novy-relmostPravidelné starty na evropských turnajích, sbírání zkušeností v silné konkurenci a cizím prostředí – to je cesta, která vede k tomu, aby se v příštích letech zabydlel některý z českých golfistů na European Tour. Dlouhou cestu se rozhodl zkrátit RELMOST ProGolf Team, který je součástí promotérské společnosti RELMOST, pořadatele Czech Challenge, Slovakia Challenge a především letos v srpnu D+D REAL Czech Masters na Albatrossu, jež vlastní licenci na pořádání těchto turnajů minimálně na pět let.
„Bez zázemí a podpory bude pro jednotlivce velmi těžké se prosadit, a pokud se jim to přesto podaří, stejně se bez manažerského týmu neobejdou. To je v českém golfovém prostředí absolutní novinka," vysvětluje David Trunda, sportovní ředitel turnajů.

RELMOST ProGolf Team funguje od loňska. Hráčům poskytuje maximální servis včetně toho nejpodstatnějšího – hracích karet na Challenge Tour a European Tour. K tomu zajišťuje tréninkové podmínky jak v Česku, tak přes zimu v Dubaji, dále sponzory, marketing, public relations a mino jiné i psychologa, který je v profesionálním golfu součástí úspěchu.
„Každý hráč našeho týmu má naplánovaný před začátkem sezony celý rok. Odehraje osm turnajů European Challenge Tour. Jeden domácí na Kunětické Hoře a sedm turnajů v zahraničí. Navíc má šanci startovat na European Tour. Kdo se spoléhá na sebe, musí čekat na pozvánky, když ji dostane, tak obvykle na poslední chvíli. Tím se celá sezona prodražuje, zvyšuje se stres a výsledky logicky nepřijdou. Naši hráči si k tomu doplní termíny turnajů v Česku nebo v rámci Pro Golf Tour a mohou se soustředit na hru. Něco takového doteď neexistovalo," dodává Trunda.
RELMOST ProGolf Team má své stálé hráče a spolupracující. Do první skupiny patří například Daniel Suchan, Petr Dědek jun., Adam Rajmont, Holanďan Xavier Ruiz Fonhof nebo Maďar Roland Hahn. Mezi spolupracujícími golfisty jsou Marek Nový, Petr Gál, Aleš Kořínek, Lukáš Tintěra a další.

Suchan-relmostDaniel Suchan
Mezi profíky hraje první sezonu, přičemž se nebál nastavit si laťku vysoko. „Dal jsem si cíl co nejčastěji procházet cutem, ale zatím mi to nevychází. Nedokážu prodat své tréninkové výkony," říká 21letý člen RELMOST ProGolf Teamu.
Jde svou cestou od 17 let. Čtvrtou zimu strávil individuálním tréninkem na Floridě. Bradenton se stal jeho druhým domovem. Ze začátku trénoval s Magnusem Karlssonem. Doporučení mu kdysi dala Jessica Korda, momentálně jedna z nejlepších hráček na LPGA Tour. Současným koučem Suchana je Grant Price, ke kterému na začátku sezony přestoupila i Korda.
„Pracuji s kondičním trenérem, který mi otevřel oči. Všechno nastavil úplně jinak. Když jsme spolu byli poprvé na obědě, objednával jsem si colu. Objednávku změnil na vodu. To samé se stalo, když jsem sahal po bílém chlebu. Řekl mi, že ten už jíst nebudu. A tak to pokračovalo v mnoha jiných věcech. Nejen v jídle. Během půl roku jsem zhubnul 12 kilo."
Pro Suchana začalo nové období. Dvouletá příprava proměnila jeho golf. „Prodloužily se mi rány. Drajvy patří k mým silným stránkám, stejně jako patování, s tím souvisí časté skórování. Co musím zlepšit, je přesnost v poli. Drajv mi sice letí daleko, ale ne vždy skončí na ferveji."
Suchan se ke golfu dostal relativně pozdě. V devíti letech. O velkém talentu vypovídá to, že se už ve 14 letech probojoval do české reprezentace a o dva roky později dosáhl svého největšího amatérského úspěchu. Byl členem vítězného týmu na European Young Masters. V týmu složeném ze dvou chlapců a dvou dívek byla také Klára Spilková.
V 19 letech se dostal na handicap +2,4. Cesta k profíkům byla otevřená. Za své vzory považuje Justina Rose a Dustina Johnsona. Jeho přítelkyní je tenistka Nicole Vaidišová, bývalá sedmá hráčka světa.

