Novy postojLáká vás golf, chcete si ho vyzkoušet a nevíte čím začít? První díl nové série článků o golfových základech, jak název napovídá, se věnuje základnímu postoji. Abychom byli přesní, ke golfu se budeme stavět bokem. Proč? To se dovíte v článku.

Jmenuji se Marek Nový, jsem profesionální golfový trenér a právě čtete první článek ze série o golfových základech. V úvodních dílech se podíváme na jednotlivé části švihu, toho ikonického pohybu, který končí postojem na jedné noze, s golfovou holí za krkem a blaženým, nebo zoufalým pohledem v dál za míčkem.

Postoj
Když chcete čímkoliv pořádně máchnout a ještě při tom něco trefit, potřebujete k tomu pevnou základnu. Tou je pro nás správný golfový postoj. Na obrázku si všimněte především lehce pokrčených nohou, mírného předklonu a rovných zad. Díky pokrčeným nohám má hráč stabilitu a jako při jakémkoliv jiném sportu je připraven k „akci".
Fotbalista, hokejista, běžec i golfista potřebují být takto připravení k pohybu. Nikdo nezačíná pohyb z propnutých nohou a vzpřímených zad. První důkaz, že golf je sport...

Předklon s rovnými zády je důležitý. Při švihu budete otáčet rameny i boky, a tak jakékoliv výraznější ohnutí nebo prohnutí v zádech může vést nejen k bolestem zad, ale také, a to je pro golfistu nejdůležitější, ke kratší vzdálenosti odpalů! Díky předklonu můžete nechat paže volně viset z ramen a stále mít dostatek prostoru k uchopení hole a následnému prošvihnutí.

Správný postoj má zásadní vliv na celkové provedení švihu. Často se dá už z postavení hráče k míči odhadnout, kam odpal poletí a jakou bude mít trajektorii. Nepodceňujte proto základní stavební kámen vašeho budoucího golfového švihu. Chcete-li hrát golf dlouhodobě, bez zranění a vyhnout se přitom chybám plynoucím ze špatného postoje, dejte vašemu golfu pevný a správný základ.
Pokud už se umíte krásně golfově postavit, je čas uchopit hůl, zamířit a konečně odpálit. O tom všem se dozvíte v dalších dílech Golfových základů s Markem Novým...

Autor: Marek Nový je profesionální trenér, který působí v resortu Darovanský dvůr v Břasech u Plzně, v Panorama Golf Resortu v Kácově a v Prague City Golf Clubu ve Zbraslavi u Prahy. Můžete ho znát jako redaktora časopisu Golf Digest nebo jako několikanásobného vítěze Order of Merit a turnajů PGA.

Připravila: Lucie Novotná


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...