Gaggenau-Hanak

MT vyzvyJsme silnější a odolnější, než si často myslíme. Někdy však o sobě pochybujeme a nevěříme si tak, jak bychom měli. Čelit náročným výzvám je skvělý způsob jak posilovat svoji víru v sebe samého. Dokažme sami sobě, že zvládneme všechny výzvy, a najděme v sobě tu nekonečnou vnitřní sílu.

Mnoho lidí si přeje úspěch, slávu, peníze, ale ti, co tohle vše získali, čelili velkým výzvám a dokonale je zvládli. Dokázali se poprat s mnoha problémy, které překonali tím, že zůstali soustředění na uskutečnění svých plánů. Nenechali se ovlivnit nepodstatnými věcmi, i když ty se třeba v dané chvíli zdály důležité. Jejich priority zůstaly neměnné a plně se na ně koncentrovali.
Jak to dokázali? Většinou zůstali pozitivní, věřili ve své schopnosti a zaměřili se na jednotlivé kroky vedoucí k naplnění jejich výzvy. Koncentrovali se na samotný proces!

Zákeřná vyrušení
Plnění výzev doprovází spousta vyrušení, která odvádějí naši koncentraci od podstatných kroků. Často sami dovolíme rušivým faktorům ovlivnit naši pozornost a umožníme jim narušit také naši vnitřní rovnováhu. Pokud nás něco vyvede z míry, začínáme se soustředit na pochybnosti a pociťujeme obavy ohledně výsledku. Strach ze selhání je toho jen následkem.

V této situaci je potřeba se naučit zvládat různá vyrušení. Ať už na tréninku, v závodě nebo v osobním životě. Vše je velice důležité a propojené. Dokázat naplnit své výzvy vyžaduje plně se na ně soustředit a dokonale zvládat jakékoliv nechtěné vyrušení!
Jak toho dosáhnout? Naučit se s takovými situacemi pracovat! Poznat je, přijmout je a efektivně je zpracovat. Pak se opět zaměřit na samotný proces vedoucí k dosažení výzvy. Nenechat se vykolejit a pokračovat dál je schopnost typická pro úspěšné jedince. Ani jim se problémy nevyhýbají, ale dokáží s nimi efektivně pracovat, nezastaví je, maximálně zbrzdí. Pozitivní víra jim nedovolí o sobě pochybovat. Vědí, že i tento problém pomine, a vnímají obtížnou situaci jako dočasný stav věcí.

Jak si pomoci při zvládání různých vyrušení?
Vyrušení nás bude bohužel provázet i nadále. Neexistuje člověk, který by něčeho dosáhl lehce a bez různých nástrah a zdolávání překážek. Je potřeba dobře znát své vzorce myšlení, které nám fungovaly a fungují doteď. Je potřeba je následovat a nesnažit se přetvářet své myšlení podle druhých lidí. Řídit se pocity, intuicí a svými schopnostmi nám umožní překonávat vyrušení a opět upřít svou pozornost k dané výzvě.

Bez maximální koncentrace není výkonu. Kdo chce být úspěšný, dokáže s koncentrací pracovat a regulovat ji podle potřeby. Když čelíme extrémně náročným výzvám, vyžaduje to od nás mimořádnou soustředěnost. Jsme-li schopni jí dosáhnout, žádné vyrušení neovlivní náš výkon natolik, abychom svého cíle nedosáhli.
Je jedno, zda se jedná o davy diváků, přílišný hluk, nepříznivé počasí, zástupce médií, soupeře, přesuny na hřiště nebo omezený čas na přípravu, ať už jde o cokoliv, pokud budeme schopni se vypořádat s čímkoliv, šance na dosažení výzev se mnohonásobně zvýší.

Jedním ze způsobů je dopředu si možné situace promyslet, přehrát si je v mysli a psychicky se na ně připravit. Dalším krokem je natrénovat si způsob, který vrátí naši koncentraci směrem k procesu vedoucímu k dosažení výkonu, naší výzvy. Pomůže nám k tomu vědomí, že nad celou situací máme kontrolu.
Nic nás nepřekvapilo, protože jsme na to byli dopředu připraveni. Víme, jak s tím naložit, věříme, že máme situaci pod kontrolou. Vědomí, že máme vše pod kontrolou, nám dává pocit jistoty, že vše vyřešíme a nedostaneme se do stresové situace.

