Royal-Aberdeen_2Na světě je jen hrstka golfových klubů oprávněně se pyšnících přívlastkem „královský – royal“. Jsou to obvykle prastaré kluby se vskutku pestrým rodokmenem, který nese onen nezbytný odznak přízně šlechtických rodů v podobě honosného titulu. Jedním z nich je i Royal Aberdeen, nacházející se na severu východního pobřeží Skotska.

V tomto případě se asi sluší začít historií, neboť právě ona, tradice a golf ve své pravé podstatě jsou obchodní známkou tohoto klubu a zároveň magnetem pro pravověrné golfisty. Royal Aberdeen Golf Club byl založen v roce 1780, a je tak šestým nejstarším golfovým klubem na světě. Prvních 35 let fungoval pod názvem Society of Golfers at Aberdeen.
Aberdeen Golf Club byl oficiálně založen v roce 1815 v předvečer bitvy u Waterloo. Jeho členové hráli golf na kousku půdy mezi řekami Don a Dee nazvaném Queen´s Links až do roku 1888, kdy se přesunuli na velkolepé Balgownie Links. S sebou si přinesli starou losovací skříňku a kapitánskou židli, které dodnes můžete spatřit vystavené v klubovně.

Zakladatelé klubu tvořili vskutku pozoruhodnou skupinou džentlmenů, neboť jako první v roce 1783 představili pětiminutový limit pro hledání ztracených golfových míčků. Rozumný nápad, pomyslíte si možná, ale v té době (asi stejně jako v dnešní) stresoval řadu aberdýnských golfistů.
V roce 1827 členové klubu rozhodli také o existenci členské uniformy, kterou měli při hře nosit jeho příslušníci. Volba padla na světle zelené sako, do něhož se členové patrně oblékli při první oficiální soutěži 31. března 1827. Zelená barva se však ukázala jako nepopulární a hned o rok později byl úbor nahrazen šarlatovým sakem s pozlacenými knoflíky s nápisem Aberdeen Golf Club a skotským bodlákem. Také toto sako si můžete v klubovně prohlédnout.

V roce 1872 obdržel klub patronát prince Leopolda, ale královský titul získal Aberdeen Golf Club až v roce 1903 od Edwarda VII. Původní design hřiště mají na svědomí bratři Archie a Robert Simpsonovi z Carnoustie. Pozdější prodloužení hřiště a přidání nových bankrů je dílem Jamese Braida. Dnes se o hřiště po stránce architektonické stará firma Hawtree & Company a jejím úkolem je zajistit, aby klasické linksové hřiště drželo tempo s moderními standardy hry.
O tom, že se jim tento úkol daří plnit, svědčí to, že Royal Aberdeen je častým hostitelem turnajů jak profesionálních, tak amatérských. Před čtyřmi lety se zde konalo Senior British Open Championship a v roce 2011 bude hřiště hostit Walker Cup, velké amatérské utkání mezi spojeným týmem Velké Británie a Irska, jenž nastoupí proti Spojeným státům.

A co čeká na hřišti vás? V každém případě velmi náročný golf, který nelze doporučit začátečníkům. Hendikepové omezení zní – minimálně 24, a to jak pro muže, tak pro ženy. Mám-li na původní otázku odpovědět ještě jednou a jinak, musím říci, že vás čeká v podstatě pokaždé něco úplně jiného v závislosti na počasí… A to bez přehánění.
V den mé návštěvy byly podmínky vskutku extrémní. Na sobě šest vrstev oblečení, rukavice, kulicha, a pořád je vám zima. Podmínky mi (nijak výrazně vzdáleně) připomínaly lyžování v mlze. Za všechno mohla hustá a studená mlha zvaná „hare“, která přichází od moře a se kterou se na linkových hřištích pravidelně potkáte. Tato byla mimořádně krutá, navíc kombinovaná s větrem. Hřišti tyto podmínky dodaly rysy takřka nadpřirozené. Samozřejmě, mohlo být hůř. Mohlo ještě pršet.

