Skotsko CraigielawV překladu „vrátím se". To je přesně to, co si při svém odjezdu řeknete, když východní část Skotska navštívíte. I kdybyste patřili ke golfovým maratoncům, kteří při své týdenní dovolené nevynechají bez své oblíbené činnosti ani den, do oblasti East Lothian se budete moci vracet minimálně tři roky a stále budete navštěvovat nová hřiště.

Pokud na sebe nebudete dostatečně přísní a při svém návratu podlehnete touze znovu vyzkoušet svůj golfový um na některém z již odehraných hřišť, pak prokládáním poznaných a nově objevovaných skotských golfových skvostů se klidně můžete bavit i o několik let více. Oblast golfu zaslíbená se nachází východně od Edinburghu, na zhruba pětačtyřicetikilometrovém pásu mixu kouzelného pobřeží, písčitých i kamenných pláží a klasické zvlněné krajiny.
Ač jsem zatím neměla možnost poznat zdaleka každou z jednadvaceti zdejších zastávek, po projití pouhé části z nich si troufám odhadnout, že až dorazíte na kterékoliv hřiště, nebudete se moci dočkat, až založíte na prvním týčku. Většinu představují klasické skotské linksy, nicméně pokud si budete chtít „zarelaxovat" na hřišti parkovém, i tak máte na výběr z několika možností. East Lothian je totiž dlouhodobě jednou z nejslunečnějších a nejsušších oblastí Skotska, ale od větru si přece jen ve vnitrozemí, mezi vzrostlými stromy, pravděpodobně odpočinete.

Skotsko NorthBerwickNení divu, že silnice spojující Mussellburgh a Dunbar dostala v červnu 2013 i odpovídající název. Hráči i diváci, kteří se tehdy zúčastnili 142. ročníku The Open v Muirfieldu, byli jedněmi z prvních, kdo sem přijížděli po oficiálně pojmenované „Scotland´s Golf Coast Road". Právě z této silnice se přímo dostanete na osmnáct z celkových jednadvaceti hřišť.
Více než polovinu tvoří tradiční linksy. Proto se také o oblasti mluví jako o jedné s největší koncentrací mistrovských linksových hřišť na světě. Muirfield, známý díky skutečnosti, že patří ke třinácti svatostánkům, na kterých rotuje slavné The Open, není jediným zdejším klenotem. Dunbar, Gullane, North Berwick (na snímku), Musselburgh – tak zní výčet některých hřišť, jež hostí závěrečné kvalifikační turnaje na v pořadí třetí pánský major sezony.
Nenajdete tu ale jen hřiště starobylá. V roce 2001 otevřeli hřiště v Craigielaw z designerského studia Donald Steele & Co., které letos v září hostilo v rámci seniorské evropské túry Scottish Senior Open. Dost ale bylo návnady, pojďte se podívat alespoň na některá z nich.

Musselburgh Links
Hřiště patřící do nejen skotských golfových kronik. Musselburgh Links, The Old Course je totiž jedním z nejstarších a zároveň nepřetržitě hraných golfových hřišť světa. Dokumenty dokládající nepřetržitý provoz sahají až do roku 1672. Existují ovšem i zmínky o tom, že si tu už o více než sto let dříve zahrála i Marie Stuartovna.
Zpočátku tu hráli na sedmi jamkách, osmá přibyla po téměř 150 letech provozu a na devítku doplnili hřiště, které se nachází přímo v Musselburghu a je obklopeno dostihovou dráhou, v roce 1870. Už čtyři roky nato tu přivítali The Open, nejstarší major světa, a stali se tak vedle Prestwicku a St. Andrews Old Course jedním ze tří hostitelů. Do roku 1889 se jim této pocty dostalo celkem šestkrát.

Ze všeho výše uvedeného vyplývá několik věcí. I když jste zmlsaní současnými osmnáctijamkovými areály, udělejte si pár hodin volna na zdejší devítku. Muži se tu při délce 2 971 yardů musí vyrovnat s parem 34, ženy hrají na 2 665 yardech proti paru 36. Nejenže si za velmi rozumné peníze zahrajete hřiště, které bylo dějištěm majoru (dospělý 15–16 liber, senior nad 60 let 9–12 liber, dítě do 18 let 3–4 libry), ale máte možnost si zde půjčit i „hikorky" a přenést se tak zpět v čase téměř dokonale. Samozřejmě bez toho, aby váš život dvacet let poté, co si tu zahrajete, skončil na popravišti – přece jen... nejste skotská Marie Stuartovna!
Naopak, možná se vám poštěstí i něco podobného jako překvapeným hráčům před pár lety, kdy kvůli špatným podmínkám přistál před prvním odpalištěm vrtulník s Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. a princem Filipem.

