RajmontAdam Rajmont je nadějným českým golfistou, kterého na hřišti určitě nepřehlédnete. Za svými názory si stojí, občas trochu boxuje a jen tak mimochodem hraje skvělý golf. Letos mu můžeme držet palce například na turnaji nejvyšší evropské série.

Nová sezona je už víceméně v plném proudu, jak jste ale trávil zimu?

Vzhledem k plánovaným turnajům, které se mi díky dohodě se společností RELMOST naskytly, jsem se tuto zimu snažil opravdu maximálně trénovat, a to nejen v indooru, ale hlavně v teple. Během prosince jsem byl v Beleku, pak na tréninkovém kempu v Dubaji s Davidem Carterem a nedávno na turnaji v Egyptě. Bohužel zima je pro českého golfistu opravdu finančně náročná. Naštěstí se mi letos podařilo sehnat několik sponzorů, díky kterým nemusím trénovat patování na sněhu. Nechci, aby to vyznělo, že jsem rozmazlenej a potřebuju za každou cenu jezdit trénovat do teplých krajin, ale v tomto sportu a na této úrovni to prostě jinak nejde. Není to bohužel jako třeba v autoškole, kde se člověk natrénuje na vyklepané Fabii, pak sedne do dobrého auta a většinou jde všechno snáz. V golfu to tak zkrátka není.

Jakým mimogolfovým aktivitám jste se věnoval?

U mě většina mimogolfových aktivit vždycky s golfem tak trochu souvisí. Snažil jsem se hodně cvičit a pracovat na fyzičce. V současné době chodím ke kondičnímu trenérovi Lukáši Stránskému, který je mimochodem kondičním trenérem například hokejové Slavie. Musím říct, že je to opravdu „masakr". Ale baví mě to. (úsměv) Jinak jsem samozřejmě nemohl vynechat můj oblíbený snowboard a hokej.

Na čem jste přes zimu v tréninku pracoval? Dosáhl jste nějakého posunu?

Jak už jsem odpovídal, přes zimu člověk trénuje v rámci možností, které se nabízejí. To znamená, že pokud se objevím v teple, mohu pilovat především krátkou hru, která se u nás v zimě trénovat víceméně nedá. Když jsem byl doma v Čechách, tak jsem se věnoval fyzičce, strečinku atd. Naštěstí letošní zima nabízela dost možností na trénink i v domácím prostředí, takže uvidíme, jak se to na mé hře odrazí.

Jak hodnotíte dosavadní sezonu? Co pro vás bude letošním vrcholem?

Co pro mě bude vrcholem sezony, je asi naprosto jasný. Díky společnosti RELMOST si budu moci zahrát turnaj, který zatím znám akorát z televize. Nevím, co může být v mém věku pro golfistu víc než turnaj nejlepší evropské úrovně, který bude v srpnu na Albatrossu. A jak hodnotím svoji dosavadní sezonu? Vzhledem k tomu, že zatím pouze poctivě trénuju, tak dobře. (úsměv)

Jak dlouho spolupracujete s RELMOST Pro Golf Teamem?

Hlavní spolupráce není zas až tak dlouhá, ale naše komunikace probíhala delší dobu. Vzhledem k tomu, že celý tento projekt je v začátcích, tak jsme se všichni snažili najít oboustranně výhodnou cestu, což se nám myslím podařilo. Po Čechách kolují historky o jednostranné smlouvě ze strany RELMOSTu atd. Já myslím, že pokud se člověk bude chtít dohodnout, pak se dohodne tak, aby smlouva byla zajímavá pro obě strany. Na druhou stranu by všichni ti, kteří tak strašně dobře vědí, jak je smlouva postavená, měli vědět, že bez spolupráce s touto společností nezískáte prostor pro golfový rozvoj a turnajovou zkušenost s dalšími možnostmi.

Jak jste se k tomu vlastně dostal?

Jednou se o mně někdo někde zmínil (děkuju, Radko!) a pak už jen záleželo na mně, abych se snažil.