Royal_Aberdeen_1Přesto jsme odvážně vyrazili. První odpal se podobá odpalu na Old Course v St. Andrews, kde vás na prvním odpališti pozoruje půl města. Zde se na vás dívá z tepla a závětří celá klubovna. Přejete si, abyste to hlavně nezkazili. Odpálíte a pak už mizíte v mlze válející se v hluboké kotlině, která je vaší první fervejí. Čeká vás předních devět jamek vinoucích se písečnými dunami a na cestě zpět devět jamek na náhorní plošině. Zjistíte, že gríny nejsou nijak štědře prostorné, hned ten první je o to záludnější, že se svažuje směrem k vám na straně jedné a směrem k pláži na straně druhé.
Sled následujících jamek představuje patrně nejpřirozenější kus golfového terénu, s jakým se můžete setkat. Jamka číslo dva je úžasný přírodní par 5 táhnoucí se úzkým údolím, ohraničeným vysokými písečnými dunami po pravé straně a hustým porostem hlodašových keřů po straně druhé. Třetí jamka představuje nejtěžší par 3 na hřišti a je výjimečná nejen svojí délkou 248 yardů, ale také vyvýšeným odpalištěm. Vyvýšené odpaliště má i čtyřka, kde tak vítr opět výrazně zasahuje do hry.

Pokud umíte odpálit přesně do 200 yardů, máte na páté jamce dobrou šanci na birdie. Potom už zbývá jen asi 130 yardů k vytouženému a dobře stráženému grínu. Jestli jste svou šanci na birdie na téhle jamce promarnili, máte šanci to napravit na šestce. Je to par 5 ztrácející se v hlubokém údolí. Taktika zní – dlouhý drajv a přesná přihrávka ze zužující se ferveje.
Pohled ze sedmého odpaliště napoví dogleg doprava. Pokud si ovšem nejste zcela jisti svými golfovými schopnostmi, měli byste raději mířit rovně. V případě, že zariskujete a rána se vám nepodaří, skončíte přinejmenším v pravém fervejovém bankru. Jamka číslo osm je signature hole hřiště. Obtížný par 3, kde grín střeží devět (!) bankrů. Jediné východisko je mířit přesně. Na devítce budete hrát do kopce, takže volba správné hole je zde klíčová.

Druhá devítka je vzhledem i charakterem úplně jiná, ale neméně náročná. Terén je sice méně zvlněný, zato na vás čekají slepé odpaly, skryté příkopy a náročnější patovací povrchy. Na desítce se nechte navést tyčovým značením a druhý úder pro vás bude snesitelný. Na jedenáctce očekávejte pečlivě vymodelovaný grín chráněný třemi bankry. Jamky 12 až 16 představují individuální výzvy v závislosti na dominující překážce, která je vyjádřena jménem jamky. Na dvanácté jamce čekejte náročný odpal se dvěma těžce identifikovatelnými miskovitými bankry na pravé straně. Třináctka s názvem Blind (Slepá) nabízí slepý odpal a v závislosti na jeho umístění i slepou druhou ránu. Na čtrnáctce vám život znesnadní příkop a ideálně chcete svou první ránu umístit před něj. Vzápětí opět zahájíte slepým odpalem, ale pokud budete mířit směrem na maják, který na této jamce spatříte, budete v bezpečí.

Skvělý závěr na Balgownie Links je definován sledem jamek s pary 4-3-4. Šestnáctku budete hrát směrem do kopce, ale s výhledem na grín. Sedmnáctá jamka představuje výjimečně podařený příklad krátké jamky s délkou 187 yardů, na závěr čeká zdánlivě přímočarý par 4, který je ovšem lépe hrát jako par 5. Více než kde jinde je tu dobré skóre podmíněno vyhnutím se bankrům.

Odměnou po dokončeném kole golfu ať už v jakýchkoliv povětrnostních podmínkách vám bude velice tradičně zařízená klubovna dýchající atmosférou a obklopující vás všudypřítomnými golfovými proprietami. A cena za tento jedinečný zážitek? V hlavní sezoně zaplatíte 100 £ ve všední den a 120 £ o víkendu.

ROYAL ABERDEEN GOLF CLUB
Adresa: Royal Aberdeen Golf Club, Links Road, Bridge of Don, Aberdeen, AB23 8AT, Scotland
Web: www.royalaberdeengolf.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Tel.: +44 (0) 1224 702571
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka: 6 900 yardů
Časy vyhrazené hostům: po, st, pá: 10.00–11.30 a 14.00–15.30 | út, čt: 11.04–12.00 a 14.00–15.30 | so–ne: od 15.30
Green fee – Balgownie Links: květen až září: 100 £/kolo, 150 £/den (po–pá) |120 £/kolo (so–ne)
Green fee – Silverburn Course: květen až září: 50 £/kolo, 75 £/den (po–pá) | 600 £/kolo (so–ne)
Green fee: duben, říjen: 75 £/kolo | leden až březen: 50% z letní ceny

Text a foto: Helena Kopecká


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...