DDrealČeská republika už několik let pravidelně hostí ženské i mužské profesionální evropské soutěže a jedním z vrcholů byl i D+D Real Czech Challenge Tour, který se uskutečníl v červnu na Kunětické Hoře. Srdcem týmu, který se staral o spokojenost všech účastníků byli zástupci společnosti Relmost, zleva David Trunda, Petr Dědek, Eva Kynčlová a Tomáš Gebrt.

Hřiště bylo, jak je tomu u takto důležitých událostí zvykem, naprosto špičkově připravené. A to nehledě na fakt, že absolutní většinu republiky několik dní před zahájením turnaje sužovaly husté deště a na některých místech ještě platily výstražné povodňové stavy. Dlouho proto nebylo zcela jasné, zda bude hřiště způsobilé a jestli turnaj vůbec proběhne.
Zkušení greenkeepeři ale celou situaci zvládli a svou pověst do puntíku potvrdili. Při procházce po kunětických jamkách se sice našlo pár podmáčených míst, ta však nezpůsobovala o moc větší problémy, než jaké musí většina hřišť řešit po každé menší přeháňce.

Počasí tedy přálo, a všichni golfuchtiví nadšenci se tak mohli vydat na cestu slibující skvělý zážitek. Každý dobrý promotér totiž ví, že největším tahákem pro diváky je atraktivní startovní pole. Letos se, stejně jako loni, mohl Petr Dědek pyšnit velmi zvučnými jmény na seznamu těch, kteří se chystali postavit na první odpaliště.
Je třeba zdůraznit, že mnozí lonští účastníci se letos již pravidelně umisťují na turnajích European Tour. Například Chris Doak, který před rokem uzavíral první dvacítku D+D Real Czech Challenge Open, se letos dokonce objevil i na US Open, byť neprošel cutem.
Mezi největší taháky patřil především mladičký Byeong-hun An, který v 17 letech jako nejmladší hráč vyhrál US Amateur 2009 a dosud si stihl připsat starty například na Arnold Palmer Invitational či na Masters. Portugalský profesionál José-Filipe Lima zase lákal na své dosavadní tři triumfy na Challenge Tour a jeden titul z European Tour.

Jsme patnáct let pozadu
Pro tuzemského diváka je samozřejmě velmi důležité, aby mohl držet palce někomu z domácích reprezentantů. A golfoví vlastenci měli tentokrát spoustu svých želízek v ohni, neboť ve startovní listině se v poslední chvíli objevilo neuvěřitelných devatenáct českých vlaječek, přičemž Lukáš Lizánek se o startu dozvěděl pouhé tři hodiny před svým prvním odpalem.
„Lukáš byl vedený jako náhradník, a protože jeden z hráčů musel kvůli zranění nakonec odstoupit, zavolal jsem mu, jestli si chce zahrát. Pochopitelně chtěl," směje se zpětně drobné komplikaci promotér turnaje Petr Dědek. Lizánek byl tou dobou sice s rodinou a likvidoval následky ničivých povodní v blízkosti svého domova, start ale nakonec stihl.

Přestože sami čeští hráči bezpochyby chtěli před domácím publikem zahrát co nejlépe, do víkendových kol postoupilo ještě o jednoho hráče méně než loni. Svou zkušenost z Challenge Tour tak například právě Lizánek rozšířil pouze o dvě hrací kola, neboť stejně jako dalších patnáct českých reprezentantů neprošel cutem.
Hranici, která dělila hráče od sobotního kola, nakonec překonali tři Češi – loni nejlepší Ondřej Lieser a s ním Lukáš Tintěra a Stanislav Matuš. Do nedělního finálového kola ovšem šli jen Matuš s Lieserem. Tintěra totiž v sobotu ráno upadl s bagem ze schodů a od bolesti mu nepomohla ani rychlá konzultace s fyzioterapeutem. Nezabraly ani léky! Třetí kolo sice v bolestech dohrál, ale s výsledkem vysoko nad parem hřiště, proto se po poradě s lékařem rozhodl své účinkování v turnaji ukončit.

