hodinkyJediná výstava luxusních hodinek v České a Slovenské republice se uskutečnila 18.–19. září v Brně. Za jejím uskutečněním stála brněnská společnost pohanka&co (píše se s malým p!). Na veletrhu zaměřeném na horní segment hodinářského trhu se sešly špičkové značky. Veletrh dýchal exkluzivitou a luxusem nádherných modelů, pod slupkou vnější krásy ale byla k obdivování i desetiletími vybroušená technika hodinářských mistrů v často rodinných podnicích, kterým se odjakživa v branži říká manufaktury. Na snímku nejdražší hodinky výstavy: Parmigiani Bugatti Super Sport.

Dalším, neméně zajímavým názvem je v hodinařině slovo komplikace. Znamená funkci. Šest komplikací znamená šest různých funkcí, dvanáct funkcí je dvanáct komplikací atd. A v Brně byla vidět rarita, co se počtu komplikací týče – nejsložitější hodinky světa, které jich mají 36! Tuto neuvěřitelnou mašinku představila firma Franck Muller.

K vidění byla spousta dobré hodinařiny, od kousků s nižší cenou až k hodně drahým. Jedním z výrazných příznaků vysoké ceny je u hodinek přítomnost tourbillonu, to je nepatrné tepající zařízeníčko o váze kolem dvou gramů, skládající se klidně i z více než stovky dílečků: miniaturní gyroskop, kompenzuje rozdíly chodu v různých polohách hodinak. Tourbillon bývá na hodinkách viditelně umístěn, je pýchou hodináře (i majitele), hodinky s turbillonem začínají někde u milionu korun českých. Tourbillony kmitaly téměř na všech stáncích...

Pláště běžných levnějších hodinek bývají z oceli: tady byly vidět i pláště ze zlata, dalo se najít zlato bílé, růžové a červené (ty dvě poslední se od sebe barvou moc neliší). A aby toho nebylo málo, osazují mnozí hodináři svoje výrobky drahými kameny, velmi často diamanty miniaturních rozměrů. Největší počet, který jsme vypátrali, byl 434 „kamínků".

Nejdražší hodinky vystavovala firma Parmigiani. Ta spolupracuje už deset let s automobilkou Bugatti a vyrábí luxusní limitované série hodinek korespondující s typy bugatek. V Brně byl k vidění typ Parmigiani Bugatti Super Sport (na snímku). Sedm a půl milionu. Vyrobili je ve třech sériích po třiceti (tři různá zlata), zvláštností je, že jejich – poměrně malý - ciferník je kolmý k ruce, tím musí být kolmo postavený i strojek. Všechno se muselo vymyslet jinak než u běžných typů, stálo to tři roky vývoje. Pro představu – kdybyste s ním řídili auto, nemuseli byste zvedat ruku z volantu, ciferník je kolmo k očím. Ale neřekl bych, že se hodinky za sedm a půl milionu korun moc svezou v autě, jde o sběratelské kousky.

Další zajímavostí byly hodinky ukazující fáze měsíce v téměř centimetrovém okénku, jejich ciferník je v meteoritu, který spadl před dvěma sty lety v Africe. Jinde jste mohli vidět oválné hodinky, jejichž ručičky se prodlužovaly a smršťovaly podle toho, ve které části oválu se právě nacházely. Technickou lahůdkou a unikátem, který nikdo jiný nemá, byl strojek firmy Carl F. Bucherer, který se natahuje pomocí rotoru, pohybujícího se blízko obvodu pláště: na rozdíl od jiných rotorových systémů se ten jejich pohybuje oběma směry. Jak se to přenáší dál do hodinek, to už je nad chápání laika, ale patřilo to k technickým špičkám výstavy.

Text a foto: Ivo Doušek


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...