dedek-relmostPetr Dědek jun.
S golfem začal naplno před necelými třemi lety, teď je jeho průměrný výsledek dvě rány nad par. Takhle prudký vzestup nabrala kariéra 21letého Petra Dědka jun. „Bylo to v říjnu 2011, kdy jsem se rozhodl, že se do golfu pořádně opřu. Táta mě podpořil a začal jsem makat. Největší skok jsem udělal za poslední půlrok. Připravoval jsem se v Dubaji. V průměru týden až dva týdny měsíčně tam se mnou strávil trenér David Carter. Většinu času jsme pilovali krátkou hru."
Dědek jun. je členem Emirates Golf Club, takže se připravuje se na hřišti, kde se koná turnaj European Tour Omega Dubai Desert Classic. Má tedy mimořádné tréninkové zázemí. „Vstávali jsme v sedm, před snídaní jsme šli běhat. Na hřišti jsme trénovali od 9 do 19 hodin. Průběžně jsem pracoval na fyzičce," ohlíží se za přípravou.
Petr má dva HCP (hrací hendikepy), jeden podle amerického systému, který se používá také v Dubaji, ten už stlačil na +1,8, ten druhý, evropský, má hodnotu +2,4.
„Potřebuju zlepšit patování. Ideální by bylo dostat se na 28," prozrazuje golfista, jenž se v květnu zúčastnil Irish Amateur Open, jednoho z nejprestižnějších amatérských turnajů světa. „Byla to velká škola. Nejhorší HCP tam byl +1. Konkurence se rovnala úrovni běžného turnaje European Tour."
V plánu má také tři turnaje Challenge Tour. Hrál na Kunětické Hoře, čeká ho slovenské Penati a švýcarský Luzern. „Ještě je tu možnost, že si zahraju na European Tour v Moskvě. To by byl absolutní vrchol sezony," dodává Dědek, který má kalendář nabitý až do konce roku. Podzim bude trávit opět v Dubaji, odkud vyrazí na turnaje MENA Golf Tour, hrané převážně ve Spojených arabských emirátech a dále v Kataru a Ománu.

novy-relmostMarek Nový
Jedna z ikon českého profesionálního golfu, pravidelný vítěz Czech PGA Tour, první Čech, který před dvěma lety postoupil na Challenge Tour. Přesto až letos prožívá jednu premiéru. „Tohle je moje první sezona, kdy mám vše naplánované a finančně pokryté. Stará se o mě manažer Áda Červinka, získal jsem sponzory. Úzce spolupracuju s týmem RELMOSTu," konstatuje spokojeně Nový, který se na sezonu jako každý rok připravoval ve Španělsku, kde si zahrál tamní Gecko Tour. Téměř nic neměnil. Pravidelně pracuje se svým koučem švihu Kino Navarrem.
„Do přípravy jsem přidal jedinou novinku, kterou je spolupráce s psycholožkou. Učí mě zklidnit se, relaxovat a koncentrovat na hru, aby moje výkony byly stabilnější."
První letošní úspěch se dostavil na turnaji Challenge Tour v Rakousku, kde prošel cutem. Kuriózní je, že původně chtěl tento podnik vynechat, aby se lépe připravil na Czech Challenge. Zahrál si na Madeiře turnaj European Tour a těší se na Czech Masters.

Převzato z časopisu GOLF 7/2014
Text: Pavel Poulíček, foto: Ota Mrákota, Pro Golf Tour


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...