Být připraven na různé situace je nejlepší způsob, jak je zvládnout v případě, že nastanou. Mozek zůstane v klidu a dokáže se rychleji vrátit k tomu, co je pro nás v té chvíli nejdůležitější. K tomu, co nás vede k cíli. A tím jsou jednotlivé kroky vyžadující plnou koncentraci.
Třeba na olympijských hrách startuje mnoho sportovců, kteří jsou skvěle připraveni a jejich výkonnost je nesmírně vysoká. Často nemají nižší výkonnosti než ti, kteří nakonec dosáhli na stupně vítězů. Rozdíly bývají v tom, jak zvládli svoji psychiku. Jak moc byli připraveni na zvládnutí nežádoucích vlivů a vyrušení, která jsou součástí těch největších světových soutěží (olympijské prostředí, očekávání uvalená na sportovce, omezení související s olympijskými soutěžemi atd.). Zvládnutí rušivých vlivů si vyžaduje přípravu a plán, jak vše překonat hladce a bez následku.

Jaké máme možnosti?
Základem je předem si naplánovat každý den, který nás čeká. Projít si v mysli vše od probuzení až po usínání. Probrat v hlavě všechny možnosti a především zůstat pozitivní v každém ohledu. Svůj den je dobré si promítnout v hlavě jako film a stát se jeho součástí.
Naše mentální příprava na „den D" nás uklidní a dodá nám vnitřní sílu i jistou, že je vše tak, jak má být, že jsme připraveni na všechno, co může nastat. Pak už se zaměřujeme na jednotlivé krůčky, tedy proces vedoucí k naplnění naší výzvy. Plně ovládáme svoji koncentraci a neexistuje téměř nic, co by ji mohlo narušit.

Pokud se objeví cokoliv, jsme na to připraveni a nedostaneme se do nesnází. Plynule situaci zvládneme a regulujeme koncentraci podle potřeby. S pozitivním naladěním zvládáme každý krůček vedoucí k cíli a soustředíme se jen na to, co máme pod kontrolou. Existuje pro nás jej teď a tady! V tomto okamžiku na ničem jiném nezáleží. Držíme se ověřených rituálů, postupu a soustředíme se na výkon.
Bez náročných výzev, které nás motivují, by nebylo velkých sportovních výkonů. Některé se nám nepodaří naplnit, jiné ano. I ty, které neskončily úspěchem, nám přinášejí ponaučení a zkušenosti. Bez nich bychom se neposunuli dál a nedokázali zvládnout další.

Budoucnost a výkony závisí na schopnosti stanovovat si velké výzvy, věřit v jejich dosažení, přičemž vycházejí z naší každodenní pracovitosti při jejich naplňování. Velké a motivující výzvy, plán cesty, odhodlání a plná koncentrace spolu se schopností vypořádat se s rušivými faktory nám přinese potřebnou sebedůvěru a výkon na hranici našich možností.
Spokojenost s dosažením výzvy nám umožní stanovovat si další výzvy, které nás uspokojí a učiní nás šťastnými a spokojenými. Co více si můžeme přát! Nebo je to málo? Volba, co chceme dosáhnout a jak se tam chceme dostat, je jen na nás...

STRUČNÁ VIZITKA
MGR. ANDREA ZMĚLÍKOVÁ, ACC (ICF)
Profese: kouč a mentální trenér
Vzdělání a certifikace:
o Univerzita Jana Amose Komenského (psychologie, komunikace, marketing)
o Results Coaching Systems (NeuroLeadership Group) – akreditované kurzy ICF pro profesionální kouče
o ACC (Associate Certified Coach) – stupeň certifikace mezinárodní federace koučů ICF
o Profesionální trenérská třída č.1
Web: www.profikoucink.eu

Text: Andrea Změlíková


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...