Spa Hotel Ulrika

SimekK tomu, aby intuice pracovala ve váš prospěch, v souladu s vašimi záměry, potřebuje ještě jednoho kamaráda – sebevědomí. Proto se v tomto díle budeme věnovat druhému pilíři, kterým je důvěra hráče v sebe sama.

Kdo se bojí...
Kdo se bojí, nesmí do lesa. Nebo spíš nesmí hrát golf. Nebo ještě lépe: může hrát golf, ale s obavami nedosáhne nikdy dobrých výsledků. Golfisté vědí, že jakmile se začnou bát a úder neodehrají uvolněně a naplno, dopadne to často dost špatně. Přesto je překvapivě vysoké množství hráčů, kteří k míčku přistupují s obavami pravidelně. A ptají se: Proč se to děje? a Co se s tím dá udělat?

Řešení se dá popsat jednoduše. Strach odstraníte, když si více věříte, když si vybudujete sebedůvěru. V golfové praxi je vytváření a posilování vlastního sebevědomí a odstraňování různých obav a strachů daleko složitější. Proto jsem pro vás připravil tento článek, abychom společně obecnou frázi smysluplně přeložili do konkrétních způsobů a cest, jak sebedůvěru vybudovat a jak ji využít.
Dobrá zpráva pro všechny hráče golfu je, že sebedůvěra se dá naučit a natrénovat. Chcete-li na vlastní kůži zažít okamžitý efekt, jaký to bude mít na vaši hru, přijďte na trénink psychologie golfu, na který si vás dovoluji touto cestou pozvat (svoji hodinu si můžete rezervovat přímo na webu www.psychologie-golfu.cz).

Pět cest k většímu sebevědomí
Kdyby hráči věnovali budování či posilování sebedůvěry aspoň desetinu času, který věnují při tréninku odpalování míčků, obavy z výsledku golfového úderu by se výrazně snížily a celková hra by se dostala na daleko vyšší úroveň. Protože pojmy odstranění obav či budování sebedůvěry jsou příliš široké a neurčité, ukážu vám pět konkrétních cest, jak na to.

Jak zahánět obavy
Jak tak chodím po golfových hřištích, neustále se přesvědčuji, že mnoho rekreačních hráčů prakticky nezná během hry jiné situace než obavy. Obavy, kde skončí následující odpal, jestli míček neskončí v blízké vodě, co řeknou spoluhráči, když nepromění krátký pat. Také se opakovaně ujišťují, že dnešní skóre nebude stát za nic, a když už hrají dobře, bojí se, že dobrá hra moc dlouho nevydrží a přijde propad. Základní metodou, jak nemít obavy a být při každé ráně dostatečně sebevědomý, je důsledné provádění úderového rituálu. Úderový rituál je třetím pilířem psychologie golfu, proto se mu budeme věnovat podrobně hned v následujícím díle. Úderový rituál je proces, který provádíte během každé rány, ať se již jedná o odpal nebo krátkou ránu do greenu. Soustředíte-li se na provádění tohoto procesu, nemáte čas na obavy, prostě zapomenete, že byste nějaké měli mít. Funguje to docela spolehlivě.

Jak zahrát sebevědomě dobrou ránu
Kdybych vám hodil při tréninku golfový míček, patrně ho bez problémů chytíte. Jak je to možné, když jsem vám předtím nedal podrobné instrukce, jak ho chytit? Jednoduše nemáte na takové instrukce čas, míček letí jen vteřinu. Ale přitom nepochybujete, že jej chytíte. Není to stejné s golfovým úderem?
Při provádění golfového švihu taky nemáte čas probírat si pokyny, jak má švih vypadat. Ale během své golfové kariéry jste odehráli údery, které můžete označit za skvělé. Znáte pocit, jak taková rána vypadá. Jediným pocitem tedy můžete nahradit stovky instrukcí. Když budete při přípravě na ránu myslet na instrukce, zvýší se vaše obavy, že něco z toho nezvládnete. A chyba je na světě. Navodíte-li si ovšem správný pocit a zapomenete na instrukce popisující obsáhle golfový švih, pravděpodobnost odehrání dobré rány bude výrazně vyšší.

Nebuďte na sebe přísní
Bylo již řečeno mnohé o tom, že golf není hra o dokonalosti, ale o chybách a jejich zvládání. Nevyhrává ten, kdo nejvíce usiluje o dokonalou hru, ale ten, kdo lépe zvládá chyby. Akceptujte fakt, že jedna rána dopadne lépe a další hůř. Důkazem vaší mentální síly je, jak zvládnete situace, do kterých se dostanete po horších ranách. Snad by se ani nemělo mluvit o chybách. Je to chyba, když váš odpal neskončí přesně uprostřed ferveje? Nebo když míček skončí ve vodní překážce? Berte to jen jako další situaci na hřišti, kterou máte vyřešit. Berte ji jako výzvu. Vaše sebedůvěra se zvýší, když si takové „nepřesnosti" sami sobě odpustíte a budete spokojeni s výsledkem.

Nepřetěžujte se přehnaným očekáváním
Jaká bude vaše sebedůvěra, řeknete-li si před hrou, že dnes zahrajete 85, když vaše nejlepší skóre do té doby bylo 83 a průměrně hrajete kolem 90? Takovým rozhodnutím si zničíte dobré číslo, ještě než začnete hrát. Lepší je hrát ránu od rány. Neohlížejte se zpět, kde jste dříve udělali chybu. Nepředbíhejte dobu a nezabývejte se tím, co by se stalo, kdybyste zbývající tři jamky zahráli všechny v paru. Teď existuje jen ta jediná rána, kterou se chystáte zahrát.

Trénink ve stresu
Svou sebedůvěru můžete budovat i při tréninku. Kolik hráčů trénuje tak, že si přehrává své oblíbené rány (protože ho to baví a je to jednoduché), a netrénuje situace, které mu nejdou (protože ho to nebaví a vyžaduje to úsilí). Takové vnímání tréninku je třeba změnit. Při tréninku byste se měli zaměřit na aktivity, kde máte potenciál ke zlepšení. A to tak, aby vás takový trénink bavil. Vymyslete si hru, soutěž, hrajte sami se sebou a připravte se tak na stresové situace. Čím více pod tlakem budete trénovat, tím lépe a sebevědoměji se budete cítit na hřišti. Osobně mám rád hry typu „neodejdu z putting greenu, když neproměním pět krátkých patů za sebou". Takových her se dá vymyslet spousta. A stresová situace je na světě.

Závěr – věřte si
Je řada dalších způsobů pro budování sebedůvěry. Není důležité, kterou cestu zvolíte, ale že na svém golfovém sebevědomí začnete od základů pracovat. Pokud byste chtěli vědět o golfovém sebevědomí více, rád vám zodpovím vaše dotazy na emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

STRUČNÁ VIZITKA
TOMÁŠ ŠIMEK
Trenér a kouč psychologie golfu, zakladatel projektu psychologie-golfu.cz, autor knih o tom, jak posílením psychiky zlepšíte svoji hru.
Heslo: Hrajte golf hlavou a ušetřete několik ran – okamžitě.
Rezervace tréninkových hodin, knihy ke stažení a další informace na www.psychologie-golfu.cz nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Text a foto: Tomáš Šimek


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...