Novy sakoNemyslím si, že by se v České republice našel amatérský nebo profesionální golfista, který by neznal Marka Nového. Marek totiž patří k našim nejlepším hráčům, pokukujícím znovu mezi evropskou špičku.

Jen pro vaši představu, Marek je jediný český hráč, který si vybojoval kartu na Challenge Tour, jako jediný tuzemský golfista v historii se dokázal probojovat do top 5 na satelitní Pro Golf Tour. Stalo se tak v roce 2012 na třetí nejvyšší evropské sérii. Na Pro Golf Tour se v jedné sezoně šestkrát umístil mezi čtyřmi nejlepšími, přičemž čtyřikrát skončil druhý.

I díky těmto výsledkům si ve čtyřech po sobě jdoucích letech (2009 až 2012) vysloužil ocenění pro nejlepšího profesionála PGAC, kde ovládl Order of Merit. Celkem má na kontě sedm profesionálních titulů, pětkrát startoval na European Tour, patnáctkrát se zúčastnil podniků European Challenge Tour. A mohl bych uvést několik dalších úspěchů.

Podobná vizitka se velmi dobře čte. Je to však ten absolutní úspěch? Co by vás uspokojilo nejvíc?

Samozřejmě jako každý, kdo se golfu věnuje naplno a opravdu profesionálně, jsem chtěl a vždycky se chci dostat na nejvyšší možnou úroveň a vydělat pořádný „love"!

Při našem minulém rozhovoru jste mimo jiné řekl, že se váš život točí absolutně kolem golfu, od rána do večera trénujete, neboť kdo se chce někam sportovně propracovat, musí dělat totéž. Zastáváte stále stejný názor?

To bych měl, to moc dobře vím. Bohužel poslední dvě sezony nevyšly podle mých představ. A já se teď ocitl na nejhorším místě v českém žebříčku od doby, co golf hraju. Nicméně tak to v golfu chodí a já vím, že výše zmiňovaný přístup je jediný možný, chcete-li dosáhnout úspěchu. Věcí, co se musí složit do sebe, je víc. Když pak nějaká chybí, stroj se zasekne... V mém případě šlo poslední dva roky o hru z týčka. Ta byla hodně nepřesná. Stal jsem se členem Prague Golf Teamu a objevilo se světlo na konci tunelu, nemusím se starat o nic než o vlastní trénink..

Nevěřím na osud, myslím, že žiju život podle sebe. Všechno se snažím řídit si sám a zatím se mi to daří. Jestli je něco nad námi, to nevím, ale nepřemýšlím o tom... I tohle jsou vaše slova. Kam vás tenhle přístup za poslední dobu posunul?

Nevím, jak je to dlouho, co jsem tohle řekl, ale dnes už si nemyslím, že je to úplně správná myšlenka. Nemluvím teď o osudu nebo o tom, co je nad námi..., ať si každý věří tomu, co považuje za nejlepší, ale o tom řídit si vše sám. To šlo možná za dob Jacka Nicklause nebo v jiných sportech, třeba u Muhameda Aliho. A také oni kolem sebe museli mít tým lidí, který jim pomáhal s tréninkem. Nemluvě o ostatních částech sportovního života jako marketing, zdraví a podobně.
Dnes má každý sportovec kolem sebe tým odborníků, protože sám už všechny vědomosti obsáhnout nemůže, a ani by se to po něm nemělo chtít. Pro mě bylo dlouhou dobu těžké najít trenéra, kterému bych věřil, a to samé platí o ostatních členech sportovního týmu. Proto jsem bojoval sám. S Prague Golf Team mám všechny tyto otázky vyřešené, mým osobní trenérem je Jiří Kromichal a Head Coachem PGT je Petr Mrůzek, a dál se o mě a mé kolegy stará tým profesionálů v jednotlivých oblastech sportovního výkonu.

Když člověk něco dělá dlouho a dělá to na profesionální bázi, mnohdy ho to přestane bavit. Měl jste v mladším věku golf za zábavu s tím, že postupem času jste jej začal plně brát za práci a obživu? Ne že bych chtěl tvrdit, že jste příliš starý...

Golf jako hra mě asi nikdy bavit nepřestane, ale samozřejmě když hrajete turnaje, bojujete o každou ránu a nejde vám to, výsledky dlouho nepřichází, člověka to otráví. Pak to žádná velká sranda rozhodně není. Na druhou stranu je skvělý pocit hrát golf dobře, vyhrát turnaj a ještě shrábnout peníze. (úsměv)

Myslíte, že by se vaše kariéra odvíjela jinak, pokud byste se narodil třeba ve Švédsku, Británii nebo v USA? Je tak trochu brzdou talentů v České republice systém, nedostatek sponzorů nebo snad něco jiného?

