zenA je to tady! Nový rok nám otevřel dveře a je na nás, jakou nohou vykročíme. Nebo necháme stranou pověry a zasadíme se o naše blaho sami. A co „oblíbená" novoroční předsevzetí, máte vybráno? Nebo spíše razíte motto: Do nového roku mám předsevzetí jediné, a to nemít předsevzetí žádné. Už jistě tušíte, že se první letošní článek bude týkat rovnováhy.

Rovnováha je něco nehmatatelného, přesto je v životě člověka i celé planety, potažmo vesmíru věcí nezbytnou. Jakýkoliv výkyv z rovnováhy člověk nějakým způsobem pociťuje, někdy si ho však uvědomuje více, někdy méně a z toho pak mohou vznikat různé problémy či neduhy. Nicméně dosáhnout zlaté střední cesty může být v dnešní době docela oříšek.

Kdysi v historii byla běžná populace vystavena nepříznivým faktorům jako nedostatek potravin a náročná fyzická práce. Paradoxem je, že nyní je to v určitém smyslu podobné. Lidé chodí do práce od nevidím do nevidím a co se potravin týče, těch je sice dostatek, ale často se jedná o polotovary „na zaplácnutí", které pozbývají živiny.
Dokonce se uvádí, že přírodní produkty ze supermarketů neobsahují potřebný dostatek prvků. Průmysl má ale „lék" na všechno, a tak na nás všude číhá reklama na zázračné doplňky stravy. To je ale pohled jen z jednoho pólu.
Abychom obsáhli vše, musíme věc vnímat i z druhého pólu. Jestliže se na věc podíváme blíže, pak v případě, že je například střevo v dysbióze (není v rovnováze), nemůže plnohodnotně vstřebávat všechny dodané živiny. Co s tím? Řešení je snadné. Je třeba si uvědomit, co dysbiózu způsobuje – nabízejí se civilizační faktory, způsob stravování, životní styl, nedostatek spánku a pohybu atd.

Tak jak se rovnováha promítá napříč vším, týká se i našeho duševního stavu, což ve svém citátu vystihl starověký filozof Epiktétos: „Kdyby někdo vydal tvé tělo do rukou komukoliv na potkání, byl bys tím roztrpčen; že však ty sám vydáváš svou mysl v moc kohokoliv, takže se zneklidňuje, když tě někdo hanobí, a pozbývá rovnováhy, za to se nestydíš?"
Když zůstaneme v historii, tak cílem moudrého života je právě dosažení rovnováhy, a to na základě čtyř platónských zdatnosti: moudrosti, statečnosti, uměřenosti a spravedlnosti. První tři odpovídají třem částem duše, kdy moudrost je zdatností rozumu, zatímco statečnost je zdatností vůle. Uměřenost můžeme vnímat jako rovnováhu, tedy schopnost najít střed mezi přísností a shovívavostí, opulentností a askezí apod.
Spravedlnost je zdatností, v níž jsou zahrnuty všechny tři ostatní zdatnosti a spočívá ve vyváženém poměru tří částí duše a jejich zdatností. Tolik k Platónově etice ve vztahu k duši.

A když už jsme se dostali až k Platónovi, ráda bych zmínila Květ života, který vychází z posvátné geometrie a obsahuje všechny základní stavební kameny vesmíru, nazývající se platónské pevné látky. Květ života zachycuje stvoření veškeré existence, jde o univerzální symbol vyskytující se ve všech částech světa, napříč náboženstvími a v různých starověkých civilizacích. Skládá se ze sedmi sfér, kde má každá ve svém nitru pět platónských těles: pravidelný čtyřstěn (tetraedr), krychli (pravidelný šestistěn, hexaedr), pravidelný osmistěn (oktaedr), pravidelný dvanáctistěn (dodekaedr) a pravidelný dvacetistěn (ikosaedr).
Krychli, osmistěn, čtyřstěn a dvacetistěn Platón považoval za představitele čtyř základních živlů – země, vzduch, oheň a voda. Dvanáctistěn pak měl představovat vše, co existuje.
Platónská tělesa se vyznačují vysokou symetrií a běžně se objevují v současných vědních oborech, jako je například molekulární fyzika, chemie apod. Zajímavé na tom všem je, že řada krystalů s vysokou symetrií krystalové mřížky nabývá forem platónských těles. Je tedy zjevné, že jakákoli výchylka může způsobit nerovnovážnou tvorbu krystalů, což znamená, že vše souvisí se vším, a pokud nebudeme vyhledávat symbiózu, bude nás provázet dysbióza. Milí čtenáři, přeji vám tedy velmi vyvážený nový rok!

Text: Magda Jochmanová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...