Přináší tato spolupráce i nějaké nevýhody?

Jak už jsem říkal, bez RELMOSTu bych se na tolik špičkových turnajů nepodíval a neměl bych další možnosti, co se golfového růstu týče. Navíc se mnou o všem jedná zástupce RELMOSTu David Trunda, který mi sedl i jako člověk, takže je vše jednodušší. Mám-li ale opravdu něco jmenovat, tak nejtěžší na celé spolupráci je se s Davidem v Praze potkat, protože se v Praze moc nevyzná. (smích)

Jak dlouho se věnujete golfu a kdo vás k němu přivedl?

S golfem jsem bohužel začínal docela pozdě, ve třinácti letech. Přivedl mě k němu můj táta, který hraje přibližně 10 let. Bohužel jsem si ještě rok ubral, protože kvůli hokeji jsem si nenechal vysvětlit, že bych měl hrát na pravou stranu a rok jsem to řezal na levou parádníma golfákama. (smích) Pokud můžu poradit všem začínajícím „hokejkám", hrajte tak, jak vám řekne trenér, budete toho přehazování později litovat. Tímto zdravím Vencu Eiselta. (úsměv)

Vy se ale věnujete i boxu, že?

Ano. S boxem jsem začínal pouze v rámci kondičních tréninků, ale protože mě to strašně bavilo, tak jsem svoje tréninkové dávky zvětšoval. Bylo to asi tak před šesti lety, protože můj táta se boxu v té době věnoval velmi intenzivně a na několik tréninků mě vzal sebou. Tam se mi věnovali špičkoví trenéři v čele se Slávou Konečným, naším olympionikem z Atlanty, a tak už mi bylo líto se tomu nevěnovat naplno. Což víceméně dělám v každém sportu, který mě baví. Box je super sport a určitě to není tak, jak mnoho lidí říká, že tento sport dělají pouze „vymlácené palice". Podívejte se třeba na Kličky. Jeden je doktor, druhý kandiduje na prezidenta, nebo třeba v Čechách Soukup, majitel největší mediální agentury Medea, a taky Mirek „Mimino" Pek, profesionální boxer. To je můj kamarád a vím, že opravdu není hloupej. Pokud už má někdo „debilní" rodiče, kteří se věnují boxu, tak je velmi pravděpodobné, jaké bude jejich dítě, které boxuje. Možná jsem odpověděl trochu zostra, ale tak to prostě je.

Můžete přiblížit našim čtenářům, kteří box nesledují, na jaké výkonnostní úrovni se pohybujete?

I když bych moc rád byl dál, tak boxu se věnuji pouze na amatérské úrovni, tzv. soukromkář. Bohužel kombinace boxu a golfu je z hlediska rizika zranění značná a dneska už si nemůžu dovolit si třeba zpřetrhat vazy v zápěstí, tak jako se to „podařilo" tátovi, který mi v podstatě box zakázal. Pokud by se mi přihodilo to, co jemu s rukama, tak se s golfem vracím na turnaje kamarádů. To mě sice strašně baví, ale pořád bych ještě něco chtěl dokázat. Samozřejmě občas si lehce zatrénuju, ale o ruce se musím starat víc než ostatní. Nicméně do ringu jsem vlezl a jsem rád, že tuto zkušenost mám za sebou. To, že jdete do ringu, okolo stojí lidi a vy víte, že už není cesty zpět, to je úžasný adrenalin.

Jak hodnotíte vztah box-golf? Přeci jen to nejsou sporty charakterem podobné.

Tyto sporty náhodou mají mnoho společného, u obou sportů musí být člověk maximálně koncentrovaný, jinak prostě udělá chybu. Ta v boxu bolí, v golfu štve a u obou kazí celkový výsledek. U obou sportů je potřeba fyzická kondice, vytáčení boků a tak podobně. Nemyslím si, že to jsou až tak odlišné sporty. Často jsem zaregistroval, že pár špičkových hráčů se v mládí věnovalo boxu. Bohužel ta pravděpodobnost zranění ruky je veliká. S monoklem sice hrát můžu a nevadí mi to, ale s rukou v sádře si moc nezahraju.