Celkově nejlepší Čech Ondřej Lieser sice vylepšil své loňské umístění o tři příčky – skončil nakonec třicátý, nicméně nebyl sám, kdo před začátkem turnaje doufal v mnohem lepší umístění.
„Myslím si, že výsledky nastavily českým hráčům zrcadlo reality. Spousta z nich je sice nejlepší v České republice, ale aby se mohli srovnávat s evropskou špičkou, musí se nejdřív „vyhrát" právě na Challenge Tour, a ne rovnou spěchat na EPGA," komentoval konečné umístění sportovní ředitel turnaje David Trunda.
„Ve výchově profesionálů jsme zkrátka zaostali asi tak o patnáct let. Na druhou stranu je třeba podotknout, že spousta amatérů donesla velmi dobrá čísla," poukazuje Petr Dědek především na výkon Šimona Zacha, který předčil mnoho profesionálů a od hranice cutu jej dělily dvě rány.

Rekord hřiště na povel
Víkendová kola přinesla pořadatelům dokonalé golfové počasí – bezvětří slibovalo velmi dobré výkony, jež ozdobily především nedělní finále. Vedoucí muž finančního pořadí Challenge Tour Brooks Koepka sice nezahájil turnaj úplně podle očekávání, ale nenechal se rozhodit a v neděli předvedl dechberoucí výkon. První tři kola neodpovídala tomu, že právě on by měl být současně nejlepším hráčem tour, ale v neděli nenechal nikoho na pochybách, že se tímto titulem může pyšnit zaslouženě – za jeho celkově sedmým místem stojí především pokoření rekordu hřiště neuvěřitelnými 62 ranami.
„V sobotu večer jsem s ním seděl u jídla a on prohlásil, že druhý den zahraje rekord hřiště. A pak ho prostě zahrál," kroutil nevěřícně hlavou David Trunda.
Na Kunětickou Horu bude ale jistě velmi dlouho vzpomínat i Ital Nicolo Ravano, který zahrál sedmnáctou jamku na jeden jediný úder, za což si vysloužil nový automobil.

Nicméně celé čtyři dny se hrálo především o jedno – o turnajové vítězství a výhru 25 600 euro. Po třetím kole vedoucí Adam Gee zahrál pouze dvakrát birdie, což ani zdaleka nestačilo na dotahujícího Francouze Francoise Calmelse, který v neděli pod par nastřílel celkem jedenáctkrát. K tomu sice přidal i čtyři bogey, nicméně v sobotu i v neděli zahrál 65 ran, což byl výkon, na který nedokázal žádný jiný hráč odpovědět.
Můžeme jen hádat, jestli jej dopředu nehnalo náhodou také vědomí, že jeho přítelkyně Jade Schaeffer už z území Česka jeden titul má – před dvěma lety vyhrála turnaj Ladies European Tour na Albatrossu. Oba budou mít na české turnaje nejspíš jen ty nejlepší vzpomínky.

Stejně jako většina hráčů, má v dnešní době svůj profil na Facebooku i téměř každý turnaj. Ten z Czech Challenge Open zaplavily v neděli večer obrázky zpustošených míst určených pro techniku, nicméně průběh turnaje to nikterak nezasáhlo. S úsměvem si pořadatelé mohou pochvalovat dokonalý time management, neboť půl hodiny po slavnostním vyhlášení výsledků a předávání cen se nad hřištěm přehnala velmi silná bouřka, doprovázená ničivými větry, které „pomohly uklidit" hlavně televizní věže.

