Kingsbarns_1Úžasné! Báječné! Fantastické! Nejkrásnější hřiště, co jsme kdy hráli! Taková a jim podobná hodnocení můžete očekávat od hráčů, kteří právě dokončili své kolo golfu na Kingsbarns Golf Links. Na hřišti, jež na poli dojmů těžko hledá konkurenci.

Hřiště jsem navštěvovala několikrát týdně po čtyři měsíce v průběhu léta a měla jsem to štěstí poznat jeho tvář v mnohých povětrnostních podmínkách. Když ve slunečný den přijíždíte po vstupní cestě mezi polem s obilím na jedné straně a rozkvetlým makovým polem na druhé, nemůže ta krása nebrat dech. Zároveň hned přemýšlíte, kde tady může být golfové hřiště?

Do poslední chvíle totiž nic nevidíte, až najednou se za malým pahorkem vyhoupne budova klubovna a nádherný výhled na osmnáctou jamku, za ní pak moře barvy nepopsatelné. Může to znít jako klišé, ale při tomto pohledu se vás zhostí neuvěřitelný klid a mír.
Ačkoliv hřiště rozhodně netrpí nedostatkem zájmu, nikdy nemáte pocit přeplněnosti a přehnaného ruchu. V prostranství před klubovnou zřídka potkáte více lidí než flajt, který právě dohrál, či golfového stevarda. Toto celé je jen pokračováním „pohádky“, začínající v okamžiku, kdy projedete vesničkou Kingsbarns, působící až neobyčejným dojmem útulnosti a idyličnosti.

Ztělesněný links
Oproti svým slavným linksovým příbuzným, v pouze šest mil vzdáleném St. Andrews, Kingsbarns nedobývá srdce golfistů svou historií, nýbrž scenérií. Golfista, který nikdy na linksovém hřišti nehrál a je zvyklý na hřiště parkového typu, je většinou zaskočen jejich poněkud drsnou krásou. Často je ani neshledá oku lahodnými.
Kingsbarns je ovšem jiné. Z každé jamky nabízí pohled na moře a jejich strategické ztvárnění si žádá správné rozhodnutí. Kingsbarns chce být a je opravdovým ztělesněním skotských linksových hřišť.

Hřiště je přímo ověnčeno oceněními všeho druhu. Jmenujme například hodnocení některých předních golfových časopisů: 17. místo v kategorii „100 nejlepších golfových hřišť mimo USA“, 5. místo v „Top 100 hřištích světa, která musíte hrát“ nebo umístění v žebříčku „Top 100 hřišť světa v letech 2001, 2003, 2005, 2007.

Trojí vzkříšení
Ačkoliv hřiště samo o sobě není příliš staré, otevřeno bylo teprve v červenci roku 2000, golf se zde hrál už v roce 1793. Místní golfisté se zde setkávali na svých pravidelných jarních a podzimních turnajích o klubovou trofej a následně si užili společnost přátel v klubovně. Tento poklidný tok událostí byl přerušen v roce 1850, kdy majitel půdy, místní farmář, hřiště rozoral, neboť zemědělská půda v té době byla důležitější než golfové hřiště. Klub byl obnoven až v roce 1922 a základy 9jamkovému hřišti položil Willie Auchterlonie. To vše znovu překazila druhá světová válka, před kterou bylo hřiště zaminováno v zájmu obrany obyvatel.

Golf v dnešní podobě byl potřetí vzkříšen až na začátku 21. století a Kingsbarns se po 70 letech stalo prvním skotským hřištěm postaveným na linksové půdě. Na části původního layoutu tak dnes narazíte už jen na čtyřech jamkách – 6, 7, 16 a 17.
Hřiště má par 72 a bylo navrženo Američanem Kylem Phillipsem ve spolupráci se spolumajitelem Markem Parsinanem. Jakkoliv pozoruhodný je tento přírodní úkaz s výhledem na moře z každé jamky, je nutno podotknout, že příroda i oba zmiňovaní architekti se na jeho vzhledu podíleli stejným dílem.

Při výstavbě bylo přemístěno celých 300 000 kubických yardů zeminy, což dalo vzniknout bankrům, dunám a náročným, zvlněným fervejím. Philips a Parsinan se nechali inspirovat hřištěm Royal Dornoch u Aberdeenu s cílem vybudovat Kingsbarns jako hřiště, které působí jako přírodní útvar spíše než jako umělá konstrukce.
To se jim podařilo dokonale. Jen těžko uvěříte, že tento kus země nenese svou podobu už několik století. Výhledy na vzdálené Carnoustie, Muirfield nebo Crail Balcomie vás nutí uvěřit, že Kingsbarns je stejně staré jako tyto historické golfové klenoty.

