patování Camerona Smithe v St. Andrews. Bystré pohledy golfových analytiků sledovaly jeho techniku a odhalily, že rovněž vynechává rozptylující cvičné pohyby patrem a veškerý čas před udeřením míčku věnuje maximální možné intenzitě pocitu a vizualizace.

Takže díky vítězi The Open mohu nyní konstatovat, že padl další mýtus v golfu. Cvičné paty nejsou nutné, naopak. Můžete zvýšit úspěšnost svého patování, když se místo nich plně soustředíte na čtení greenu a úhel odrazové plochy patru vzhledem k budoucí dráze patu. Zkuste to, nic to nestojí a skoro bych se vsadil, že vám to pomůže stejně jako mně.

Text: Ondřej Kašina

Foto: Getty Images


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...