Já bych se každopádně s mým „fejsem" cítil ve Švédsku jako doma... (smích) Mohlo by to být jiné kvůli konkurenci, historii sportu a zkušenostem trenérů. Není a nemůže to být nedostatkem talentů. To by bylo přece zvláštní, když Češi dokážou vynikat v mnoha jiných sportech, a to i v těch relativně nových jako florbal nebo biatlon. Čím více mladých lidí bude hrát turnaje s kvalitní zahraniční konkurencí co nejčastěji a čím více budeme spolupracovat s trenéry, kteří mají zkušenost s „velkým golfem", tím rychleji a s větší pravděpodobností tady někdo vyroste. Důležité je, aby každý, kdo po velké tour pokukuje obětoval vše tvrdé práci. Já aktuálně trénuji násobně víc než kdy v minulosti. A tímto bych chtěl poděkovat Michalovi Krejčímu a lidem okolo něj a našim partnerům a také rodině za podporu a šanci se do toho velkého golfu znovu zkusit podívat.

Jak drahá je profesionální sezona? Tuším, že se bavíme o milionech korun, a tu částku si patrně musíte sehnat sám.

Záleží na tom, jakou túru hrajete, ale jakmile jde o zahraniční sérii, pohybují se náklady od milionu výš. Nejdříve jsem si sháněl prostředky sám, pak s pomocí agentury, která mě do loňského roku zastupovala. Není to lehké, ale naštěstí mám kolem sebe skvělé lidi, kteří mi pomáhají, sezónu mám zajištěnou a záleží už jen na mně, jak tuto příležitost využiju.

Často slýchám, že hráči nedokáží využít šancí, které jim skýtá turnaj evropské túry hraný u nás doma. Nikdo ale nebere v potaz, že se naši golfisté nemohou měřit s evropskou špičkou, a pokud dostanou divokou kartu, obvykle je srazí vlastní hlava. Je to, co se v českém golfu děje, pouze imitace?

Imitace? Tak se na tu imitaci podívejme. Český promotér, tedy společnost Relmost, je největší promotér v Evropě. Už čtyři roky pořádá turnaj Challenge Tour a poslední dva roky dokonce i na Slovensku a k tomu organizuje European Tour na Albatrossu. Většina světových hráčů se vyjádřila, že turnaj patří organizačně k nejlepším v celé sezoně na EPGA Tour.
Klára Spilková je na LET tak dlouho, že už si toho skoro nikdo nevšímá. Letos skončil Vítek Novák devatenáctý na evropském šampionátu amatérů a spolu s Filipem Mrůzkem prošli na zmiňovaném Albatrossu cutem. Z patnácti hráčů, kteří v ČR hrají golf opravdu „vážně" a zúčastnili se Q-School na EPGA Tour, prošli čtyři do druhé fáze kvalifikace.
Měli jsme také dva zástupce ve Final Stage European Tour a jednoho s plným statusem na Challenge Tour. A to je jen namátkou pár údajů z poslední doby. To všechno jsme dokázali za pětadvacet let od doby, kdy tu golf hrálo jen několik stovek lidí... Podle mého názoru by to chtělo více pokory a trpělivosti. On se tam někdo za chvíli vyškrábe. Stačí mnohem více a systematičtěji trénovat.

Největším soupeřem jsem sobě já sám. I toto tvrzení stále platí?

Ano, platí to stále, v golfu snad dvojnásob. A bude to platit pořád. Co si v golfu neuhrajete, to nemáte, a co si nezkazíte, to vám nikdo jiný nepokazí. Proto je to tak úžasná hra.

Jaké je podle vás současné prostředí v českém golfu?

Co se ješitnosti a závisti týče, ta podle mě pramení z upnutí se na malý český rybníček a nedostatku srovnání a rozhledu. Mezi českou špičkou teď panuje nejlepší atmosféra, co pamatuji. Všichni už dostali šanci zahrát si na nejvyšší úrovni a všichni vědí, jak na tom jsou. Nikdo už si nezávidí a navzájem si přejeme úspěchy. To, že každý neúspěch je vidět víc než malé úspěchy, beru jako normální.

Kde bude Marek Nový za pět deset let? Jaké máte plány a nešetřete fantazií.

Marek Nový je teď po rozcestí na začátku nové cesty. Je mu jednatřicet a má před sebou maximálně dva roky, kdy se může posunout na nějakou „velkou" tour. Za pět let? Buď budu kroužit s Jordanem na Masters, nebo tlačit svého svěřence na Challenge Tour a kousat si nehty, jak to bude napínavé. A za deset let? Budu v klidu pozorovat na netu své svěřence na Challenge Tour a kousat si nehty při sledování mého hráče, který už „válí" na European Tour. Nebo budu kroužit dál s Jordanem na Masters.

Převzato z časopisu GOLF 12/2015
Za rozhovor děkuje Petr Bürger. A za pár let se těším na pokračování.
Foto: Petr Bürger

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...