Spa Hotel Ulrika

FyzioklinikaProchladlé svaly dokáží člověka vyřadit z aktivního života až na několik měsíců. Už první bolestivé signály by proto měli lidé vnímat a řešit. Při včasné pomoci fyzioterapeuta lze zmrzlé rameno či blokádu krku nebo zad účinně zvrátit v jejich počátcích. V opačném případě znamenají mnohaměsíční rekonvalescenci.

„Fyzioterapie pro léčbu blokád je tím účinnější, čím dříve pacient dorazí. S časem totiž vzniká v oblasti blokády ochranný spasmus – zvýšené svalové napětí, které dále znesnadňuje provedení mobilizace. Včasně provedená manuální fyzioterapie v kombinaci s aplikací rázové vlny může zcela zastavit například syndrom zamrzlého ramene. To je u bolestivého zranění, které často trvá i půl roku až rok, velký benefit," uvádí Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

K léčbě svalových onemocnění, která plynou z prochladnutí, využívá moderní fyzioterapie technologii rázové vlny. Také u ní platí, že čím dřív proběhne aplikace, tím je hojení rychlejší. „Na uvolnění a prokrvení tkání pomáhá radiální rázová vlna, naopak na probíhající zánět – zmrzlé rameno, bursitity, tendititidy – je účinná fokusovaná rázová vlna, jejíž typ lépe zaměří problematické místo uvnitř tkáně. V případě úrazu, natržení svalu a silné bolesti je efekt aplikace rázové vlny nejsilnější v období procesu hojení, tedy optimální je, když pacient přijde přímo v den zranění," popisuje Iva Bílková.

Svaly mohou prochladnout kvůli špatně zvolenému oblečení, průvanu, klimatizaci i při náhlých změnách tepla a zimy, například když se člověk rychle zpotí a rychle vychladne. Pocit ztuhlých svalů, mírná bolest či omezení v rozsahu pohybu bývají prvními varovnými signály.
„V tu chvíli už je třeba problém řešit a co nejdřív zabránit rozvinutí potíží. Vhodnou domácí metodou je aplikace suchého tepla (přikládání elektrické dečky, gelových sáčků, nahřívacích polštářků) a citlivé protahování. Pokud příznaky neustoupí do tří dnů, nebo dokonce sílí, je na místě vyhledat odbornou pomoc," doporučuje fyzioterapeutka.

Okamžitá pomoc odborníka je nezbytná po úrazu, kdy došlo k natržení svalu, poškození kloubu, zlomenině nebo akutní blokádě. Jakékoli otálení s aktivní léčbou mnohonásobně oddaluje celkové uzdravení.
„S oddalováním návštěvy terapeuta roste i počet potřebných terapií. Nestačí pak řešit primární příčinu, ale i změny jí vyvolané. Pokud se pacient dostaví s odstupem několika týdnů, prodlouží si terapii až trojnásobně. Pokud v řádu několika měsíců, pak se z blokády stává problém na měsíc. To samé platí u ruptur svalů, kde se následně často řeší špatně zhojená jizva, obranné zkrácení svalu, změna stereotypu chůze. Neléčený syndrom zmrzlého ramene se může protáhnout až na celý rok, kdy se pacient nemůže ani vyspat, v jeho začátcích přitom stačí k vyléčení jedna až dvě terapie," srovnala Iva Bílková.

NEJČASTĚJŠÍ SVALOVÉ PROBLÉMY Z PROCHLADNUTÍ
1. Syndrom zmrzlého ramene
Jeden z typických následků svalového prochladnutí. Provází jej palčivá bolest, která člověka budí ze spaní, v další fázi dochází k velkému omezení až úplnému znemožnění pohybu v ramenním kloubu, především do zevní rotace a upažení.

2. Natržení svalu
Další nebezpečí, jež prochladnutí přináší, je zvýšené riziko úrazu pohybového aparátu, například v podobě natažení či natržení svalu. Nezahřáté tkáně jsou méně pružné, mají horší metabolismus, prokrvení a snižuje se jejich zásobení potřebnými látkami z krevního oběhu. Proto je důležitá úvodní rozcvička.

3. Blokáda bederní a krční páteře
Prochladlé svaly zad a krku lidé často pojmenovávají jako „ztuhlé". Akutní ústřel v bederní nebo krční páteři může nastat následkem průvanu či silné klimatizace. Děje se tak i po výkonu, kdy zpocený a rozehřátý člověk prochladne. Nadměrně se zvýší svalové napětí, svaly „ztuhnou" a jejich tah způsobí pootočení obratlů vůči sobě, čímž dojde k blokádě. Častou chybou sportovců je vynechání závěrečného strečinku, který je důležitý pro postupné vychladnutí svalů.

Více informací na www.fyzioklinika.cz

Zdroj: Eliška Crkovská


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...