Čeští handigolfisté mají za sebou nejúspěšnější sezonu od založení České asociace handicapovaných hráčů CZDGA (Czech Disabled Golf Association) v roce 2009. Na evropských turnajích vybojovali řadu skvělých umístění a uspořádali mezinárodní turnaj v Darovanském dvoře, kam přijelo 51 zahraničních golfistů ze 14 zemí. Prezident asociace Miroslav Lidinský (na snímku) tvrdí, že šlo dokonce o sezonu v jistém slova smyslu přelomovou.
Jaké výsledky považujete letos za nejdůležitější?
Hodnotím-li sezonu jako celek, v porovnání s loňskem byla výrazně úspěšnější. Sice nemáme tři kovy na nejvyšších evropských stupních jako loni, máme jenom dva, ale všichni, kteří se účastnili evropského poháru, se umístili daleko výš než vloni. Svědčí to o tom, že se zvedla herní úroveň, což je výsledkem systémového tréninku reprezentace. Dovedu si už představit, že jednou budeme hrát v Evropě týmovku. Nebojím se proto tvrdit, že letošní sezona byla v jistém slova smyslu přelomová. Ve stablefordové kategorii C, kam po loňském vítězství v kategorii D (letos byla zrušena – poznámka red.) ještě úspěšně postoupil Michal Hošna, se podařilo Michalovi vybojovat zlato. Takže nováček v kategorii – a hned vyhrál. Mně se povedlo počtvrté za sebou obhájit titul mistra Evropy, vítěze evropského poháru pro rok 2013.
Handigolfisté docílili v zahraničí větších úspěchů než golfisté zdraví. Jak je to podle vás možné? Je to slabší konkurencí?
Ne, konkurence v handigolfu je velmi silná. Golfisté s postižením dokonce dokáží velmi tvrdě šlapat na paty těm nejlepším ze zdravých. Nicméně v objemu je konkurence procentuálně přece jen menší. Evropský pohár hraje tak 100 až 120 handigolfistů, kdežto probojovat se na European Tour nebo na Challenge zdravých hráčů je daleko složitější. Na počet handicapovaných osob v Evropě je ale procento golfistů přijatelné. Existuje přece spousta jiných sportů pro postižené, kde Češi zaznamenávají úspěchy. Za všechny mohu jmenovat cyklistu Jirku Ježka. S klidným svědomím mohu říci, že handigolf zažívá ohromný boom a naše výsledky jsou adekvátní úspěchům zdravých sportovců.
Kolik golfistů s postižením vlastně hraje na evropské úrovni?
Špičkových turnajů bývá osm až deset za sezonu, z toho čtyři nebo pět patří do elitní Golf Tour Order of Merit. Když sečteme, kolik hráčů tyto turnaje letos hrálo, dojdeme k číslu 200 až 250. Pravda ale je, že Finsko, Nizozemsko, Německo, Španělsko a Portugalsko mají velké hráčské základny, a jen špička z toho jezdí hrát zahraniční turnaje.
A v Česku?
U nás hraje na evropské úrovni devět golfistů.
Kolik handigolfistů letos doma přibylo?
Máme oproti loňsku nárůst 210 procent... Jsem rád, že na evropské úrovni už u nás hraje devět golfistů, vloni jsme byli čtyři. Celkem je nás v Česku přes padesát.
Zlepšuje se podpora handigolfu?
Naším tradičně největším podporovatelem je Konto BARIÉRY Nadace Charty 77. Hodně pomáhá i Sportinvest Group. Oba partneři finančně a mediálně podpořili na Darovanském dvoře událost sezony, Czech Desible Masters. Turnaj měl už třetí rok za sebou vysokou úroveň a je zasazen mezi tři nejlepší v Evropě. Na základě toho jsme byli vybídnuti, abychom se ucházeli o pořádání Mistrovství Evropy v roce 2015.