Kingsbarns_2V duchu tradice
Design hřiště je věrný klasické linksové tradici. S délkou 7 126 yardů je jen o něco málo delší než většina linksů. Philips i Parsinan chtěli, aby si na Kingsbarns užili golfisté všech úrovní, hra tu vyžaduje strategická rozhodnutí, dobře provedené riskantní odpaly se ovšem vyplácí. Klíčová je znalost hřiště, takže investovat do služeb kedíka je naprosto nezbytné. Parsinan se domnívá, že agresivní linie odpalu by měly být kompenzovány volnější kompozicí grínu, naopak bezpečné dráhy odpalu pak náročnějším přístupem na grín.

K nejkrásnějším jamkám na hřišti patří dvanáctka, která je jakýmsi dvojčetem 18. jamky na Pebble Brach. 606 yardů dlouhý levý dogleg prakticky objímá pobřeží od odpaliště až na grín. 212 yardů dlouhá patnáctka zase patří k nejkrásnějším tříparům světa. Jamkoviště sedí na výběžku rozeklaného pobřeží, takže skály se často stávají součástí hry. Pozoruhodné jsou i dvě poslední jamky, obě s parem 4. Sedmnáctka se hraje do kopce s fervejovými bankry po obou stranách, osmnáctka naopak z kopce. Nesnadný finiš s vysoce položeným grínem komplikuje potůček, který polyká veškeré míčky dopadnuvší na svažující se stranu grínu či na stejně nakloněnou fervej.

Téměř dvě třetiny klientů Kingsbarns tvoří Američané. A protože hřiště bylo také Američany vyprojektováno, liší se od klasických linksových hřišť v jednom ohledu. Na 9. a 10. jamce se vracíte zpět ke klubovně, zatímco 9. jamka u hřišť v St. Andrews je od klubovny tou nejvzdálenější.
Budova klubovny je příjemná, útulná a čiší takřka domáckou atmosférou. Restaurace nabízí dobré jídlo a perfektní zázemí. V šatnách si připadáte spíše jako v obývacím pokoji než v klubovně golfového klubu a na toaletách jdou do takových detailů, jako je ústní voda k dispozici.

Procházka po Fife Coastal Path
Na závěr několik praktických informací. Počítejte s omezením HCP na 28 u mužů a 36 u žen. Vyplatí se najmout si kedíka, jehož cena je 40 £, k tomu spropitné pohybující se v závislosti na jeho kvalitě mezi 10 a 20 £. Za zážitek hry na Kingsbarns zaplatíte v hlavní sezoně 160 £. Není to málo, ale v ceně budete mít neomezené využití driving range včetně míčků, vozík na golfové hole a veškerý komfort, jenž zázemí klubovny nabízí. Ubytování naleznete snadno v B&B přímo ve vesničce Kingsbarns nebo v nedalekém St. Andrews, kde si můžete vybrat jak ze široké nabídky B&B, tak z luxusních hotelů.

Kingsbarns je zcela bez zaváhání jedno z těch hřišť, která prostě musíte hrát. Scenérie je natolik úchvatná, že zastavit se tu vyplatí i negolfistům. Po celé délce hřiště probíhá takzvaná Fife Coastal Path, což je turistická stezka táhnoucí se několik mil od městečka Tayport až téměř před Edinburgh. Procházka po ní s mořem po jedné straně, hřištěm či poli po druhé a racky nad hlavou snad nemůže být krásnější. Zastavit se lze také v zahradách blízkého Cambo House, které jsou otevřeny veřejnosti a jejichž majitel pronajal provozovateli půdu, na níž hřiště stojí, „pouze“ na dalších 184 let! Tak pospěšte!

KINGSBARNS GOLF LINKS
Adresa: Kingsbarns, St. Andrews, Fife, KY16 8QD, Skotsko
Www: www.kingsbarns.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Tel.: +44 (0)1334 460860
Fax: +44 (0)1334 460877
Green fee: 29. 3.–31. 5.: 130 £ | 1. 6.– 16. 11.: 160 £
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (yardy): 7 133 | 6 652 | 6 174 | 5 824 | 5 171

Text a foto: Helena Kopecká


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...