Skotsko MusselburghMusselburgh Golf Club
Pokud vaše denní penzum jamek musí osmnáctku přece jen zahrnovat, nebude pro vás problém přesunout se v čase zpět do přítomnosti a okusit nástrahy blízkého The Musselburgh Golf Club. Parková osmnáctka, kde proběhla kvalifikace na The Open 2013, vás prověří nejen v přesnosti, ale i co se týká délky ran z odpaliště. Jen při svém plánování nezapomeňte, že tee time zde zamluvíte jednodušeji na pracovní dny. Víkend je vyhrazen zejména členům – v sobotu zcela, v neděli několik fee k dispozici bývá.
Muži, opět, ač na delším hřišti hrají proti paru 71 (6 725 yardů), ženy čeká par 75 (5 680 yardů). Ve svém rozpočtu si na hřiště vyčleňte 60–70 liber, od listopadu do března (neb se zde hraje v podstatě celoročně), pak polovinu. Příjemný bonus získáte, pokud se vám podaří „ulovit" některý ze startovních časů mimo nejvytíženější časy, popřípadě sunset fee čtyři hodiny před soumrakem, za ušetřené peníze se můžete odměnit na devatenácté jamce.

Skotsko RoyalMusselburghRoyal Musselburgh Golf Club
Stejně jako předchozí osmnáctku, projektoval i tuto James Braid, jeden z šampionů The Open. Tento skvělý skotský golfista vstoupil do historie nejen jako pětinásobný vítěz zmiňovaného majoru, ale také coby oblíbený a uznávaný golfový architekt své doby. Jeho podpis tak naleznete i pod Queens a King´s Courses v Gleneagles či redesignem Carnoustie v roce 1926.
V Royal Musselburgh si opět zahrajete na parkovém hřišti. Jednoznačnou podmínkou dobrého výsledku je tu zasahování správné strany fervejí. V opačných případech je cesta směrem ke greenu natolik obtížná, že je rozumnější se hradbě stromů raději vyhnout, ač to bude znamenat, že se na green v regulaci nedostanete a o par zabojujete při patování. I toto hřiště patří do střední cenové hladiny, fee pořídíte v rozmezí 55–65 liber.

Pro potvrzení toho, že se zde opravdu potkáváte s historií golfu na každém kroku, jeden malý návrat do minulosti. Nejrannějším golfovým klubem na světě je podle dochovaných záznamů The Honorable Company of Edinburgh Golfers, v současnosti sídlící o několik mil dále v Muirfield Links.
Než „Vážená společnost edinburgských golfistů" přesídlila, byl jejím domovem právě Royal Musselburgh a v roce 1774 zde založili tradici turnaje Old Club Cup. Ten se tak stal nejstarším pravidelně hraným turnajem na světě. Ano, čtete správně, do dnešních dnů zde hrají o trofej, kterou první šampion zvedl nad hlavu v dobách, kdy kapitán James Cook objevoval nové ostrovy a u nás vládla Marie Terezie.

Skotsko MuirfieldMuirfield
Čtvrté místo v loňském žebříčku Top 100 hřišť světa. Muirfield s jedinými odpališti, parem 71 a délkou 6 728 yardů. Tady si při své hře konečně užijete pravý skotský links. Tedy pokud vládnete dostatečnou herní dovedností, což v případě Muirfieldu znamená maximální hendikep 18.
Druhou podmínkou je včasná rezervace úterního či čtvrtečního času v dostatečném předstihu. Pouze v těchto dvou dnech jsou mezi 8.30 a 9.50 připraveny startovní časy pro zájemce o hru. V případě, že si budete chtít zahrát jednu osmnáctku, je třeba počítat s 235 librami.
Zajištěný tee-time vám ovšem poskytuje i možnost přidat do svých zážitků ještě odpolední foursome s tím, že konečná cena za hru se vyšplhá na 350 liber. Obě dvě částky spadají do nejvyšší cenové hladiny, na jakou v oblasti East Lothian narazíte.

Hřiště, které již šestnáctkrát přivítalo nejlepší golfisty světa na The Open, si takový luxus samozřejmě může dovolit, plno má v průběhu hlavní sezony prakticky neustále. Rezervační systém na následující rok se otevírá vždy na jaře předcházejícího roku a letní měsíce jsou obsazeny takřka obratem. Fakt, že hrát golf se v této oblasti dá prakticky celoročně (Muirfield skutečně nemá a nehraje na zimní greeny), šanci, že si zahrajete na hřišti, kde v roce 2013 vyhrál Phil Mickelson, zvyšuje.
U podzimních termínů už není třeba plánovat rok dopředu. Od listopadu do března navíc cena padá na 110 liber. Pak už nezbývá než doufat, že jarní či podzimní počasí bude i v budoucnu podobně příjemné jako to letošní.