Máte poměrně rozsáhlé tetování, setkal jste se kvůli tomu někdy s negativními reakcemi?

A je to tady. (smích) Nejčastější otázka, na kterou ale v podstatě nejraději odpovídám. Ano, mám hodně tetování. A to je něco trestného? Porušuji tím něco? Nemyslím si, že dneska je „kérka" symbolem kriminálu. To si samozřejmě myslí moje babička, ale tenkrát nebyl na každém rohu tetovací salon. Dneska je tetování, myslím, naprosto běžný doplněk. Na hřišti vždy dodržuji etiketu a chodím naprosto slušně oblečený, ani by mě to jinak nenapadlo. Těm, co neustálé řeší moje tetování vzkazuji, že mně také nevadí, že oni žádné tetování nemají. Mám k nim respekt i tak a oni by ho tak měli mít i ke mně. Hlavně si myslím, že ti, co to u mě řeší, tak by už měli počítat, že jejich děti, možná vnuci, už dnes plánujou svoje další tetování. Tetování mám rád a nevidím důvod, proč by to mělo v dnešní době být spojováno s něčím neetickým vůči golfu. Až budu na hřišti v džínách, tak ať mě ti konzervativní soudci upozorní a já se omluvím, protože to je samozřejmě špatně. Ale diktovat mi, co je hezké a co ne, to si asi budu zatím určovat sám.

Letos zasáhnete do turnaje D+D REAL CzechChallenge. Máte stanovený nějaký cíl, umístění, jehož chcete dosáhnout?

Nejdřív jsem chtěl být poslední, ale rozmyslel jsem si to. (úsměv) Samozřejmě, že cíl je projít cutem, ale každý, kdo se o golf zajímá, ví, že je to strašně těžké. Nechci snižovat úroveň českého golfu, ale každý český hráč, který dostane možnost si Challenge zahrát, je plný očekávání a chce udělat vše pro maximální výsledek. Pak přijde vysmátý Španěl, típne cigáro, dopije dvojku bílého a obejde to za 66. Jenže on ví, že má za týden další turnaj a je vlastně v klidu. Já třeba loni už několik měsíců dopředu myslel na to, jak půjdu jedničku na Kuňce a samozřejmě jsem tím sám sebe dostával pod tlak. Ale to vše je pouze o tom získávat zkušenosti na velkých akcích.

Co považujete za svůj největší životní úspěch?

Tak v boxu to, že jsem vůbec vlezl do ringu k regulérnímu zápasu. A v golfu se mi to každý rok stupňuje o laťku výš, takže ještě vyčkávám.

Jakého největšího úspěchu byste chtěl dosáhnout v obou jmenovaných sportech?

Vzhledem k tomu, že dnes už jsem zvolil pouze golfovou cestu, tak ten box už asi odsunu na druhou kolej. A v golfu bych chtěl samozřejmě dokázat co nejvíc, ale úplně se mi to definovat nechce, protože si umím představit ty obličeje, co to čtou a jen si říkají „ty v..., ten se zbláznil". Takže cíle jsou, ale nechávám tomu všemu volný průběh a dělám pro to maximum.

Adame, je ještě něco nebo někdo, o čem by ses chtěl zmínit?

Určitě bych chtěl poděkovat všem, co mi teď pomáhají. Kromě sponzorů, jako je třeba České teplo nebo společnost Albixon, chci určitě poděkovat Lukášovi Hroudovi, který mi maximálně pomáhá s tréninkem, a agentuře Hera, která mi pomáhá zajišťovat sponzory a vše okolo.

Převzato z časopisu Golf 5/2014
Za rozhovor děkuje Tereza Blažková; foto: archiv Adama Rajmonta


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...