Chceme jiný termín
Není to jen počasí, co nelze ovlivnit, ale může to pošramotit hladký průběh celé akce. Organizátoři museli čelit i nepříjemnostem, jež vznikly na letišti. Tři hráči nakonec museli startovat s vypůjčenými holemi, když se jim ztratily bagy. „Do boje" tak vyrazila i výbava samotného Tomáše Gebrta, ředitele společnosti RELMOST. Jinak však těžko hledat něco, nač by si postěžoval.
„Jsme spokojení, ale rozhodně to neznamená, že není co zlepšovat," reaguje na dotaz ohledně zpětného hodnocení. Velkým tématem pro všechny, kteří se letošního ročníku zúčastnili ať už jako pořadatelé, hráči či diváci nebo jen sledovali výsledky a reportáže na internetu, je nepříliš vysoká návštěvnost. Přestože si pořadatelé nenárokovali žádné vstupné a pro diváky byl připraven bohatý doprovodný program, příliš si jich cestu na hřiště v Kunětické Hoře nenašlo.
„Byli jsme připraveni na větší návštěvnost," poukazuje Gebrt na akce, jako byla golfová klinika, kde se mohli návštěvníci poradit s profesionálem, nebo stan s občerstvením.
„Jsme smutní a uděláme všechno pro to, aby to bylo příští rok jinak. Golf by si zasloužil lepší atmosféru," dodává. V plánu je spolupráce s Českou golfovou federací, která by měla poskytnout své stránky k reklamě.

Základem úspěchu takové události je kromě probíraného širokého a divácky atraktivního startovního pole také šikovný termín v turnajovém kalendáři. „Loni jsme chápali, že se lidé bojí, aby nezmokli. Letos se nám zase nepovedlo vyhnout extralize," zamýšlel se nad výběrem termínu Petr Dědek krátce po své schůzce se zástupci České golfové federace, jejíž cílem mělo být právě nalezení ideálního data pro příští ročník.
„Extraliga, to je nejen mnoho diváků, ale i samotných hráčů, kteří s golfem žijí, a proto máme důvod předpokládat, že nebýt povinnosti reprezentovat v tomto termínu svůj klub, cestu na Challenge Tour by si našli," prozrazuje Dědek, čím při jednání s ČGF argumentoval.

Ohlasy příslibem budoucnosti
Každý turnaj má své klady i zápory a všichni dobře ví, že je neustále na čem pracovat. Nicméně ihned po skončení turnaje se začaly hromadit velmi pozitivní reakce a hodnocení jak od samotných hráčů, tak od Garyho Butlera, ředitele turnaje zastupujícího European Challenge Tour. Ten ve svém dopise pořadatelům napsal: „Bylo pro mě ctí být znovu ředitelem tohoto turnaje. Hřiště je perfektní, hotel dokonale splňuje všechny hráčské požadavky a s promotéry je vždy skvělá, profesionální spolupráce. Těším se na další ročníky."
Spokojenost hráčů byla karta, na kterou pořadatelé letos vsadili, a zdá se, že se to vyplatilo. „Téměř se všemi hráči jsem se osobně setkal při jejich příjezdu. Oni jsou pro nás to nejdůležitější," zdůrazňuje Trunda, jakým způsobem seznamoval hráče se změnami, které oproti loňsku v organizaci turnaje proběhly.
„Zapracovali jsme hlavně na informovanosti hráčů. Aby věděli, kam mají jít, dostali pravidla... Zkrátka aby nebyli v nevědomosti. A přesně to sami ocenili," vyzdvihuje péči, která rozhodně na Challenge Tour nebývá standardem.

Pozitivní ohlasy jsou pro pořadatele příslibem toho, že spokojení hráči se za rok na Kunětickou Horu znovu vrátí, aby se opět utkali o trofej a turnajové vítězství. Nám nezbývá než doufat, že tomu tak opravdu bude, a my budeme sledovat další našlapané souboje o každou ránu a každý centimetr greenu.

Převzato z časopisu GOLF 8/2013
Text: Tereza Blažková, foto: Ota Mrákota


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...