Ze všech zdejších jednadvaceti hřišť jsou pouhá dvě otevřena pouze pro své členy či jejich hosty. K těm privátním patří The Renaissance Club a Archerfield Golf Club. Prvně zmiňovaný byl dějištěm finální kvalifikace na letošní The Open v Carnoustie a v roce příštím se na jeho osmnácti jamkách odehraje jak mužské, tak ženské Scottish Open, tedy turnaje, které mnohé hráčky LPGA a hráči PGA berou jako finální přípravu před oběma britskými majory.
Třebaže uvádím, že jde o hřiště privátní, u obou z nich existuje kromě pozvání členem klubu ještě jedna možnost, jak se zde neprojít jen coby divák jednoho z turnajů European Tour. Oba dva kluby totiž nabízejí v cenovém rozpětí zhruba 200–300 liber tzv. Membership Experience, tedy „Zažijte, jaké je být naším členem".

U Archerfield Golf Club budete mít navíc na výběr ze dvou osmnáctek, Dirleton Links a Fidra Links. Fidra Links je exponovanější směrem k pobřeží a vítr zažijete během kola s největší pravděpodobností ze všech světových stran. Při pohledu směrem k Severnímu moři zahlédnete i ostrov, který pro Roberta Louise Stevensona byl předlohou při psaní známého Ostrova pokladů.
Pro architekta Fidra Links se stal inspirací pro pojmenování. Kamenný ostrov s majákem je součástí chráněné přírodní zóny, neboť v současnosti je domovem a zejména hnízdištěm širokého okruhu ptačích mořských druhů – racků, morusů, papuchalků a mnoha dalších. Své potomky zde vyvádí tisíce párů a věřte, že je uslyšíte.

Zmínit všechny golfové poklady zdejší oblasti v jednom článku opravdu nejde, ale snad vám předchozí řádky alespoň trochu nastínily rozmanitost a možnosti výběru, které tato část východního Skotska skýtá. Jednu informaci spojenou se zdejší oblastí byste ovšem ještě vědět měli. Pokud jste si někdy položili otázku, proč velikost jamky odpovídá svými rozměry právě délce 4 a 1/4 palce (10,8 cm), pak odpověď je třeba opět hledat v East Lothianu.
Před rokem 1891 mohly mít jamky na hřištích různé velikosti. Záleželo na tom, kde právě hrajete. Výše uvedený rozměr měly právě jamky v Musselburgh, a to již od roku 1829, kdy zde začali pravidelně používat rozměr jejich drenážní trubky. Tento standard nakonec jako závazný a sjednocující přebral Royal & Ancient Golf Club v roce 1891. A tak až zase někdy příště váš pat jen „lízne" jamku, můžete si v duchu povzdechnout, proč tehdy v Musselburgh nepoužívali o něco větší drenážní trubky...

Převzato z časopisu GOLF 12/2018
Text a foto: Ivana Jonová, archiv prezentovaných golfových hřišť

UŽITEČNÉ INFORMACE
MUSSELBURGH LINKS
Adresa: Musselburgh Links, The Old Golf Course, Stables Pavilion, Balcarres Road, Musselburgh, Scotland, EH21 7SR
Tel.: +44 (0)131 653 5122
Web: www.musselburgholdlinks.co.uk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 9 | Par: 34 (muži)/26 (ženy)
Délka (yardy): 2 954 (bílá) | 2 734 (červená)
Green fee: 15,30 ₤ (po–pá) | 16,30 ₤ (so–ne)

MUSSELBURGH GOLF CLUB
Adresa: The Musselburgh Golf Club, Monktonhall, Edinburgh, Scotland, EH21 6SA
Tel.: +44 (0)131 665 2005
Web: www.themusselburghgolfclub.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71 (muži/)75 (ženy)
Délka (yardy): 6 725 (bílá) | 6 241 (žlutá) | 5 680 (červená)
Green fee: 60 ₤ (po–pá) | 70 ₤ (ne)

ROYAL MUSSELBURGH GOLF CLUB
Adresa: The Royal Musselburgh Golf Club, Prestongrange House, Prestonpans, Scotland, EH32 9RP
Tel.: +44 (0)187 581 9000
Web: www.royalmusselburgh.co.uk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 70
Délka (yardy): 6 254 (bílá) | 5 880 (žlutá) | 5 587 (červená)
Green fee: 55 ₤ (po–pá) | 65 ₤ (so–ne)

MUIRFIELD
Adresa: Muirfield, Duncur Road, Muirfield, Gullane, East Lothian, Scotland, EH31 2EG
Tel.: +44 (0)162 084 2123
Web: www.muirfield.org.uk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (yardy): 6 728
Green fee: 235 ₤ (po–ne)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...