Smutné ale je, že jsme stále ještě nedokázali najít cestu k penězům, které by zabezpečily chod naší asociace. Všichni činovníci CZDGA pracují zadarmo a pochopitelně ve volném čase. To se musí změnit, alespoň sekretářka asociace Jana Brábníková, která zajišťuje mimo jiné chod asociace, kontakty a korespondenci se zahraničím, by měla dostávat minimální odměnu.
Co se týče morální podpory, výrazně se zlepšil přístup České golfové federace i jednotlivých resortů. Mezi největší podporovatele tréninkových center patří v Praze Hodkovičky, kam poskytlo Konto BARIÉRY svůj paragolfer (speciální vozík pro paraplegiky, který jim umožňuje vertikalizaci, a tím pádem odpalování míčků – pozn. redakce) a kde začínající golfisté pravidelně trénují. Mezi aktivní resorty patří i Sokolov, Český Krumlov a další. Řada resortů se na nás už sama obrací, že chtějí pomoci. Jmenovat mohu například Mstětice, kde si chtějí vyškolit své trenéry handigolfu, a Novou Ameriku.
Kolik resortů se tedy aktivně podílí na tréninku golfistů s postižením?
Celkem už jde o 26 resortů. Splnily podmínky, které je zařadily do jedné ze tří kategorií – tréninkové centrum, partnerské hřiště nebo hřiště reprezentace. Prakticky to vypadá tak, že tréninková centra umožňují zdarma tréninky handicapovaným zájemcům o golf. Je už jich šest, půjčují zdarma hole, míčky, umožňují vstup na driving range a k dispozici mají proškolené trenéry, kteří dávají týdně několik hodin zdarma. To, že trenéři berou přípravu handigolfistů jako stavovskou povinnost, bychom chtěli samozřejmě změnit a platit jim. U partnerských hřišť a hřišť reprezentace jde o pravidelné tréninky a přípravu na turnaje.
Platí stále to, že na zahraniční turnaje jezdíte reprezentovat za své?
Ano, jezdíme v naprosté většině případů za své. Jedinou pomocí byl letos finanční dar Konta BARIÉRY, který nám tyto náklady částečně pokryl.
Kolik lidí vlastně pracuje v CZDGA?
Je to pět funkcionářů.
Abyste se mohl věnovat práci v CZDGA, snížil jste si pracovní úvazek v zaměstnání. Uvažujete o tom, že se vrátíte do zaměstnání na full time?
Náš projekt Golf bez bariér zabírá tolik času, že to ani jinak nešlo. Vzhledem k mému zdravotnímu postižení bych nestíhal ještě zaměstnání na hlavním velitelství Vojenské policie, kde pracuji jako instruktor vojenské přípravy. Proto jsem si snížil pracovní úvazek ze 40 na 8 hodin týdně. Práce pro CZDGA mě natolik vytěžuje, že o plném pracovním úvazku v zaměstnání nemohu uvažovat.
Co má udělat člověk s postižením, který chce zkusit hrát golf?
Stačí se podívat na www.CZDGA.cz a napsat mail nebo zavolat. Všechno ostatní už zařídí sekretářka CZDGA Jana Brábníková.
Převzato z časopisu GOLF 12/2013
Za rozhovor děkuje Jindřich Štěpánek
Foto: Jan Šilpoch/Konto BARIÉRY
STRUČNÁ VIZITKA: MIROSLAV LIDINSKÝ
Prezident České golfové asociace handicapovaných (CZDGA), která vznikla 21. 12. 2009 a jejímž hlavním cílem je umožnit osobám s tělesným a zdravotním postižením hrát golf. CZDGA je od roku 2010 členem European Disabled Golf Association.
V Afghánistánu přišel jako voják o nohu, golf začal hrát až po úrazu. Je členem GC Hluboká nad Vltavou.
Je nejúspěšnějším českým golfistou s tělesným postižením, letos počtvrté za sebou obhájit titul mistra Evropy ve své kategorii.
|
< Předchozí | Další > |
---|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.